Menu
RSS
Turizm Kenti Antalya'da 55 Noktada Karantina Uygulaması

Turizm Kenti Antalya'da 55 Noktada Karantina Uygul…

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, y...

Antalya ZMO: Narenciye Alanındaki Tüm Arazi BATEM’E Devredilmelidir

Antalya ZMO: Narenciye Alanındaki Tüm Arazi BATEM’…

Bilindiği üzere Tarım ve Orman...

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tüm Yerel-Sen İle Toplu İş Sözleşmesi İmzaladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tüm Yerel-Sen İle T…

Antalya Büyükşehir Belediyesi ...

Antalya'da AK Partililerden Narenciye Bahçesi’ndeki Ağaç Kesimine Tepki

Antalya'da AK Partililerden Narenciye Bahçesi’ndek…

Antalya’da Muratpaşa ilçesinin...

Antalyaspor A.Ş. Yönetiminde 7 İstifa

Antalyaspor A.Ş. Yönetiminde 7 İstifa

Antalyaspor A.Ş de yönetimden ...

Antalya’ya 5 Yıl Aradan Sonra Kent Merkezine Kar Yağdı

Antalya’ya 5 Yıl Aradan Sonra Kent Merkezine Kar Y…

Antalya’da yüksek kesimlere 5 ...

Muratpaşa iyi Parti’de Pişi Dağıtılıp Yasin-İ Şerif Okutuldu

Muratpaşa iyi Parti’de Pişi Dağıtılıp Yasin-İ Şeri…

Terör örgütü tarafından şehit ...

Antalya 3 Bin 10 Konut Satışı İle Ocak Ayında En Fazla Konut Satılan 4'üncü İl Oldu

Antalya 3 Bin 10 Konut Satışı İle Ocak Ayında En F…

Antalya konut satışlarında 202...

Prev Next

Birleşik Kamu İş: Anayasa Değişikliği Bir Aldatmacadır!

Birleşik Kamu İş: Anayasa Değişikliği Bir Aldatmacadır!

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, son günlerde gündeme getirilmeye çalışılan yeni bir Anayasa tartışmaları üzerine yazılı bir açıklama yaparak ”Ülkenin gündemine getirilen Anayasa değişikliği emeğimiz,

geleceğimiz, cumhuriyetimiz ve ülkemiz adına olağanüstü ve zor bir sürecin yaşandığı bir dönemde ortaya atılması kabul edilemez” dedi.

Balık yazılı açıklamasında “AKP ve MHP, Anayasa değişikliğini gündeme getirmeden önce hukuka saygılı ve Anayasa bağlı olduklarını göstermeleri gerekmektedir” dedikten sonra konu hakkındaki düşündüklerini şöyle anlattı:

“AKP iktidarı 2007 ile 2017 arasındaki on yılda üç kez anayasa değişikliği yapmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istekleri doğrultusunda yapılan Anayasa değişikliklerine dahi uyulmamaktadır.

Ve unutulmamalıdır ki 2010 yılında yapılan Anayasa referandumunun neticesinde ülkenin tüm kurumları FETÖ terör örgütüne teslim edilmiş ve neticesinde 15 Temmuz hain darbe girişimi süreci yaşanmıştı.

Ülkeyi yönetenler güçler ayrımına ve yargı bağımsızlığına inanmamaktadır. Muhalefetin dışlandığı, en ufak öğrenci eyleminin ve demokratik kitle örgütlerinin eylemlerinin güçle bastırıldığı,

hak arayan işçilere ve emekçilere şiddet uygulandığı bir ortamda Anayasa değişikliğinin konuşulması bizler için utançtır.

Yoksulluğun ve açlığın pik yaptığı bu dönemde yurttaşlar ucuz ekmek alabilmek için kilometrelerce kuyruk oluştururken yeni Anayasa tartışmasının yoksul yurttaşlarımıza hiçbir faydası olmayacaktır.

Kamu emekçileri, işçiler ve emekliler açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaya mecbur bırakılırken, yeni Anayasa tartışmasının ne emekçiye ne de emekliye hiçbir faydası olmayacaktır.

Yeni Anayasa yalnızca iktidarın kendi gücünü korumaya ve kendi ortaklarına daha fazla rant ve kar sağlamak amacıyla gündeme getirilmektedir.

Çağdaş demokrasilerde örneği görülmeyen ve ülkemizde fiilen uygulanmakta olan tek adam yönetim anlayışının Anayasal statüye kavuşturmak için yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin sıkıntıları bilinmektedir.

İktidarın 20 yıllık uygulamaları ortadadır. Yeni bir Anayasa değişikliği için gereken demokratik ortam yoktur. İktidarın, temel hak ve özgürlükler alanı ile sosyal ve ekonomik hakları ile

grev hakkı ve sendikalaşma hakları konusunda tutumları gözler önündedir. 

Ülkeyi yönetenler on yıldır Anayasa değişikliği ve değişiklik yapmaktadır.

Anayasa yapma çabalarının bir aldatmaca olduğunu düşünüyoruz.

Çağdaş, demokratik, kurucu değerlere ve özgürlükçü bir anayasa değişikliği yapamayacaklarının farkındayız.

Türkiye Cumhuriyeti çağdaş, laik, demokratik bir hukuk devletidir. Başta “Kuvvetler Ayrılığı” ilkesi olmak üzere, Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, sosyal hukuk devletinin ve demokratik parlamenter sistemin ve

kurucu değerlerimize acilen geri dönülmelidir.

Ülkeyi özgürleştirmek ve modern, çağdaş bir hukuk devletinin gerekleri yerine getirilmediği sürece yapılan Anayasa değişikliklerinin karşısında yer alacağız.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; emekçilerinin karşısına çıkarılacak her türlü Anayasa değişikliğine demokratik, meşru yollarda karşı olacağımızı ve mücadele yürüteceğimizi ilan ediyoruz”

yukarı çık
0
Paylaşım