Menu
RSS
Antalya’da On Binler Tek Yürek Oldu, Sel Oldu Aktı

Antalya’da On Binler Tek Yürek Oldu, Sel Oldu Aktı

Antalya, 19 Mayıs Atatürk'ü An...

Antalya'da Ulaşım Ücretine Yüzde 33 Zam Geldi: Tam Ücret 20 TL’ye Yükseldi

Antalya'da Ulaşım Ücretine Yüzde 33 Zam Geldi: Tam…

UKOME Genel Kurulu’nda alınan ...

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: Taksime Ve Taksime Yürümek İsterken Tutuklananlara Sahip Çıkıyoruz!

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: Taksime Ve Taks…

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek is...

Meteorolojik Uyarı: Antalya'nın Doğu İç Kesimlerinde Kuvvetli Yağış Bekleniyor!

Meteorolojik Uyarı: Antalya'nın Doğu İç Kesimlerin…

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Antalya Emek Platformu: Ekmek, Adalet Ve Hürriyet İçin 1 Mayıs Meydanlarına!

Antalya Emek Platformu: Ekmek, Adalet Ve Hürriyet …

2024 1 Mayıs’ında da işçiler, ...

Prev Next

CHP Isparta Milletvekili Halıcı: 85 Milyon Vatandaşın Kişisel Verileri 150 Tl'ye Satıldı!

CHP Isparta Milletvekili Halıcı: 85 Milyon Vatandaşın Kişisel Verileri 150 Tl'ye Satıldı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta Milletvekili H. Yalım Halıcı, tüm vatandaşların kişisel bilgilerinin 150 TL'ye satıldığını ve internet ortamına yayıldığını belirterek

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya soru önergesinde bulundu. Vekil Halıcı sorduğu 9 maddelik soru önergesinde "Bu halk sizlere nasıl güvenecek, halkı nasıl koruyacaksınız"dedi.

Vekil Halıcı, 85 Milyon vatandaşının gizli kalması gereken kişisel bilgilerinin 150 TL karşılığında satıldığını ve internet ortamına yayıldığını ifade ederek İçişleri Bakanı Ali Yerkikaya'ya seslendi. Vekil Halıcı, büyük bir güvenlik zafiyeti olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Ülke gündeminden kaçtı ancak tüm vatandaşların kişisel verisi çalındı ve 150 liraya satılıyor! Aylık ve yıllık satılan bu paketlerde vatandaşların kimlik bilgileri, fotoğrafları, araçları, tapu kayıtları, medeni durumları, eğitim, adres, iletişim ve sağlık bilgi ve verileri var.

Sadece yetkili makamların ve devletin bilmesi gereken özel bilgi ve veriler, birtakım sosyal medya platformları üzerinden satışa çıkarıldı. Siyaset, spor, sanat, iş ve medya dünyası başta olmak üzere bütün Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının mahrem bilgilerinin satışa çıkartılması

Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’na göre açık suç. Bununla birlikte bu mahrem bilgilerin elden ele gezmesi güvenlik zafiyetlerine ve hatta ülke güvenliğini ilgilendiren konularda sorunlara yol açacak.

"Skandal Karşısında Nasıl Harekete Geçmiyorsunuz?"

Şimdi Bakan Yerlikaya'ya soruyorum:

1-Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının kişisel, nüfus, tapu, sağlık ve adres bilgileri nasıl ele geçirilmiştir? Bunun İçişleri Bakanlığı içerisindeki sorumluları kimlerdir? Bu kişiler hakkında ne tür hukuki ve idari işlemler yapılmıştır?

2-Türkiye'nin güvenliğini ilgilendiren bu büyük skandal karşısında neden harekete geçilmemektedir, ne tür gerekçelerle önlem alınmamaktadır? Ülkenin Cumhurbaşkanı, parti genel başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, savcılar ve kamu görevlilerinin de içinde olduğu tüm bilgilerin

internetten satılması büyük bir güvenlik açığı ve riski değil, midir? Bu riskler karşısında ne tür önlemler alacaksınız, vatandaşları nasıl koruyacaksınız?

"150 Tl Karşılığında Bu Bilgiler Alınıyorsa Başka Ülkeler de Bilgilerimizi Alabilir Mi?"

3-İçişleri Bakanlığında gizli kalması gereken özel bilgiler kullanılarak bugüne kadar kaç kişi mağdur edilmiştir? Bu olaylar nedir ve akıbetleri ne olmuştur?

4-150 lira verilerek bile alınan vatandaşların bilgilerinin başka ülke istihbaratları veya kuruluşları tarafından satın alınmamış olma ihtimali nedir?

5- Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kişisel verilerini satan, alan ve bunları kamu kurumlarından sızdıran kaç kişi tespit edilmiştir? Bu kişilerle ilgili ne tür idari ve hukuki işlemler yapılmıştır?

"Zararı Kim Karşılayacak"

6 Satın alman, ele geçirilen veya sızdırılan kişisel verilerin herhangi bir suçta kullanılması nedeniyle açılan bir soruşturma veya kovuşturma var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

7-Kişisel verilerinin ele geçirilmesi veya sızdırılması nedeniyle mağdur olan vatandaşların zararı nasıl karşılanacaktır?

Konuyla ilgili olarak bugüne kadar tarafınıza veya kamu kurumlarına kaç şikayet gelmiştir? Bunların içerikleri nedir?

8-Vatandaşların kişisel verilerinin yayınlandığı site ve sosyal medya platformu sayısı kaçtır? Bunlar hangileridir? Bu veriler ne zamandan beri internet ortamında yayındadır?

9- Bu sitelerden üzerinden kişisel veri ve adres bilgileri alınarak işlenen suç sayısı kaçtır? Erkek şiddetiyle sonuçlanan vaka sayısı nedir? Kaç kadın bu nedenle yaralanmış ve hayatını kaybetmiştir? Bunlar nelerdir ve hangi illerde yaşanmıştır? "dedi.

yukarı çık
0
Paylaşım