Menu
RSS
Antalya İşçi Sınıfının Acı Kaybı

Antalya İşçi Sınıfının Acı Kaybı

2011-2019 yılları arasında DİS...

Korkuteli Dereköy Halkı: Maden Ocağına Geçit Yok

Korkuteli Dereköy Halkı: Maden Ocağına Geçit Yok

Korkutelili vatandaşlar Derekö...

Antalya’ya Gelen Sendika Başkanları 6’lı Masanın Anayasa Taslağını Değerlendirdi

Antalya’ya Gelen Sendika Başkanları 6’lı Masanın A…

KESK Eş Başkanı Şükran Kablan ...

Antalya’ya Gelen Sendika Başkanları Miting Çağrısı İçin Bildiri Dağıttılar

Antalya’ya Gelen Sendika Başkanları Miting Çağrısı…

KESK Eş Genel Başkanı Şükran K...

KESK’e Bağlı Sendikalar Antalya'dan Seslendi: Gelin Taleplerimize Hep Birlikte Sahip Çıkalım

KESK’e Bağlı Sendikalar Antalya'dan Seslendi: Geli…

KESK Eş Başkanı Şükran Kablan ...

Antalya’da Gece Yarısı Deprem Oldu

Antalya’da Gece Yarısı Deprem Oldu

Antalya'nın Döşemealtı ilçesin...

Prev Next

Antalya Kadın Platformu İran’da Masha Amini’nin Canice Katledilmesini Protesto Etti

Antalya Kadın Platformu İran’da Masha Amini’nin Canice Katledilmesini Protesto Etti

Antalya Kadın Platformu ve İranlı kadınlar, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin "Yasalara uygun örtünmediği" gerekçesiyle

İran “Ahlak Polisi” tarafından canice katledilmesini protesto etti. Attalos Heykeli önünde bir araya gelen ve Mahsa Amini'nin katledilmesine tepki gösteren Antalyalı Kadın Platformu üyeleri adına basın açıklamasını Leyla Çelebi "Bir kadın daha devlet terörü ile hayatını kaybetti. Mahsa'nın katili dinci faşist Molla rejimidir" dedi.

"Mahsa Amini'nin katili Molla rejimidir" diyen Çelebi, "Dinci faşizme karşı mücadele eden İranlı kadınlar yalnız değildir! AKP-Saray rejiminin Türkiye'de laiklik yerine şeriat düzeninin alt yapısını oluşturma heveslisi olduğunu görüyoruz. Buna asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz!

Mahsa Amini şahsında katledilen kadınlar isyanımızdır" diyerek ses yükseltti. Mahsa’nın katledilmesinin İran’da 43 yıldır süren dinci ve kadın düşmanı politikaların sonucu olduğuna dikkat çeken kadınlar, “Türkiye’den İranlı kadınların sesini yükseltiyoruz. Mahsa Amini’nin katili İran Molla rejimidir. Mahsa’nın ve İranlı kadınların mücadelesi hepimizin mücadelesidir” dedi.

Haberin Videosu:

Kadınlar tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle: "Molla rejimiyle yönetilen İran'da, 22 yaşındaki Mahsa Amini "Yasalara uygun örtünmediği" gerekçesiyle Molla rejiminin “Ahlak Polisi” tarafından katledildi. Başkent Tahran'da tutuklanıp polis karakoluna götürülen Mahsa,

aynı gece hastaneye kaldırıldı ve oradan da ölüm haberi geldi. Mahsa'nın başına aldığı darbeler nedeniyle hayatını kaybettiği kesinlik kazandı. Yani Mahsa Amini, polis tarafından katledildi! Yıllarca şeriata, faşizme karşı laikliği savunan, haklarımızdan ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğimizi

her defasında dile getiren Türkiyeli kadınlar olarak, İranlı kadınların zulme karşı çıkardığı sesi duyuyor ve seslerimizi birleştirmek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki kadın dayanışması sınır tanımaz!"

"Mahsa'nın görünen saçına tahammül edemeyenler, İran'da 43 yıldır baskıcı, dinci, kadın düşmanı ve nefret politikaları üreten ve yönetenlerdir. Yıllardan beri İranlı kadınlar, yaşamlarına, yaşam tarzlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı mücadele ediyor.

Kadınların başörtülerinden tutun kıyafetlerine ve dahası her türlü davranışlarına kadar karışıyor, kadınları “İslami kurallara” uymadıkları gerekçesiyle darp ediyor ya da öldürüyorlar. Zorunlu başörtüsüne karşı mücadele, kadınların bir bütün olarak erkek egemen ve

kadın düşmanı rejime karşı mücadelesinin bir sembolü olmuş durumda. Kadınlar bu dayatma politikalarına karşı saçlarını kestirip başörtülerini yakma eylemi gerçekleştirerek sosyal medya ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar."

"Mahsa Amini'nin katili Molla rejimidir. Dinci faşizme karşı mücadele eden İranlı kadınlar yalnız değildir! Kadına yönelik şiddete ses çıkarmayan, kadın katillerini her fırsatta aklayan; İstanbul Sözleşmesi gibi kadınları koruyucu yasaları iptal ettirmeye çalışan; kadın düşmanı politikaları üreten;

yaşam biçimine müdahale eden, LGBTİ düşmanlığını ve ayrımcılığı körükleyen, festivalleri yasaklayan AKP-Saray rejiminin Türkiye'de laiklik yerine şeriat düzeninin alt yapısını oluşturma heveslisi olduğunu görüyoruz. Buna asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz!

Mahsa Amini şahsında katledilen kadınlar isyanımızdır. İran'da ve dünyada erkek devletin kadınların bedenleri üzerindeki tahakkümüne karşı dünyanın tüm kadınları olarak susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz."

yukarı çık
0
Paylaşım