Menu
RSS

Bedelli Askerlikte Yaş Sınırı, Süre Ve Bedel Belli Oldu

Bedelli Askerlikte Yaş Sınırı, Süre Ve Bedel Belli Oldu

Bedelli askerlik, Cumhurbaşkanı Seçimleri öncesi vaatler arasında yer alırken AK Parti torba yasa üzerinden geçti. 'Bedelli askerlik' konusunda önemli açıklamalar yapan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan milyonlarca vatandaşa beklenen müjdeyi verdi. Yaş durumu, süresi,

ücretin ne kadar olacağını açıklayan Turan, TBMM'ye ne zaman geleceğini açıkladı. Bedelli askerlikten, 31 Aralık 1993'ten önce doğanların yararlanacağını söyledi. Bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanacakların 28 gün askerlik yapacağı belirtildi.

Bedelli askerlik ne kadar, bedeli nedir sorusuna 15 Bin TL cevabını verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlik açıklamasını yaptı. AK Partili Turan'ın bedelli askerliğe ilişkin açıklamasından satır başları şöyle:

"Yasaya ekleme kararı aldık"

"Bugün torba yasa gündeme geldi. Ekim ayında Meclis'in açıldığında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelliyi de bu yasaya ekleme kararı aldık. 

Bugün bir kaç saat içerisinde kanunu Meclisimize, Plan Bütçe'ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir. Biz AK Parti olarak hangi vaadimizi, talebimizi ihmal ettik ki bunu edelim?

"Müjdeyi vermek istiyorum"

Ben sizin aracılığınızla gençlerimize, bedelli bekleyen tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum. Askerlik ruhuna yakışan bir adımı atmak bizimi için bir görevdi. İstiyoruz ki, profesyonel askerliğe geçişin bu bir adımı olsun. Bugün 5 milyondan fazla bunu bekleyen insanımız var. Çok büyük bir yığılma var.

Kulis bilgisi, duyuma buna gerek yok. Biz şeffaf insanlarız. Yeni gelişmeyi sizinle paylaşmak istedim. 25 yaş ve 15 bin TL ön görüsüyle beraber, 28 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur.

28 gün askerlik şartı

Şu anki bedelli teklifinin içeriğini değerlendirecek olan genel kuruldur. Bizim teklifte, 15 bin bedel, 25 yaş sınırı ve 28 gün askerlik yapma şartı geliyor."

yukarı çık
0
Paylaşım