Menu
RSS
Antalya Ak Parti’nin Vekil Adayları Sahne Aldı

Antalya Ak Parti’nin Vekil Adayları Sahne Aldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşo...

Antalya Emniyet'e Vekaleten Yeni Müdür

Antalya Emniyet'e Vekaleten Yeni Müdür

İçişleri Bakanlığı kararıyla E...

Antalya CHP'den AESOB'a Ziyaret

Antalya CHP'den AESOB'a Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ...

Antalya’da Hava Aralıklı Sağanak ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Geçecek

Antalya’da Hava Aralıklı Sağanak ve Gök Gürültülü …

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Antalya’daki Tıynetsiz Baba İlk Duruşmada Tutuklandı

Antalya’daki Tıynetsiz Baba İlk Duruşmada Tutuklan…

Antalya’nın Konyaaltı ilçesind...

Antalya ve Civarında Sağanak ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Antalya ve Civarında Sağanak ve Gök Gürültülü Sağa…

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Antalya İyi Parti İl Başkanı Sağır: En İyisinden Teşekkürler Antalya

Antalya İyi Parti İl Başkanı Sağır: En İyisinden T…

İYi Parti İl Başkanı Nizametti...

Antalya’da Hava Parçalı Bulutlu, İç Kesimler Yerel Sağanak Yağışlı

Antalya’da Hava Parçalı Bulutlu, İç Kesimler Yerel…

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

AK Parti'den Cumhur İttifakı Mitingi Kararı, Ana Konsept: Vakit Türkiye Vakti

AK Parti'den Cumhur İttifakı Mitingi Kararı, Ana K…

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “...

Prev Next

Antalya’da Falez Plajlarına 'Mavi Bayrak'

Antalya’da Falez Plajlarına 'Mavi Bayrak'

Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan Falez plajlarında verilen 'mavi bayraklar', 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı'nda düzenlenen törenle dalgalanmaya başladı. Tertemiz suları, çevreye duyarlı tesisleri ve ziyaretçilerin rahatı için sundukları hizmetle Mavi Bayrak tescili alan plajlar için tören İnciraltı Falez Plajı'nda düzenlendi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Ümit Uysal, 500 bine yaklaşan nüfusu ve Antalya'da kent hayatının kalbinin attığı Muratpaşa'da her ne kadar güney sınırını Akdeniz oluştururken ilçe sakinlerinin güvenli bir şekilde denize girebilecekleri bir noktanın bulunmadığını söyledi.

Halkın ancak Muratpaşa'nın 2 uç noktası Konyaaltı ve Lara sahillerinden denize girebildiğini aktaran Başkan Uysal, “Bununla birlikte aynı zamanda birinci derece doğal SİT karakterine sahip falez kıyı bandında Muratpaşa sakinleri ya iptidai ve son derece güvensiz iniş noktalarından denize girebiliyor ya da zaten plajdaki varlığı tartışmalı 'beach' olarak ifade edilen işletmelerin insafına kalmış durumdaydı" dedi.

Her Anı Kontrol Edildi

Mart 2014 yerel seçimleri sürecinde Falez Plajlarını bir proje olarak ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Bu noktada verdiğimiz sözü hemen yerine getirmemiz kolay olmadı. Bölgenin SİT karakteri dolayısıyla Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu'nu ikna edebilmek için çok önemli bir uğraş verdik.

Birçok kez yaptığımız başvuralar reddedildi. Ancak her ret cevabının ardından çalışmalarımızı da revize ederek başvurularımızı yeniledik. Nihayetinde yaklaşık 2 yıl önce komisyondan izinler ve onaylar çıktı ve ilk yıl 4 noktada (Deniz Feneri Parkı, İnciraltı, Konserve Koyu, Engelsiz Kafe) çalışmalarımıza başladık.

Bu yıl da 2 nokta, Yeşilbahçe ve Erdal İnönü Kent Parkı için gerekli izin ve proje onaylarını aldık. Plajlarını yapımı için ihale yöntemini tercih edebilirdik ama yapmadık.

Falezlerde oluşabilecek en ufak zararın, yapmak istediğimiz çalışmanın özüne, ruhuna verebileceği zararı düşünerek plaj çalışmalarını Park ve Bahçeler, Fen İşleri müdürlüklerimizce gerçekleştirdik."

Hassasiyetimiz Kamuoyunun Malumudur

Falezlerde bu çalışmalarla birlikte kaçak kullanımlar konusunda da önemli adımlar attıklarını dile getiren Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Muratpaşa'da yıllardır beklenen, arzu edilen bir çalışmada bu yıl 2'nci yılımıza girdik. Ancak bunları yaparken falezlerin hukuksuz kullanımına karşı verdiğimiz mücadele de Antalya kamuoyunun malumudur.

Tamamen betonla kaplanan plajlarda açılan davalar, yürütmeyi durdurma kararları, zabıtamıza yönelik darp girişimleri içinde 400 tonluk vinci denize yani sıfır noktasına indirip gerekli yıkımı gerçekleştirdik.

Geri adım atmadık, bundan sonra da geri adım atmayı düşünmüyoruz. Sahiller, kıyılar halkındır ve biz Muratpaşa Belediyesi olarak buraları gerçek sahiplerine iade ediyoruz."

Keyifli Bir Yaz İçin Muratpaşa Yeter

Mavi Bayrağın, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini ve çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plajları kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğini garanti etmek

anlamına geldiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Mavi Bayrak konusunda plajlar için 33 kriter bulunmaktadır. Muratpaşa Belediyesi olarak bu kriterlerin hepsini yerine getirdik. Ayrıca bir kez aldığınız zaman hep de korumanız gerekiyor" diye konuştu.

Falez halk plajlarında Mavi Bayrak'ın dalgalanacak olmasının Muratpaşa Belediyesi'nin doğru bir çalışmayı doğru yöntemlerle hayata geçirdiğinde nasıl başarılı olduğunun en somut göstergesi olduğunu söyleyen Başkan Ümit Uysal, “Mavi Bayraklı plajlarımızda komşularımızın keyifli bir yaz geçirmesini diliyorum" dedi.

Kaleiçi Old Town Festivali Başlıyor

Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa'da keyifli bir yaz için, ayrıca, bu yıl 2'ncisi gerçekleştirilecek Kaleiçi Old Town Festivali'nin 6 Temmuz Perşembe günü başlayacağını söyledi. Kaleiçi'nin tanıtımın noktasında çok büyük sorumluluklar aldıklarını belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Berlin'den Moskova'ya ve İstanbul'da dünyanın en önemli turizm fuarlarında Kaleiçi konseptinin dışına bir nebze olsun çıkmadan tanıtımı çalışmalarını sürdürüyoruz.

Kaleiçi'ni UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nin bir parçası haline getirmek amacıyla ilkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz festivalin bu yıl 2'ncisini düzenleyeceğiz.

6 Temmuz'da başlayacak festival dopdolu programıyla 9 Temmuz Pazar gecesine dek sürecek. 4 gün boyunca Kaleiçi'nde sadece sanat, kültür, müzik, dans konuşulacak, Kaleiçi'nin her sokağı, her meydanı festival alanı olacak."

Kaleiçi Old Town Festivali'ne bu yıl İtalya'nın onur konuğu ülke olarak katılacağını aktaran Başkan Uysal, festival heyecanının Üç Kapılar ve Yivli Minare'de de yaşanacağını belirtti. Başkan Ümit Uysal, Roma İmparatoru Hadrianus anısına yapılan tarihi kapının altında sinemaseverler İtalyan sinemasının en iyi filmlerini izleyeceğini belirtti.

Başkan Uysal, festivalde ayrıca Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne girmeye aday tek kültür varlığı Yivli Minare Camii avlusunda ise her akşam tasavvuf müziği dinletileri ve sema gösterileri olacağını aktardı.

yukarı çık
0
Paylaşım