Menu
RSS

Salda Gölü’nde Millet Bahçesi Projesine Karşı 100 Bine Yakın İmza Toplandı

Salda Gölü’nde Millet Bahçesi Projesine Karşı 100 Bine Yakın İmza Toplandı

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki, turkuaz rengi ve beyaz kumsalı ile dünyaca ünlü Salda Gölü’ne yapımı planlanan 140 bin 496 metrekarelik millet bahçesi projesine karşı başlatılan kampanyada, imza sayısı 100 bine yaklaştı.

Mimarlar Odası Antalya şubesi, projeden vazgeçilmesi çağrısında bulunmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise projeyi savunarak “Millet bahçesi projemizle Salda Gölü’nün çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz” demişti.

Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde millet bahçesi ve millet bahçesine ait sosyal donatıları ile altyapı ve çevre düzenlemesi ihalesi, bugün saat 15.00’te İstanbul’da yapılacak.

İhalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Yeşilovalı beş kişi adına Isparta İdare Mahkemesi’ne açılan davanın avukatlarından Münip Ermiş, projenin toplamda 140 bin 496 metrekarelik iki alanı kapsadığını açıkladı.

Birinci alanın, Salda Gölü’nün güneydoğusundaki Kayadibi’nden başlayıp Yeşilova ilçe merkezinden Yeşilova belediyesine ait halk plajını da içine alarak orman kampına kadar uzadığını belirten Ermiş, ikinci kısmınsa kamuoyunun ‘Saldivler‘ ya da

‘Maldivler‘ diye adlandırdığı Salda köyü sınırındaki beyaz kumsal ve turkuaz rengin en yüksek olduğu bölgeden Doğanbaba köyüne kadar olduğunu söyledi.

İmza sayısı şimiden 100 bine yaklaştı

Diğer yandan projeye karşı çıkan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in change.org.tr üzerinden başlattığı imza kampanyasına 100 bine yakın kişi destek verdi.

Kampanyada şu ifadeler kullanıldı: “Önümüzde Uzungöl gibi çok kötü bir örnek bulunmaktadır. Türkiye’nin en güzel doğa harikalarından biri olan Trabzon ilinin simgesi Uzungöl’ün çevresindeki yapılaşma nedeniyle nasıl kirlendiği ve

manzarasının yok olduğu herkesin malumudur. Salda Gölü’nün çevresinde yapılacak olan bir yapılaşma, gölün tüm orjinalitesini ve doğal yapısını bozacaktır. Salda Gölü çevresinde herhangi bir yapılaşma, doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir.

Millet bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır.”

Millet bahçesi ihalesine yedi firma katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Burdur’da yapılacak Salda Gölü Millet Bahçesi’nin ihalesi ise bugün yapıldı.

‘Burdur İli Yeşilova İlçesi, Salda Gölü Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi’ ihalesi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 19’uncu maddesinde belirtilen ‘Açık İhale Usulü’ ile gerçekleştirildi.

TOKİ’nin İstanbul Halkalı’da bulunan ek hizmet binasında saat 15.00’de yapılan ihaleye yedi istekli firma teklif verirken, değerlendirme sürecinin ardından kazanan firma ile sözleşme imzalanıp millet bahçesinin yapımına başlanacağı bildirildi.

yukarı çık
0
Paylaşım