Menu
RSS
Antalya’da On Binler Tek Yürek Oldu, Sel Oldu Aktı

Antalya’da On Binler Tek Yürek Oldu, Sel Oldu Aktı

Antalya, 19 Mayıs Atatürk'ü An...

Antalya'da Ulaşım Ücretine Yüzde 33 Zam Geldi: Tam Ücret 20 TL’ye Yükseldi

Antalya'da Ulaşım Ücretine Yüzde 33 Zam Geldi: Tam…

UKOME Genel Kurulu’nda alınan ...

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: Taksime Ve Taksime Yürümek İsterken Tutuklananlara Sahip Çıkıyoruz!

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: Taksime Ve Taks…

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek is...

Meteorolojik Uyarı: Antalya'nın Doğu İç Kesimlerinde Kuvvetli Yağış Bekleniyor!

Meteorolojik Uyarı: Antalya'nın Doğu İç Kesimlerin…

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Antalya Emek Platformu: Ekmek, Adalet Ve Hürriyet İçin 1 Mayıs Meydanlarına!

Antalya Emek Platformu: Ekmek, Adalet Ve Hürriyet …

2024 1 Mayıs’ında da işçiler, ...

Prev Next

Antalya Emek Demokrasi Platformu: İliç’in Sorumlusu Bu Toprakları Sermayenin Talanına Açan İktidardır!

Antalya Emek Demokrasi Platformu: İliç’in Sorumlusu Bu Toprakları Sermayenin Talanına Açan İktidardır!

9 işçinin göçük altında kaldığı, siyanür tartışmaların ayyuka çıktığı Erzincan’ın İliç İlçesindeki Kanada ve Çalık ortaklığında altın çıkarma faaliyeti yürüten

Anagold firmasına tepkiler çığ gibi büyümekte. Hemen her duyarlı, ülkesini seven insanların tepki gösterdiği ‘toprak kayması’ olayına bir tepki de Antalya Emek Demokrasi Platformu tarafından geldi. Antalya Emek Demokrasi Platformu’nu oluşturan emek sendikaları

Eğitim Sen Antalya Şube binasında yaptıkları basın açıklamasında “sorumluların ödüllendirildiği bir Türkiye manzarasıyla karşı karşıyayız” denildi.

Haberin Videosu:

Antalya Emek Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını ESM Antalya Şube Başkanı Tanju İşeri okudu. İşeri açıklamasında şunları söyledi:

“Tarih: Şubat 13, 2024 Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan, Anagold şirketine ait Çöpler Altın Madeni’nin cevher döküm sahasında toprak kayması yaşanırken ilk açıklamalara göre 9 işçi kardeşimiz göçük altında kaldı; tonlarca siyanürlü solüsyon ve toprak çevreye saçıldı.

İşçilerin milyonlarca metreküp kaya kütlesinin altında kaldığı, çevreye tonlarca siyanürle kirlenmiş kaya kütlesinin yayıldığı bir faciada ihmaller zincirinin olduğu çok açıktır. Kayıp emekçilerin bir an önce sağ salim bulunmasını temenni ediyoruz.

Yaşanan faciaya yol açan nedenlere ait pek çok soru bulunmaktadır. Soruyoruz;

✓ Liç yığınının kaymaması için stabilite hesapları yapıldı mı?

✓ Hava durumu ve iklim değişikliğine dair önlemler alındı mı?

✓ Bölgenin depremsellik haritasına uyuldu mu?

✓ Kayma sonucunda ne kadarlık alanın  etkileneceği

hesaplandı mı?

✓ Son olarak soruyoruz: Çıkarılan altından elde ettiğiniz kirli karlar; kaybettiğimiz muhtemel canlara, çevreye ve doğaya verdiği zarara değdi mi?

Biliyoruz ki bu sorular bizlerin ısrarlı mücadelemizle gündeme getirmediğimiz müddetçe cevapsız kalacak, iktidar bugüne kadar kol kanat gerdiği maden şirketini yine cezasızlıkla ödüllendirilecektir.

Madeni işleten Anagold şirketinin yüzde 80’i Kanadalı altın maden şirketi Alacer Gold’a (SSR Mining), yüzde 20’si ise Çalık Grubu bünyesinde bulunan Lidya Madencilik’e aittir. Söz konusu maden faaliyete geçtiği 2008 yılından bu yana birçok skandalla gündeme gelmiş ve iktidar tarafından korunup kollanmıştı.

Altın madeni açıldığı günden bu yana hukuksuz ÇED kararlarıyla büyütülüp genişletilerek adeta bölgeyi istila etmiştir. Erzincan İlhan Cihaner örneğinde olduğu üzere şirket iktidar tarafından dokunulmaz kılınmış, dokunan yanmıştır.

Uzun yıllardır bölgeyi zehirleyen maden tesisinde 2022 yılında da 20 ton siyanürlü solüsyon etrafa saçılmıştı. Bu olayın ardından şirkete 16 milyon TL ceza kesilmiş; ancak aynı şirket biz emekçileri ağır bir vergi yükü altında ezilmeye mahkum ederken, 2023 yılı Mart ayında

7,2 milyon dolar (dönemin dolar kuruna göre yaklaşık 140 milyon TL) vergi affıyla ödüllendirilmişti. Üstelik maden şirketinin ruhsatının iptal edilmesine ilişkin dava hukuki bir sonuca bağlanmamışken!

Son olarak, 31 Ekim 2022 yılında kapasite artışı yapan maden şirketinin söz konusu projesinin, felaket riski taşıdığının konuyla ilgilenen meslek örgütleri tarafından defalarca dile getirilmesine rağmen; tarafını şirketten yana belirleyen sorumsuz yöneticiler bu uyarıları asla dikkate almadılar.

Ve söz konusu tesise; deprem, su kaynakları ve nehirlerin korunması bakımından bilimsel gerçeklere aykırı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Nihai ÇED Olumlu kararı verildi. Kararın altında imzası bulunan dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,

bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı! Yine AKP Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Binali Yıldırım madenin bulunduğu köy halkının tepkisine “Burada bir bilgi kirliliği var. Bilgi kirliliğinin sebebi şu. Bir takım küçük menfaatlerine halel gelenler ne yazık ki olumsuz propagandaları körüklüyorlar.

Madenin ciddi anlamda İliç’e desteği var.” sözleriyle Maden şirketini sevimli göstermeye çalışmıştır.

Kısacası yine sorumluların ödüllendirildiği bir Türkiye manzarasıyla karşı karşıyayız.

Bir başka nokta ise, İliç’te yaşanan facianın bölgede yaratacağı uzun erimli sonuçlar doğurabilecek ekolojik yıkımdır. Altın madeni Fırat Nehri’ne oldukça yakın bir noktada bulunmaktadır. Siyanürlü toprak yığınının Fırat Nehri’ne ulaşması Fırat Nehri’nin aktığı coğrafya boyunca

zehirli kimyasalların yaşam alanlarını tehdit etmesi anlamına gelecektir.

Soma, Ermenek, Amasra, Şirvan ve daha sayamayacağımız pek çok maden katliamı ve iş cinayeti... Manzara hiç değişmiyor. Kader ve fıtrat denilerek geçiştirilen her felaket bir sonrakine kapı aralıyor. Bizler sorumluları iyi biliyoruz.

En başta şirkete bugüne kadar kol kanat geren, doğamızı yaşam alanlarımızı yağmalamasına izin veren, tüm uyarılara rağmen bu facianın gelişini izleyen, hukuksuz kapasite artışlarına izin verdiği yetmezmiş gibi şirketi vergi aflarıyla ödüllendiren AKP iktidarı bu göçüğün baş sorumlusudur!

Bizler daha fazla kâr hırsıyla topraklarımızı, doğamızı, emperyalist şirketlere peşkeş çekenlerden hesap soracağız.

Bu toprakların yerli ve yabancı sermaye tarafından talan edilmesine göz yumanların; emekçilerin canı, kanı üzerinden zenginleşenlerin peşini bırakmayacağız!

Kamu çıkarlarından uzak, kaynakları, doğayı, halkı ve insanı esas almak yerine, yandaşı koruyan mevcut yanlış ekonomi ve madencilik politikaları nedeniyle yeni bir facia yaşanmıştır ve bu zihniyet terk edilmedikçe yenileri yaşanmaya devam edecektir.

ESM Antalya Şubesi ve Antalya Emek Demokrasi Platformu olarak yeni maden ve iş cinayetlerinin yaşanmaması adına Erzincan’da yaşanan bu facianın sorumlularından gerekli hesabın sorulması için konunun takipçisi olacağız.”

yukarı çık
0
Paylaşım