Menu
RSS
DİSK Akdeniz Bölge Temsilciler Kurulu Antalya’da Toplandı

DİSK Akdeniz Bölge Temsilciler Kurulu Antalya’da T…

Devrimci İşçi Sendikaları Konf...

CHP Kepez Hedefe Kenetlendi: Kepez Belediyesini Alacağız

CHP Kepez Hedefe Kenetlendi: Kepez Belediyesini Al…

CHP Kepez ilçe seçimleri sonuc...

ÇEDES'e Karşı Miting: Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık

ÇEDES'e Karşı Miting: Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşi…

İzmir'de ÇEDES projesine karşı...

Antalya Eğitim İş: 12 Eylül Faşizmi Devam Ediyor

Antalya Eğitim İş: 12 Eylül Faşizmi Devam Ediyor

Eğitim İş Sendikası Antalya Şu...

Antalya EMEP: 12 Eylül Darbesi "Tek Adam Yönetimi" İle Devam Ediyor

Antalya EMEP: 12 Eylül Darbesi "Tek Adam Yöne…

Emek Partisi Antalya İl Örgütü...

Antalya Mimarlar Odası: Topum Hizmetinde Kentimize Sahip Çıkmaya Devam Ediyoruz

Antalya Mimarlar Odası: Topum Hizmetinde Kentimize…

TMMOB Mimarlar Odası Antalya Ş...

Antalya CHP 100. Kuruluş Yılını Kutluyor

Antalya CHP 100. Kuruluş Yılını Kutluyor

Cumhuriyet Halk Partisi kurulu...

CHP Serik İlçe Seçimini Şeref Çimen Kazandı

CHP Serik İlçe Seçimini Şeref Çimen Kazandı

335 delegeye sahip CHP Serik İ...

Prev Next

Sağlık Çalışanları Sendikası: Mevcut Bazı Memur Sendikaları Maalesef Siyasal Sendikacılık İçerisindeler

Sağlık Çalışanları Sendikası: Mevcut Bazı Memur Sendikaları Maalesef Siyasal Sendikacılık İçerisindeler

Sağlık Çalışanları Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Behiye Civelek yaptığı yazılı açıklamada memur sendikalarının siyaset içerisinde olmalarını eleştirerek

“Mevcut bazı memur sendikaları maalesef Siyasal Sendikacılık içerisindeler. Bunun mevcut örneklerini mevcut siyasi partilerin milletvekilleri arasına giren sendika yöneticilerinden çok kolay anlaşılabilir. Kamuda ki  mevcut sendikalar siyasi partilerin arka bahçeleri haline gelmekte,

bu durumda sendika yöneticilerin siyasal alana kaymasına ve asıl sorumluluklarını terk edip şahsi çıkarlarını öne çıkarmalarına ve bu anlamda kamuda 657  Devlet Memurluğu Kanununun  Temel İlkelerinin Liyakat  ilkesinin ihlaline sebep olmaktadır” dedi.

Civelek açıklamasında şunlara değindi: “Sendika Çalışanların ortak hak ve çıkarlarını korumak, sorunlarını çözmek için kurulmuş ekonomik öğeler taşıyan, devlet, siyasi parti ve iktidar örgütlenmelerinden bağımsız sivil toplum kuruluşudur.

Kelime anlamı belirtilen şekilde sendikacılık yapan mevcut memur sendikaların durumu hali hazırda ortadadır. Üyelerinin sosyal ve ekonomik haklarını koruyup yeni haklar elde etmesi için radikal çalışmalar yapmaktan ve sahaya uzak durmaya devam etmekteler.

Bırakın yeni haklar elde etmek için çabalamayı memurların mevcut hakları bir bir ellerinden alınırken mevcut sendikalar sırf üye kaybetmeme adı altında küçük kazanımları süsleyip sahaya sunma çalışmaları yapmaktadır. Mevcut bazı memur sendikaları maalesef Siyasal Sendikacılık içerisindeler.

Bunun mevcut örneklerini mevcut siyasi partilerin milletvekilleri arasına giren sendika yöneticilerinden çok kolay anlaşılabilir. Kamuda ki  mevcut sendikalar siyasi partilerin arka bahçeleri haline gelmekte, bu durumda sendika yöneticilerin siyasal alana kaymasına ve

asıl sorumluluklarını terk edip şahsi çıkarlarını öne çıkarmalarına ve bu anlamda kamuda 657  Devlet Memurluğu Kanununun  Temel İlkelerinin Liyakat  ilkesinin ihlaline sebep olmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında yöneticilik makamı sendikal yapılaşma ve sendikal ikili ilişkiye dayanan kadrolara ayrılmaktadır.

Sendika yöneticilerinin şahsi ve siyasi çıkarları ön planda olduğu bir ortamda sendikal oluşum memurların haklarını ve kazanımlarını alıyormuş gibi ,memurlardan yana gözükmeye devam edeceklerdir.

Sağlık Çalışanları Sendikası Genel Başkan yardımcısı olarak sendikal hedefimiz ve kırmızı çizgimiz tüzüğümüzdeki madde ile bu makamların Liyakat Sınıfı içerisinde olunmalı, Sendikal makamların kamudaki makamları Liyakatsız olarak işgal edilmesine izin vermemektedir.

#SiyasetsizSendikacılık”

yukarı çık
0
Paylaşım