Menu
RSS

Tüm Emeklilerin Sendikası Antalya Şubesi: Sendikamıza Dokunmayın

Tüm Emeklilerin Sendikası Antalya Şubesi: Sendikamıza Dokunmayın

Ankara Valiliği tarafından sendikaları hakkında açılan kapatma davası nedeniyle basın açıklaması yapan Tüm Emeklilerin Sendikası Antalya Şubesi üyeleri 'Sendikamıza Dokunmayın' dedi

Tüm Emeklilerin Sendikası hakkında Ankara Valiliği tarafından açılan kapatma davası ile ilgili duruşma bugün (Salı) görülecek. Dava öncesi Tüm Emeklilerin Sendikası Antalya Şubesi üyeleri ile birlikte siyasi parti ve sendikalara üye vatandaşlar Attalos Heykeli önüne basın açıklaması yaptı.

'Sendika Hakkımız Engellenemez' yazılı pankart açan ve dövizler taşıyan grup adına basın açıklamasını okuyan sendika üyesi Oya Onur, emeklilerin örgütlenmesinin bir kez daha engellenmek istendiğini belirterek, "2021 Ekim ayında o zamanki adımızla Tüm Emekli Sen iktidarın baskısıyla

yargı tarafından kapatılmıştı.30 Kasım 2022'de Tüm Emeklilerin Sendikası adıyla yeniden kurulduk. Aradan 4 ay geçtikten sonra Ankara valiliği bize yine dava açtı. Daha bir yılımız dolmadan yarın yani 17 Ekim'de yine kapatma istemiyle yargılanacağız" dedi

Haberin Videosu:

Sendika Hakkımız Engellenemez

Emeklilerin yararına çalışan bir sendika olduklarını vurgulayan Onur, "Emekli ve yaşlı vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için mücadele ettik. Ülkemizin demokratikleşmesi için mücadele ettik. Emekli vatandaşlarımızın açlığa mahkum edilmesine karşı çıktık. Hak ve hukukun tesisini istedik.

Yokluğa, yoksulluğa karşı çıktık. Emeklilerimizin sosyo-kültürel aktivitelere katılmalarının sağlanmasını istedik. Gerentoloji hizmetlerinden yararlanmasını istedik. Bil cümle emekli vatandaşlarımıza kaliteli yaşlanmanın sağlanmasını istedik. Erdoğan'ın emeklilerin bir bölümüne,

çalışan emeklileri dışında tutarak, Kasım ayı içinde bir defaya mahsus olarak 5000 lira verileceği açıklaması hem adaletsizdir, hem de emeklilerin yoksulluğuna çare olması mümkün değildir. Bu pervasız uygulama emeklilerin yeterince örgütlenememiş olmasınında bir sonucudur" ifadelerini kullandı.

'Emeklilerle Oynamayın'

Emeklilerin ölüme mahkum edildiğini söyleyen Oya Onur, "Yeterince örgütlü bir topluluk olsaydık, emeklilerin bu şekilde onuruyla oynanılamazdı. Bir tür sadaka verilmeye kalkılamazdı. İktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Emeklilerle oynamayın.

Seçimlere endekslenmiş sadakalarla emeklileri yöneteme bedbahlığından vazgeçin. Yoksulluğa boğdukları yetmezmiş gibi, emeklilerin yoksulluğa, ölüme mahkum edilmesi yetmezmiş gibi birde sendikamıza saldırılmasını, kapatma davaları açılmasını asla kabul etmiyoruz.

Sandika Hakkımız, Her vatandaşın iyi yaşama hakkı vardır. İyi yaşamak için demokratik ve barışçil olmak kaydıyla her vatandaşın örgütlü veya örgütsüz mücadele etme hakkı vardır. Şu an Türkiye'de emeklilerin bırakalım iyi yaşadıklarını, bırakalım yoksul yaşadıklarını açlık sınırı altında sürünüyorlar.

Bu ayıp iktidarındır. Dava açılacaksa adres bellidir. O adresin emekli sendikaları olmadığı kesindir" şeklinde konuştu.

90.Madde Hatırlatıldı

Tüm Emeklilerin Sendikası'nın kapatılma davası ile ilgili yargıçlara seslenen Onur, "Anayasanın 90. Maddesi açıktır. "Imzacısı olunan uluslararası sözleşmelerin iç hukukta düzenlenmemiş olması veya çelişmesi durumunda, uluslararası sözleşmeler esas alınır.

Türkiye Uluslararası sözleşmelerin ilgili maddelerinde 'herkesin sendika kurabileceği' maddelerine imza atmıştır. Kanunlar anayasanın üstünde olmadığı kesindir. O halde yargı anayasanın 90.maddesini uygulayıp, kapatma davasını reddetmelidir. Çünkü bu dava hukuki değil siyasidir.

Hakimlerin baskılara direnmesini bekliyoruz. Bizi kapatmak anayasaya aykırıdır. Kapatırsanız itirazlarımızı yapacağız. İtirazlarımız, iç hukukta karşılık bulmazsa, Anayasa Mahkemesi’ne, o da olmazsa AHİM'e kadar gidileceğiz. Yine olmazsa sendikamızı yeniden kuracağız.

Her şeye rağmen Ankara'da hakimler var demek istiyoruz. 17 Ekim'de yargının sendikamız lehine karar vererek kapatma davasını red etmesini bekliyoruz" dedi.

yukarı çık
0
Paylaşım