Menu
RSS
Antalya'da 4.1 Büyüklüğünde Deprem

Antalya'da 4.1 Büyüklüğünde Deprem

Antalya'nın Kaş ilçesi açıklar...

Antalya İYİ Parti’den Seçim Güvenliği Toplantısı: Sandığa Atılacak Her Oy, İYİ Partinin Güvencesi Altındadır

Antalya İYİ Parti’den Seçim Güvenliği Toplantısı: …

İYİ Parti Seçim İşleri Başkanl...

Muratpaşa Belediyesi’nde 2 Bin 200 Çalışanı Sevindiren Sözleşme

Muratpaşa Belediyesi’nde 2 Bin 200 Çalışanı Sevind…

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümi...

Antalya Tabip Odasından TBMM’ndeki Oturuma Katılmayan Milletvekillerine Kınama

Antalya Tabip Odasından TBMM’ndeki Oturuma Katılma…

Antalya Tabip Odası Yönetim Ku...

Kumluca Açıklarında 4.2 Şiddetinde Deprem

Kumluca Açıklarında 4.2 Şiddetinde Deprem

Antalya’nın Kumluca ilçesi açı...

Antalya SES, Şanlı Mücadelelerin Verildiği 26. Yılı Kutluyor

Antalya SES, Şanlı Mücadelelerin Verildiği 26. Yıl…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçi...

Antalya Alevi Bileşenleri: Bu Saldırıların Arka Planını Örgütleyicisini Ve Azmettiricisini Derhal Açığa Çıkarın!

Antalya Alevi Bileşenleri: Bu Saldırıların Arka Pl…

Ankara’da dün gerçekleştirilen...

Prev Next

Manavgat’ta Yüzyılın Yangını Müzesi Ağlattı

Manavgat’ta Yüzyılın Yangını Müzesi Ağlattı

Manavgat Belediyesi, Manavgat yangının 1. yıldönümünde, “Bir Ömür Bir Fidan Hatıra Ormanı” ve “Yüzyılın Yangını Açık Hava Müzesi” oluşturarak, vatandaşlarla açılışını gerçekleştirdi.

Başkan Şükrü Sözen’in etkinliklere 1 yıl önceki yangında 6 gün boyunca üzerinden çıkarmadığı gömlekle katılması, gözleri yaşarttı. 

Manavgat Belediyesi, 1 yıl önce 28 Temmuz tarihinde yaşanan ve kayıtlara Türkiye’nin en büyük yangını olarak geçen Manavgat yangının yıldönümünde, “Bir Ömür Bir Fidan” hatıra ormanı fidan dikme ve Cumhuriyet Meydanı altında “Yüzyılın Yangını Açık Hava Müzesi” etkinlikleri düzenledi.

Başkan Şükrü Sözen’in etkinliklere 1 yıl önceki yangında 6 gün boyunca üzerinden çıkarmadığı yeşil gömlekle katılması herkesi duygulandırdı. Yangın yerlerinden toplanan yanmış arabalar, traktör, römork, bisikletler, ev ve mutfak eşyaları ve yangın anlarının yansıtıldığı fotoğraflar ve

video gösteriminden oluşan sergide Başkan Sözen duygusal bir konuşma yaptı.

1 Yıl Sonra Aynı Gömlek

Başkan Şükrü Sözen, “Bu yangın sadece benim değil Manavgat’ ta ki bütün hemşerilerimin ağladığı, bütün Türkiye’nin ağladığı bir yangındı. Ruhu olan kalbi olan yüreği olan insan sevgisi olan herkes bu acının karşısında duygularını ortaya koyar ama kalbi taşlaşmış insanlar ağlamayı bilmeyenler bizleri polemik konusu yapmayı çalıştı.

Az önce videoyu izlerken yine ağladım. Bugün bu gömleği niye giydim? Bu gömlek yangında benim üzerimden 6 gün çıkmayan gömlekti değerli dostlarım. 47 mahallenin, 100 bin vatandaşımızın etkilendiği bu büyük yangında o kalpsizlere rağmen, “koordinasyon merkezini” kapat diye bizlere baskı yapanlara rağmen

Manavgat Belediyesi hizmetlerini sürdürdü. Yangında maalesef ki, o mücadeleyi gönüllü insanların, vakıfların, partilerin, derneklerin, müteşebbis yapıların vermiş olduğu mücadeleleri maalesef ki küçümsediler. Bu vesileyle bir kez daha o kalpsiz insanları kınadığımı ifade etmek istiyorum” dedi.

Yoğun Katılım

Etkinliklere CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Antalya Milletvekilleri Aydın Özer, Rafet Zeybek, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, belediye meclis üyeleri, oda başkanları,

sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve Manavgat halkı katıldı. Gün içinde Bahçelievler Mahallesi 5042 Sokak’ta 2700 m2 alana oluşturulan Bir Ömür Bir Fidan hatıra ormanına 108 adet çam fidanı dikildi. 28 Temmuz 2021 ve 28 Temmuz 2022 tarihleri arasında doğan çocuklara ithafen gerçekleştirilen

fidan dikim töreninde yangınzede Anka Kuşu çocukları Başkan Şükrü Sözen’le birlikte fidanları dikerek sulamalarını gerçekleştirdi. Ardından Cumhuriyet Meydanı altında kurulan Yüzyılın Yangını Açık Hava Müzesi’ne geçildi.

Yangınlar İki Şeyle Hatırlanacak

Yüzyılın Yangını Müzesi’nin açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, “Yangın süresince 700’ ün üzerinde aracımız 3 binin üzerinde personelimiz sahada görev yapmıştır. Şükrü Başkanımız, Muhittin Başkanımız, ilimizin, ilçemizin,

seçilmiş belediye başkanlarımızın süreçte bu kadar emeğe ve katkısına rağmen ne kadar dışlandığını hepimiz biliyoruz. Bu noktada toplumumuzun hiçbir kesimini ötekileştirmeden hizmet vermeye çalıştık. Bundan 50-100 yıl sonra bu yangın hatırlandığı zaman bence şu 2 şeyle hatırlanacaktır.

Bir Şükrü başkanın gözyaşları, iki Muhittin başkanımızın Gündoğmuş’tan helikopter yok mu uçak yok mu feryadıyla hatırlanacaktır” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Manavgat yangınını kabus ve çaresizlik olarak nitelendirerek, “Yangın soğutma çalışmaları bitene kadar her gün Manavgat’ taydık. Yangında kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah böyle acıları bir daha göstermesin.

Koordinasyonda çalışan başta Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen olmak üzere destek verenlere gönülden teşekkür ediyorum” dedi. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ise, “Tarihimizin en büyük yangınını yaşadık. Canlarımızı, ormanlarımızı kaybettik, çok büyük acılar yaşadık.

Yangın şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Maalesef her yıl yangınlar oluyor. Devletimize düşen bu yangınlara hazırlıklı olmak ve söndürmek olmalıdır” dedi.

Sözen; “Hatalar Ders Olmalı”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen “Yüzyılın Yangını Açık Hava Müzesi”nin açılışında yaptığı duygusal konuşmayla, vatandaşları adeta 21 Temmuz 2021 tarihine götürdü. Orman şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Sözen, Manavgat yangının,

Manavgat halkının yaşadığı en büyük acı olduğunu dile getirdi. Vatandaşların yangında pek çok şeylerinin yanısıra geleceğe dair umutlarını da kaybettiğini anlatan Başkan Sözen, yapılan hataların da bu yangın vesilesiyle ortaya çıktığını, yangının herkes tarafından Türkiye’ye ders olacak şekilde yorumlanması gerektiğini söyledi.

Yangını Siyaset Yönetti

Yangında kötü bir koordinasyon süreci yaşandığını anlatan Başkan Şükrü Sözen, o acılı anları liyakatlı, uzman kişiler yerine siyasetin yönettiğine vurgu yaptı. Başkan Sözen, “Yangında uzman insanlar işin başında olsaydı zararımız bu kadar olmayacaktı Maalesef ki bu süreci liyakatli uzmanlar değil, siyaset yönetti.

Ülkenin dört bir yanından gelen yardım araçlarının sevk ve idareleri doğru yapılamadı. Yangın alanlarına çakarlı arabalarla, sirenlerle girip sadece kendini gösterme çabasında olmasalardı, profesyonel destekler alınsaydı zararımız bu kadar olmayacaktı” dedi.

1 Yıldır Evler Teslim Edilmedi

Hataların yangın sonrasında da devam ettiğini anlatan Başkan Sözen, evsiz kalan vatandaşların evlerinin yapılmasını beklediğini, ancak 1 yıllık süreçte hala bu beklentinin gerçekleşmediğini söyledi. Sözen, “Manavgat’ta bu yangını telafi etmek adına çok büyük paralar toplandığını biliyorum.

Devleti ayakta tutan millettir. Devlet de sorumluluk zamanında vatandaşın eline omzuna koyar. Yanan evlerin, ahırların bedelsiz bu kentin insanına yapılmasını isterdim ama maalesef ki vatandaşlarımızın önüne sözleşmeler koyuldu. Evlerine ne ödeyeceğini bilmeden insanımız imza attı.

Gönlüm dilerdi ki evler ücretsiz yapılsın.” dedi.

33 Arazi Satıldı, 288 Arazinin Satış Kararı Alındı

Yangın alanları da dahil olmak üzere Milli Emlak’ın TOKİ’ye devrettiği 33 arazinin satıldığını söyleyen Başkan Sözen, ayrıca 288 tane arazinin satış kararının da alınarak TOKİ’ye devredildiğini anlattı. Sözen, “Bugün bir yıl olmasına rağmen inşa edilmesi evlerin takribi yarısı yapılıyor.

Diğer yarısı niye yapılamıyor. İnsanlar o sözleşme kaygısından imza atamadığı için diğer yarısı kışa konteynerlarda girecek. Hemşerim bunu hak etmiyor” dedi.

Manavgat Belediyesi Ötelendi

Yangın sürecinde Manavgat Belediyesi’nin ötelendiğini belirten Başkan Şükrü Sözen, o süreçte Manavgat’ın hiçbir kırsalını ve bölge halkının hassasiyetini bilmeyen 2 belediye başkanının koordinasyona atandığını söyledi. Başkan Sözen, yangın sürecinin çok iyi irdelenip çalıştaylar eşliğinde raporlanması gerektiğini de vurguladı.

Sözen, “Nerelerde noksan yaptık nerelerde zafiyetlerimiz vardı. Bu hataların rapor edilmesi bölge halkının bilinçlendirilmesi gerekmekteydi. Manavgat’ta yangınla ilgili üniversitelerin desteğiyle hala bir çalıştay yapılmadı” dedi.

Ağaçlar Kesiliyor, Vatandaşa Odun Verilmiyor

Başkan Şükrü Sözen, yangın geçiren mahallelerde ağaçların kesildiğini, ancak köylülere bu ağaçlardan verilmediğinden de yakındı. “Tüccarlar para kazanıyor kazandı, bakanlık bu alanların kesimini verdi, para kazandı. Bu kentin yaşamına mutlaka bir fon ayrılmasını gönlüm isterdi.

En kötü ihtimalle para kazanan o tüccarlarımızın araçlarının bozduğu yolların asfaltını bu fondan yapabilirdik. Ama maalesef bu da düşünülmedi. Ama Korkuteli belediyesine 18 milyon lira hibe asfalt kaynağı aktarıldı. Biz asfaltı yapalım mecburiyetimizse yapalım ama

en azından asfaltla ilgili kredi verin bize dediğimiz zaman maalesef ki bugüne kadar ona da cevap alamadık değerli hemşerilerim.

Halkımızın Yanında Olduk

Başkan Şükrü Sözen, yangın sürecinde yaptığı hizmetlerden de bahsetti. Sözen, “232 tane evin yıkımını gerçekleştirdik. 650 hafif, az hasarlı binamızın onarımını gerçekleştirdik. 650 tane ahır yaptık. Bunları NEF vakfından destek alarak Ahbap gurubundan destek alarak ve birçok gönüllü yapıdan destek alarak

el birliğiyle gönül birliğiyle gerçekleştirdik. Katkısı olan herkese minnetlerimi ifade ediyorum. Yurtlarımızda yangın zedelerimizi konuk ettik, barınakta hayvanlarımızı tedavi ettik. 36 bin paket saman 12 bin çuval yemi vatandaşlarımıza ulaştırdık.

Yangın dayanışma merkezimizde gönüllülerimizle eşyaları doğru şekilde halkımıza kanalize ettik. Köylere kurduğumuz Aşeviyle günde 1000 kişiye yemek dağıttık. 1200 aileye beyaz eşya verdik. 100 aileye hayvan çadırı, 50 aileye konteynır vermişiz.

800 civarı büyük-küçükbaş hayvan verdik. 900 çiftçiye 213 km sulama borusu ve tarım aleti vermişiz. 600 adet arı kovanı verdik. 250 çocuğumuzu rehabilite ettik. 151 öğrenciye burs ve eğitim sağlamışız. Her şeye rağmen köylümüzün yanında olduk olmaya da devam ediyoruz.

Bizi bize bıraktıkları zaman, bizi birbirimize düşman etmedikleri sürece bu ülke insanı yaraları sarabilir, Anadolu’nun bir ucundan bir ucuna hemşehrisinin yarasını dindirebilir” dedi.

yukarı çık
0
Paylaşım