Menu
RSS

Konyaaltı'ndan CHP’li Gençler: Üniversitelerden Borçlu Mezun Olmak İstemiyoruz

Konyaaltı'ndan CHP’li Gençler: Üniversitelerden Borçlu Mezun Olmak İstemiyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Konyaaltı İlçe Gençlik Kolları hem üniversite öğrencilerinin KYK ve Burs taleplerini seslendirmek ve hem de Boğaziçi öğrencilerinin direnişine destek vermek için açıklama yaptılar.

CHP’li gençler “Birçok gencimizin geleceğine ipotek koyan KYK kredileri,  mezun bir nesli çıkmaza sokmaktadır. Resmi rakamlara göre 5,5 milyon genç devlete borçlu, 20 binden' fazla öğrenci icraya verildi. Ve bunun tek bir sebebi var” diyerek açıklamalarını şöyle devam ettirdiler:

Haberin Videosu:

“Bir öğrencinin en temel hakkı olan beslenme, barınma ve ulaşım giderlerini bile karşılayamayan devlet öğrenim kredisi.

Cengiz holdingin 420 milyon vergi borcunu silen, Türkcell’in 450 milyon tl lik borcunun yüzde 95 inden vazgeçen iktidar, bugün gençlerin belkide asgari ücret olacak olan maaşlarına göz dikiyor.

30.bin liraları bulan KYK borçları kimileri için saniyelik harcama olsa da biz gençlerin taşımayacağı bir yüktür. Bugün yapılandırma taksitlerinin 700 tl gibi tutarlara ulaşması,  asgari ücretin 2800 lira olduğu ülkemizde gençlere aç kalın demektir.

KYK borçları silinsin!

Krediler bursa çevrilsin!

Birçok üniversite öğrencisi güvencesiz, günlüğünü bile zor kurtarabilecek şartlada çalışırken Covid 19 salgını sebebiyle işsiz kalmıştır.

Bu gün binlerce İİBF, eğitim fakültesi, FTR mezunu genç KYK borcunu istemedikleri için değil iş imkanı bulamadıkları için ödeyememektedir.

Mecliste KYK borçları silinsin önerisine hayır diyen AKP ve MHP Milletvekilleri gençliğe karşı neyin mücadelesini vermektedir.

Biz geçler üniversitelerden borçlu mezun olmak istemiyoruz.

Biz gençler iş alım mülakatlarında parti üyeliğinin “ pozitif ayrım “ noktası olmasını istemiyoruz.

Bizler girişlerinde milyonluk beton kapıları olan kampüsler değil içinde BÜLENT ŞIK  hocaların olduğu, hayatını koruyamadığınız masasında vurulan Ceren damarların ders anlattığı üniversiteler istiyoruz.

Üniversitenin içindeki bilim insanlarının bile görüşünü önemsemeden, siyasi kimlik üzerinden rektör ataması anca ve anca bilimle yolları ayırmış hükümetlerin tercihi olur.

O nedendendir ki meşru haklarını kullanan boğaziçi üniversitesi öğrencilerine en sert çekilde saldırma emrini verenler, aynı sertlikte ev operasyonları ile günü karşıladılar.

Ayasofya açılışında radikal İslamcı grupların yürüyüşünü görmezden gelen emniyet üniversite öğrencilerinin evlerinin duvarlarını yıkıyor.

Boğaziçi üniversitesinden kayyum rektör atamasına direnen öğrenci dostlarımızı selamlıyor ve yalnız olmadıklarını belirtmek istiyoruz.

Bizler Konyaaltı’ndan bir kez daha haykırıyoruz gençliğin geleceğini gençliğin dayanışması kurtaracaktır.

Yaşasın gençlik dayanışması.

CHP Konyaaltı Gençlik Kolları

Bizleri yalnız bırakmayan Kepez İlçe Başkanımız Önder Kurnaz’a, Konyaaltı Meclis Üyemiz İlter Aydın’a teşekkür ederiz”

yukarı çık
0
Paylaşım