Menu
RSS

ASMO’da İki Adaylı Seçim Sonucunda Kazanan Çağdaş Demokrat Gurup Oldu

ASMO’da İki Adaylı Seçim Sonucunda Kazanan Çağdaş Demokrat Gurup Oldu

Antalya SMMO’da 24. Seçimli Olağan Genel Kurulunda Pazar günü yapılan seçim sonucunda kesin olmayan sonuçlara göre Çağdaş Demokrat Gurubu’nun yönetim kurulu listesinden 5 kişi,

Meslekte Birlik Gurubu’nun yönetim kurulu listesinden 2 kişi ise yönetime girdiler. Disiplin Kuruluna ise 4 Çağdaş Guruptan, 1 Meslekte Birlik gurubundan, denetim kuruluna ise 2 Çağdaş Gurubundan, 1 kişi ise Meslekte Birlik gurubundan kazandı. Yönetim Kuruluna Çağdaş Gurup’tan girenler şunlar:

Sacittin Hancıoğlu, Necati Şenyiğit, Zülküf Demir, Yasemin Barlas, ve Figen Çağlar. Meslekte Birlik Gurubu’ndan Yönetim Kurulu’na giren isimler ise şunlar: Beytullah Demir, Adil Çomaklı. Yapılan seçim sonuçlarının kesinleşmesi sonrası yönetim kurulu kendi aralarında toplanarak başkanı ve diğer görevleri belirleyecek.

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 24’üncü olağan genel kurulunu yaptı. Genel kurulda Mevcut Başkan Emrullah Çavdar, başkan adayları Beytullah Demir ve Sacittin Hacıoğlu konuşmalarını yaptı. Genel kurula Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ve birçok oda temsilcisi katıldı.

Pandemi döneminde büyük sıkıntılar yaşandığını anlatan Emrullah Çavdar, “Ülkemizin 2022 yılı bütçesi Aralık 2021 TBMM onaylandığında dolar kuru 9,00 TL civarındaydı. Bugüne geldiğimizde 16,00 TL civarında artış oldu, onaylanan Bütçe faiz ödemesi 220 milyondu.

Bugün Cumhuriyet tarihinde ilk kez Hazine'nin ödeyeceği iç borç faizle kez anaparayı geçti. Anapara (Nisan 2022) sonu itibariyle 1.483 milyon lira faiz 1.743 milyon, ödenecek iç borç tutarı 4 ayda artarken faiz tutarındaki artış yüzde 119'u buldu.

Bu arada herkesin oturup bu ödenecek faizle neler yapılabileceğini düşünmesi gerekir. Bizim ülke olarak üreten, emeğe değer veren bir ekonomik modelle yolumuza devam etmemiz gerekmektedir. Bir ülkenin Gücü Parasının satın alma gücü ile ölçülür” dedi.

2019-2021 arasında tüm olumsuzluklara rağmen özellikle Pandemi döneminde kimisi “Dışarı çıkalım” kimisi “Herkes evdeyken biz neden çıkıyoruz” diye şikayet ederken TÜRMOB'un önderliğinde bu zorlu süreci takdire şayan özverili çalışmayla ülkeye olan borç nedeniyle, ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını belirten Çavdar,

“Mükelleflerin yanında çalışan emekçi kardeşlerimizin mağdur olmamaları için zamanında KÇÖ- NÜD alabilmeleri için çalıştık. Bizlerde özellikle Maliye Bakanlığımız'dan Bağımlı Çalışan meslektaşlarımızın özlük hakları ile ilgili, bağımsız çalışan meslektaşlarımızın da en azından tahsil edemediği ücretinin

KDV'sini yüzde 8 düşürülmesini talep ettik. Ancak bugüne kadar bu haklı taleplerimiz henüz gerçekleşmedi” şeklinde anlattı.

‘Kazanımlar Elde Ettik’

“Ancak bazı kazanımlar elde ettik” diyen Çavdar bunları açıklayarak “Mücbir sebep hali bizler içinde uygulanmasını tebliği yayınlandı. Son Dönem Geçici Verginin verilmemesi, sizlerin desteklerinizle beyan sürelerinin geri çekilmesini sağladık. Bu konularda başta TÜRMOB Genel Başkanlığı,

Genel Sekreterimiz Hemşerimiz Yahya Arıkan ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bizler her zaman uzlaşmadan yanayız bize bir adım yaklaşıldığında bizler 3 adım yaklaşan bir camiayız. Daha konuşulacak birçok konu var ancak fazla da sizleri uzatıp sıkmak istemiyorum.

Sırası geldikçe Divan'dan izin alarak konuşurum” sözlerini aktararak meslektaşlarına teşekkür etti.

Hacıoğlu Yetki İstedi

Çağdaş Gurup adına aday olan Sacittin Hacıoğlu ise pandemideki sıkıntılardan bahsederek “Ancak bu süreçle ilgili daha önce hiç yaşanmadığı için tecrübelerimiz olmadığı için büyük sıkıntı çeksek de bu camia elini taşın altına sokarak inisiyatif aldı. Kısa çalışma, teşvik gibi konularda mali tabloların hazırlanmasında büyük emeklerimiz oldu.

Çözüm bekleyen sorunlarımız var. Öncelikle bu dönemde mesleğe ve meslektaşlarımıza sahip çıkan üst birliğimiz TÜRMOB’a çok teşekkür ederiz. Son zamanlarda çıkartılan düzenlemelerle meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmeye başladığını görüyor yaşıyoruz.

Bu manada genel başkanımıza, genel sekreterimize emeklerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Dedim ya; sorunlarımız var. Ben iki dönemdir odamızın sekreteriyim. Antalya’daki paydaş kurumlarımızı iyi biliyorum. İşleyişlerini, yetkililerini iyi biliyorum. Yani seçildiğim andan itibaren görevimin başın da olacağım.

Sizlere verdiğimiz sözleri gerçekleştirmek için, üyelerimiz için çalışacağım. Bunun için sizden yetki istiyorum. Komisyonlar çok önemli, onları pandemi döneminde kaybettiğimiz süreci göreve gelir gelmez etkin işler yapmak üzere yetki istiyorum” ifadelerini kullandı.

Pandemi Dönemini Hatırlattı

Aralık 2019 yılının ortalarında hayatımıza sadece bilim kurgu filmlerde gördüğümüz bir şey hayatımıza girdi. Covid 19 pandemisi.  Önceleri pek te ciddiye almadığımız, bu süreçte; Mart 2020 yılında sağlık bakanımızın “ülkemizde ilk hayatını kaybedenle ilgili bilgi verince işin ciddiyetini anladık.

Sonraki süreçte sokağa çıkma yasakları başladı. İşyerleri kapandı.

Hastalandık… hayatımızı kaybettik. Öncelikle hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet ve hastalananlara acil şifalar diliyorum.

Ancak hayatta devam ediyordu.  İşyerleri kapanmaya, yasaklar, kısıtlamalar gelmeye başladı.  İşçiler, işverenler, çiftçiler kısacası üretenler mağduriyet yaşamasın, çarklar dönsün diye; sağlıkçılarımızdan sonra en çok etkilenen sektör biz mali müşavirler olduk.

Komisyonlar çok önemli, onları pandemi döneminde kaybettiğimiz süreci göreve gelir gelmez etkin işler yapmak üzere yetki istiyorum.

Hancıoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Neden yetki, destek istiyorum; ben iki dönemdir zaten oda sekreteriyim. Antalya’da ki paydaş kurumlarımızı iyi biliyorum. İşleyişlerini, yetkililerini iyi biliyorum. Yani mazbatamızı aldığımız andan itibaren görevimin başında olacağım. Verdiğim sözleri   gerçekleştirmek için, hemen çalışabileceğim. Bunun için sizlerden yetki istiyorum.

Dünyada ve özellikle ülkemizde kadınlarımızın işleri çok zor. Çalışıyorlarsa daha zor. Hele birde mali müşavirlerse daha da zor. Nerden biliyorum; çünkü onlar gibi düşünebiliyorum. Ve onlardan birisinin babasıyım. Henüz bir yaşında olan torunumun annesine çektirdiklerini biliyorum.

Onun için kadın meslektaşlarımı mevzuatlar doğrultusunda pozitif ayrıcalıklar getireceğiz. Bunun için yetki istiyorum.

Bağımlı çalışan meslektaşlarımızın çoğunluğunun asgari ücret tarifesinin yayınlanması ile ilgili istekleri var. Bu konuyu enine boyuna onlarla ve danışma kurulumuzla a görüşerek bir çözüm yolu bulacağız.

Bunun için sizlerden yetki istiyorum.

Değerli arkadaşlarımız: bazı sorunların çözümü için ilgili yasal mevzuatlar gerekiyor. Bu yasal düzenlemelin gerçekleşmesi için üst birliğimiz nezdinde itici güç olacağız.

Saygıdeğer meslektaşlarım!

Burada bize düşen görev herkese eşit mesafede, kucaklayıcı, birleştirici, çoğulcu bir yönetim anlayışına sahip olmak ve bunu savunmaktır.

Bize yakışan;

Taahhütlerini yerine getiren,

Meslek örgütünün üyelerine sırtını dönmeyen,

Bireysel ve tek adam anlayışıyla hareket etmeyen,

Bir çalışma modelini hakim kılmaktır.

İşte biz çağdaş demokrat ilkeler doğrultusunda odamızın sevk ve idare edecek bir yönetim anlayışını hayata geçirmek için adayız.

Bir ve beraber olmak için, ekip olarak çalışmak için, ben değil biz diyebilmek için adayız.

Ve şairinde dediği gibi;

Sevda yokuşlarımız var daha çıkılacak…

Yeşil göreceğiz her tonunun olduğu yerde

Mavilere açılacağız…

Umutlarımız var.

Verilmiş sözlerim ayrıca….

Bir umut daha ekleyeceğiz sevdamıza

Daha neler neler paylaşacağız

Haydi kalk gidelim

Yolumuz uzun”

‘YÖNETİME TALİBİZ’

Meslekte Birlik adına Oda Başkanlığına Aday olan Beytullah Demir ise konuşmasında meslekte meslektaşlarının her zaman yanında olmaya gayret ettiklerini ve bunun devam edeceğini söyleyerek “Meslekte birlik grubu olarak kimseyi ötekileştirmeden katılımcı ve her kesimi kapsayan bir yönetim anlayışı ile

odamızı yönetmeye talibiz. Odamızın kurumsal yapısını koruyacak hiçbir siyasi argümanın arka bahçesi olmayacak demokrasiden uzaklaşmadan herkese eşit davranacağız” dedi

Neler yapacaklarını anlatan Demir, “Tahsilat problemi TÜRKİYE meslekte birlik platformu çalışma ekipleri tarafından hazırlanarak TÜRMOB ve gelirler genel müdürlüğüne sunulan ve mesleki hizmetlerimizin hizmet sonunda hemen hesaplanarak tahsilata bağlanmasını içeren,

demosu yapılmış çalışma programı emsal alınarak tahsilat problemlerinin çözümüne katkı sağlayacak desteklerin Antalya meslek odamızca takip edilmesi sağlanacak. Haksız rekabet problemi, sözleşmelerimizin süre kısıtlamasının kaldırılması, büro standartlarının hayata geçirilmesi,

e-birlik sözleşme sisteminin yeniden değerlendirilmesi ve etkin kullanılır hale getirilmesi sağlanacak” diyerek düşüncelerini sıraladı.

1-tahsilat problemi

2-haksız rekabet problemi

3-meslek yasamızdaki temsil problemi

4-tevkifatlı KDV problemi

6-mesleki destek problemi

7-bağımsız denetim problemi

8-mücbir sebep ve ölüm durumundaki meslektaş problemleri

9-kamu kuruluşlarında meslektaş istihdam problemi

10-SGK açısından meslek mensuplarının yeniden değerlendirilmesi

11-mali müşavirlik fakültesi problemi

12-geçici vergi beyanının kaldırılması

13-e-beyan (kolaylaştırıcı) problemleri

14-mali tatil problemi

16-mesleki sorumluluk problemi

17-angaryalar problemi

18-yeni büro açan meslektaş problemleri ve gençlik komisyonu kurulması

19-haksız rekabet problemleri

20-Vakıf ve iktisadi işletme kurulması

21-hatıra ormanı park projesi

22-ilçelerdeki özel problemler

23-meslektaşları kamu kuruluşlarına karşı sahiplenme problemi

24-ilişkili kurumlarda oda mensuplarına hizmet odası problemi

25-bağımsız denetim komisyonu kurulması

26-kadın komisyonu kurulması

27-anfi salonu hazırlanması programı

28-stajiyer mesleki gelişim eğitimleri

29-e-oda uygulamalarının başlatılması

30-sosyal projeler

31-mesleki tanıtım ve bilinçlendirme çalışmaları

32-i-phone ve android uygulamaları

30 yıldır aynı mantıkla yönetiliyoruz bir de bizi deneyin memnun kalmazsanız kaybedeceğiniz tek şey 3 yıl olacak, memnun kalacağınızdan eminiz onun için kazanacağınız çok şey olacak.

“30 yıldır aynı mantıkla yönetiliyoruz bir de bizi deneyin memnun kalmazsanız kaybedeceğiniz tek şey 3 yıl olacak, memnun kalacağınızdan eminiz onun için kazanacağınız çok şey olacak” diyen Demir, “Gelin canlar bir olalım, odamızı birlikte yönetelim. Birlikte aşamayacağımız sorun, başaramayacağımız iş yoktur.

“30 yıldır aynı mantıkla yönetiliyoruz bir de bizi deneyin memnun kalmazsanız kaybedeceğiniz tek şey 3 yıl olacak, memnun kalacağınızdan eminiz onun için kazanacağınız çok şey olacak” diyen Demir, “Gelin canlar bir olalım, odamızı birlikte yönetelim. Birlikte aşamayacağımız sorun, başaramayacağımız iş yoktur.

yukarı çık
0
Paylaşım