Menu
RSS

Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Şahin: Portakal İhracatına Bakanlık Engeli

Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Şahin: Portakal İhracatına Bakanlık Engeli

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural ŞAHİN, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ihraç edilecek portakala yüzde 100 analiz zorunluluğu getirmesinin üretici ve ihracatçıya büyük zarar vereceğini söyledi.

Alınan kararda sektör temsilcilerinin görüşünün alınmadığını belirten Şahin, atılacak böyle bir adımın ihracatı durduracağına dikkat çekti.   Şahin, “Tarım ve Orman Bakanlığı aldığı karar ile ihraç edildiği ülkeye bakılmaksızın,

yurt dışına gönderilen portakalın 1 Ocak 2021 itibariyle yüzde 100 analize tabi tutulmasına karar verdi. İhracat yaptığımız ülkelerin böyle bir talebi yokken, artan portakal fiyatları düşürmek için sezon ortasında alınan bu karar üreticiyi de ihracatçıyı da üzmüştür” dedi.

“Alınan Karar İhracatı Etkileyecek”

Türkiye’de narenciye üretiminin neredeyse yüzde 90’ının Akdeniz Bölgesi’nde gerçekleştiğini belirten Şahin, alınan kararın üreticilerde büyük gerginliğe neden olduğunu söyledi. Şahin, şöyle devam etti:

“Narenciye üretiminde Antalya, Türkiye’deki limonun yaklaşık yüzde 20’sini üretirken, portakal ve mandarinin de yaklaşık yüzde 25’ini üretmektedir. Yani birçok aile portakal üretiminden ekmek yemektedir.

Geride bıraktığımız süreçte yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle erkenci çeşitler aşırı derecede zarar gördü. Rekoltede yüzde 21’lik bir düşüş gerçekleşti. Üretici zaten buradan bir kayıp yaşamışken bir de üzerine ihracat kapılarının

analiz şartıyla bir şekilde kapanması zararını daha da büyütecek. Şu an elde olan portakalların çoğunluğu büyük portakallardır. Bu portakallar yurtiçi piyasada tüketici tarafından rağbet görmüyor, yani bunları iç piyasada tüketme şansımız yok.

Bu portakal özellikle Rusya gibi ihracat yaptığımız ülkeler tarafından talep görüyor. Dolayısıyla getirilen bu zamansız uygulama ihracatı çok olumsuz etkileyecektir. “

“Limonda Da Aynı Şey Yaşandı”

Geçen yıl nisan ayında da üreticinin limonda buna benzer sıkıntı yaşadığına belirten Şahin, “Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız nisan ayında limonda da ihracat kısıtlamasına gidilmişti. Sonra 10 bin tona kadar izin verildi.

Ağustos ayında da fiilen kalkmıştı. Ancak kısıtlama sürecinde pazara rakip ülkeler de dahil olunca kısıtlamanın gevşetilmesi sonrasında limonun ihraç edilmesinde büyük sıkıntılar yaşanmıştı. Aynı şey portakalda da olabilir.

Türkiye’ye bu alanda rakip ülke Mısır’dır. Türkiye’nin portakal ihracatının yavaşlamasıyla ortaya çıkacağı boşluğu Mısır doldurabilir. İhracatı yavaşlatacak bu uygulama ile artan portakal fiyatlarının düşürülmesi planlanıyor.

Ancak bu seneyi kurtaralım derken ihracat pazarlarını kaybederek gelecek seneleri feda ediyoruz.

“Bakanlık Kararından Geri Dönsün”

Alınan bu kararda sektör temsilcilerinin fikrinin alınmadığını söyleyen Şahin, “Bakanlık sektördeki kimseye haber vermeden, hiçbir hazırlık yapmadan, yaptırmadan bir karar alıyor. Bunu bir mesajla alelacele ilgili müdürlüklere yolluyor.

Akıl alır gibi değil. İnstagramdan istifa kararının yayınladığı ülkede bir mesajla da portakal üretici bitirilebilir. Şaşırmamak lazım. Bakanlık bu yanlış karardan acilen geri dönmelidir.”

yukarı çık
0
Paylaşım