Menu
RSS
DİSK Akdeniz Bölge Temsilciler Kurulu Antalya’da Toplandı

DİSK Akdeniz Bölge Temsilciler Kurulu Antalya’da T…

Devrimci İşçi Sendikaları Konf...

CHP Kepez Hedefe Kenetlendi: Kepez Belediyesini Alacağız

CHP Kepez Hedefe Kenetlendi: Kepez Belediyesini Al…

CHP Kepez ilçe seçimleri sonuc...

ÇEDES'e Karşı Miting: Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık

ÇEDES'e Karşı Miting: Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşi…

İzmir'de ÇEDES projesine karşı...

Antalya Eğitim İş: 12 Eylül Faşizmi Devam Ediyor

Antalya Eğitim İş: 12 Eylül Faşizmi Devam Ediyor

Eğitim İş Sendikası Antalya Şu...

Antalya EMEP: 12 Eylül Darbesi "Tek Adam Yönetimi" İle Devam Ediyor

Antalya EMEP: 12 Eylül Darbesi "Tek Adam Yöne…

Emek Partisi Antalya İl Örgütü...

Antalya Mimarlar Odası: Topum Hizmetinde Kentimize Sahip Çıkmaya Devam Ediyoruz

Antalya Mimarlar Odası: Topum Hizmetinde Kentimize…

TMMOB Mimarlar Odası Antalya Ş...

Antalya CHP 100. Kuruluş Yılını Kutluyor

Antalya CHP 100. Kuruluş Yılını Kutluyor

Cumhuriyet Halk Partisi kurulu...

CHP Serik İlçe Seçimini Şeref Çimen Kazandı

CHP Serik İlçe Seçimini Şeref Çimen Kazandı

335 delegeye sahip CHP Serik İ...

Prev Next

Antalya Mimarlar Odası: ‘Kamu Yararına Aykırı Uygulamalarla Mücadelemizi Engelleyemezler’

Antalya Mimarlar Odası: ‘Kamu Yararına Aykırı Uygulamalarla Mücadelemizi Engelleyemezler’

Mimarlar Odası Antalya Şubesinden, Oda ve Şube Başkanı Hasan Çerçiler’in aleyhinde yapılan haberlere sert tepki: : “Gerçek dışı haberlerle Mimarlar Odası Başkanı Hasan Çerçiler'i ve

Mimarlar Odası’nın kamu yararına aykırı uygulamalarla mücadelesini engelleyemezler, yıldıramazlar.”

Mimarlar Odası Antalya Şubesi, bazı medya organlarında Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Şube Başkanı Hasan Çerçiler ile ilgili yer alan haberlere sert tepki gösterdi. Asılsız haberlerin, Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin “Antalya’da kentsel dönüşüm değil,

rantsal dönüşüm” konulu basın toplantısının hemen ardından servis edildiğinin belirtildiği açıklamada, 3 Ağustos 2023 tarihinde bazı internet siteleri ve gazetelerde yer alan “Mimarlar Odası Başkanı da bunu yaparsa. İki otelinde de tarihe kıydılar.

Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Hasan Çerçiler’e büyük tepki” ifadelerinin yer aldığı haberlerin hangi odaklar tarafından kurgulandığının iyi bilindiğinin altı çizildi.

Bilem Otel İle Herhangi Bir Ortaklığı Bulunmamaktadır

Açıklamada, haberlerde yer alan iddiaların Oda Başkanı Hasan Çerçiler’in kişilik haklarına saldırı ve kamu kurumu niteliğinde anayasal bir kuruluş olan Mimarlar Odası’nı itibarsızlaştırmaya yönelik gerçek dışı olduğu vurgulandı. Haberlerde yer alan “Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Hasan Çerçiler'in

Antalya'daki iki oteliyle ilgili çok ciddi iddialar geldi” ifadelerinin de gerçeği yansıtmadığının belirtildiği açıklamada, “Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Hasan Çerçiler’in şahsına ait hiçbir otel bulunmamaktadır. Lucky Monkey Otel, Hasan Çerçiler’in ortağı olduğu bir şirkete aittir.

Ancak haberlerde Hasan Çerçiler’e ait olduğu iddia edilen Bilem Otel ne kendisine, ne de ortağı oldu şirkete aittir. Hasan Çerçiler’in kendisine ait olduğu iddia edilen Bilem Otel ile herhangi bir ortaklığı da bulunmamaktadır” denildi.

Plaj 2000’li Yıllardan Beri Var, Otel İse 2021 Yılında Yapıldı

Haberlerde iddia edilen Lucky Monkey Hotels’in tarihi dokuyu bozduğuna yönelik iddialarına da yanıt verilen açıklamada, şu görüşler yer aldı: “İddia edildiği gibi falezler üzerinde merdiven ve plaj yapıldığına ilişki haberlerde gerçekleri yansıtmamaktadır.

Hasan Çerçiler tarafından yapıldığı iddia edilen merdiven ve plaj, aşağıdaki uydu görüntülerinden de açıkça görüleceği üzere 2000’li yıllarda yapılmıştır ve o tarihten bu yana plaj olarak kullanılmaktadır. Lucky Monkey Hotels ise 2021 yılında iskan alarak hizmet vermeye başlamıştır.

Uzun yıllardır kullanılmakta olan plaj, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce ihaleye çıkarılmış, Lucky Monkey Otelcilik, önünde bulunması nedeni ile ihaleye katılmış, en yüksek teklifi vererek ön izin almıştır.

Lucky Monkey Hotels almamış olsaydı dahi bir başka yatırımcı veya işletmeci bu alanı alıp işletecekti. Ancak Hasan Çerçiler değil, ihaleye katılan Lucky Monkey Otelcilik en yüksek bedeli vererek ihaleyi almıştır.

Plan Ve Projeler İlke Kararına Uygun Hazırlandı

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun Doğal (Tabii) Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları ile İlgili İlke Kararı ( 740 Sayılı İlke Kararı ile değişik) 1b maddesinde yer alan ‘1/25 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı veya 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı doğrultusunda hazırlanacak projesine göre

ekolojik ilgili koruma kurulundan izin almak koşulu ile halka açık rekreasyon amaçlı günübirlik tesisler (lokanta, büfe, kafeterya, soyunma kabinleri, wc, gezi yolu, açık otopark ve benzeri) ile alanın çevrenin özelliklerinden kaynaklanan faaliyetlerin korunması ve

geliştirilmesi amacına yönelik yapıların (iskele, balıkçı barınağı, bekçi kulübesi ve benzeri) yapılabileceğine’ ilişkin ilke kararı doğrultusunda, ihaleyi alan Lucky Monkey Otelcilik firması, süresi içerisinde açıklanan ilke kararına uygun olarak hazırlanan imar planı ve uygulama projeleri onay için Bakanlığa sunulmuştur.

Fotoğraflarda Net Bir Şekilde Görülüyor

Açıklamalarımız, uydu görüntüleri ve Lucky Monkey Hotels yapılmadan çok önceleri çekilmiş ‘Anılardaki Antalya’ fotoğrafından da açıkça görüleceği üzere, hem merdiven, hem de plaj ve plaj tesisleri mevcut olduğu için bakanlıkça ihaleye çıkarılmıştır.

Ancak ihaleyle alınan alanda, mevcut merdiven ve plaj yapılarının bakım ve onarımı yapılmadığı için can güvenliği açısından tehlike oluşturması nedeni ile ihaleyi alan firma tarafından bakım onarım ve boya işleri yapılmıştır.

Çarpıtılarak verilen haberde iddia edildiği gibi falezlere zarar verecek yeni bir merdiven ve uygulama yapılmamıştır.”

Engelleyemezler, Yıldıramazlar

Bu yaşanan gelişmelerin, rant beklentisi içerisinde olan çevrelerin baskı, şantaj ve tehditlerinin bir yansıması olduğuna işaret edilen Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin açıklamasında, bu tür girişimlere karşı kararlılıkla mücadele edileceği belirtilerek, şöyle denildi:

“Mimarlar Odası, rant beklentisi içerisinde olan çevrelerin tüm baskı ve tehditlerine karşın bakanlıklar ve belediyelerin mevzuata ve kamu yararına aykırı uygulamalarına karşı hukuk mücadelesi vermektedir. Bu çevrelerin Mimarlar Odası’nın bu duruşundan rahatsız oldukları açıktır.

Bu çevrelerin gerçek dışı haberlerle Mimarlar Odası Başkanı Hasan Çerçiler’i ve Mimarlar Odası’nı itibarsızlaştırılmaya yönelik bu ve benzeri girişimleri, Hasan Çerçiler’i ve Mimarlar Odası’nı bu mücadelesinden vazgeçiremeyeceklerdir. Gerçek dışı haberlerle Mimarlar Odası Başkanı Hasan Çerçiler'i ve

Mimarlar Odası’nın kamu yararına aykırı uygulamalarla mücadelesini engelleyemezler, yıldıramazlar. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

Not: Aşağıda Söz Konusu Plaj Alanıyla İlgili Uydu Görüntüleri Ve Fotoğraf Bulunmaktadır

18.2.2007 tarihli uydu görüntüsü

13.6.2009 tarihli uydu görüntüsü

7.5.2015 tarihli uydu görüntüsü

ANILARDAKİ ANTALYA

yukarı çık
0
Paylaşım