Antalya Halkevi: Muratpaşa Belediyesi İşçi Düşmanlığını Bırakmalıdır

Antalya Halkevi: Muratpaşa Belediyesi İşçi Düşmanlığını Bırakmalıdır

Dün DİSK Genel İş tarafından işçileri zor ve tehditle DİSK’ten istifa ettirilerek başka bir sendikaya belediye başkan yardımcısı eliyle üye yapma iddiası ile Muratpaşa Belediye Başkanı ve

iki başkan yardımcısı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu. Bu gelişme sonrası Halkevi Antalya şubesi yazılı bir açıklama yaparak “Muratpaşa Belediyesi İşçi Düşmanlığını Bırakmalıdır” başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Antalya Halkevi tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Muratpaşa Belediyesinde işçiler, aylardır DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’na geçmek için uğraş vermektedir. Belediye yönetiminin işçilerin sendika seçme özgürlüğünü hukuk ve ahlak dışı uygulamalarla engellemeye çalışmaktadır.

İşçiler, e-devlet şifreleri tehditle alınarak, DİSK Genel İş sendikasından istifa ettirilip Belediye İş sendikasına geçmeye zorlanmaktadır. İşçiler sürgün edilmekte, mobing uygulamalarına tabi tutulmaktadır. Yüzlerce işçi bu uygulamaların mağduru durumundadır.

İşçilerin beyanlarından anlaşılmaktadır ki, bütün bu işler Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın talimatı ile yapılmaktadır.

Son olarak, belediye yönetimi tarafından yürütülen gayri ahlaki ve hukuksuz faaliyetler, DİSK-Genel İş örgütlenmesi yürüten bir işçinin işten atılmasına kadar varmıştır.

Uyarıyoruz

İşçilerin sendika seçme hakkını engelleyen bütün uygulamalara derhal son verilmeli ve atılan işçi kardeşimiz derhal işe geri alınmalıdır.

Belediye yönetimi, işçilerden özür dilediğini, işçilerin sendikal tercihlerine karışmayacağını ve bunun garantörü olarak ilerici kurumlardan bir denetim komitesi ile birlikte çalışacağını kamuoyuna açıklamalıdır.

Muratpaşa Belediyesi yönetimini son kez uyarıyoruz. Bu tutumunuzu değiştirmezseniz, bundan sonra karşınızda Antalya Halkını bulacağınızı ilan ediyoruz.

ANTALYA HALKEVİ”

yukarı çık
0
Paylaşım
0
Paylaşım