Menu
RSS
Antalya'da Sağanak Ve Fırtına Etkisini Artırdı

Antalya'da Sağanak Ve Fırtına Etkisini Artırdı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün...

‘Turuncu’ Kod Verilen Antalya’da Etkili Fırtına

‘Turuncu’ Kod Verilen Antalya’da Etkili Fırtına

Meteorolojinin kuvvetli yağış ...

Antalya’da Yılmaz Demokrasi Savunucusu Uğur Mumcu Törenle Anıldı

Antalya’da Yılmaz Demokrasi Savunucusu Uğur Mumcu …

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD...

Karnesi Zayıf Olan Çocukları Anlamaya Bakın.!

Karnesi Zayıf Olan Çocukları Anlamaya Bakın.!

Yüksek başarılar beklediğiniz ...

Antalya Eğitim Sen: Eğitim ve Yaşam Hakkı Başta Olmak Üzere, Çocukların En Temel Hakkı Tehdit Altında

Antalya Eğitim Sen: Eğitim ve Yaşam Hakkı Başta Ol…

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkan...

Prev Next

Antalya’da Yüzlerce Kadın Hep Birlikte Haykırdı: Size Ve Kadın Düşmanı Politikalarınıza İtaat Etmiyoruz

Antalya’da Yüzlerce Kadın Hep Birlikte Haykırdı: Size Ve Kadın Düşmanı Politikalarınıza İtaat Etmiyoruz

Antalya Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri dolayısıyla Aydın Kanza Parkı’ndan, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapan Antalya Kadın Platformu Sözcüsü Songül Şarklı, “Katillerin, tecavüzcülerin sırtını sıvazlayanlara sözümüz var; sokakta, evde, okulda, işyerinde her yerdeyiz. Size ve kadın düşmanı politikalarınıza itaat etmiyoruz” dedi.

Yürüyüş boyunca sık sık “Kadın,Yaşam, Özgürlük- Jin Jiyan Azadi”, “Kadın Cinayetleri Politiktir”, “İstanbul sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz”, “Göçmen Kadınlar Yalnız Değildir”, “Dünya yerinde oynar, kadınlar özgür olsa”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları atıldı.

Haberin Videosu:

Songül Şarklı, “Yaşam hakkımızı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Dayanışmamızdan, birlikteliğimizden aldığımız güçle buradayız. Yalnızca burada değil, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında alanlarda, meydanlarda ve sokaklardayız. İranlı kadınlar başta olmak üzere Jina Mahsa Amini'nin katledilmesinin ardından

dinci gerici rejime karşı canı pahasına özgürlüğü için direnen, Rojava'da Işid zulmüne karşı direnen, Polonya’da kürtaj yasaklarına karşı mücadele eden, Afganistan’da Taliban zulmüne karşı direnen kadınlarız, her yerdeyiz. Ve Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.

Şiddetin, yoksulluğun olmadığı eşit ve adil bir yaşam istiyoruz. Bu yaşamı, Mirabel kardeşlerin özgürlük mücadelesinden ve tüm kız kardeşlerimizden aldığımız güçle hep birlikte kuracağımıza inanıyor ve bunu biliyoruz. Biz kadınlar ve LGBTİ+’ lar bugün dünyanın dört bir yanında eşitsizliği,

yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizme karşı isyanımızı meydanlara taşımak, kadın dayanışmasının sınırları aşan gücüyle buluşmak ve itirazlarımızı hep birlikte daha fazla duyurmak için yine alanlardayız” ifadelerini kullandı.

“Mevcut anayasayı uygulamayan, toplumda kutuplaşmayı körükleyen, eşit ve laiklik ilkelerine ve kendisi gibi düşünmeyenlere savaş açan, ülkeyi siyasi ve ekonomik buhrana sürükleyen hükümet anayasayı değiştiremez” diyerek iktidara yüklenen Songül Şarklı, “Anayasa değişikliğine kararlılıkla karşı çıkıyor ve hayır diyoruz.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri; İktidar, Diyanet İşleri Başkanlığı ve vakıf cemaat gibi gerici odakların eril düşünceleri ile her yıl katlanarak artıyor. İktidarın kadın düşmanı politikaları, devletin şiddeti önleyecek mekanizmaları harekete geçirmemesi,

erkek egemen yargı kararları, kriz ve pandeminin kadın emeği sömürüsü açısından fırsata dönüştürülmesi ve artan yoksulluk sonucu kadınlar evde, işte, sokakta, kampüste her yerde şiddetin türlü biçimlerine maruz kalıyor. Şiddetin, kadın katliamının, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü,

kadına karşı tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı, LGBTİ+’ların sistematik olarak hedef gösterildiği, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaşamın her alanında yeniden üretildiği bir ortamda, İstanbul sözleşmenin kaldırılmasına karşı iptal istemini reddetmek tüm bu suçlara zemin hazırlamak demektir.

Danıştay kararı alenen erkek egemen sistemin tüm mekanizmaları ile korunacağının beyanıdır. Cezasızlık politikasıyla faillere ortaklık eden, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali talebini reddeden eril yargı bu şiddetin, istismarın ve cinayetlerin suç ortağıdır” diye konuştu.

Songül Şarklı, “Çocuk yaşta zorla evlendirilerek istismara uğrayan kız çocuklarının eğitim hakları, gelecekleri, yaşamları ellerinden alınıyor. Bu durumu her fırsatta meşru kılmaya çalışan İktidar her yıl istismarcıları aklayan yasayı meclisten geçirmenin yolunu arıyor.

Bizler istismarcıların aklanmasına ve bu yasaların meclisten geçmesine asla müsaade etmeyeceğiz. İşyerlerinde mobbing ve taciz artıyor. Büyüyen işsizlik, artan yoksulluk kadına yönelik şiddeti tırmandırıyor. Kadınları giderek daha fazla oranda güvencesiz ve niteliksiz işlere mahkûm eden,

bakım yüklerini arttıran, şiddeti derinleştiren, kadınları çaresizleştiren bu sömürü düzenini kabul etmiyoruz. ILO 190 İş Yaşamında Şiddet ve Taciz Sözleşmesi'nin imzalanmasını istiyoruz. Biz kadınlar barış içinde bir yaşam istiyoruz. Göçmen kadın ve çocukların haklarının tanınmasını istiyoruz.

Eşit işe eşit ücret, güvenceli iş ve güvenli ortamlarda yaşamak istiyoruz. Evde, işte; sürekli bakım beklenen, duygusal fiziksel her türlü emeği sömürülen, sırtında taşıdığı dünyanın yükünü atıp dünyayı yerinden oynatacak kadınlar alanlarda. Bir adamın sürekli olarak kadınlara çocuk yapın diye dayatmasını,

aile dışında kadınların yok sayılmasını, LGBTİ+lara karşı sokaklarda cüppelilerin nefret suçu işlemesini kabul etmiyoruz diyen kadınlar, alanlarda. TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın, Gezi'ye öfkesi bitmeyen iktidarın hukuksuz yargılamalarla Mücella Yapıcı,

Çiğdem Mater, Mine Özerden'in, özgür basın emekçilerinin, politik tutsak kadınların, sanatçıların, tutuklandığı bu ülkede kadın katillerinin sokakta elini kolunu sallayarak gezmesine isyan eden kadınlar, alanlarda” şeklinde konuştu.

Kadınların hak mücadelesinden vazgeçmeyeceğini dile getiren Şarklı, “Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; sokakta, evde, kampüste ve maalesef hiçbir yerde güvende değiliz ama birbirimizden aldığımız güçle, dayanışmamızla, mücadelemizle hepimiz için eşit ve özgür bir hayat kurabiliriz.

Katillerin, tecavüzcülerin sırtını sıvazlayanlara sözümüz var; sokakta, evde, okulda, işyerinde her yerdeyiz. Ne size ne kadın düşmanı politikalarınıza itaat etmiyoruz. Barış içinde yaşama talebimizden vazgeçmiyoruz! Şiddetsiz bir yaşam, eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi, barış,

laiklik mücadelemizden vazgeçmiyoruz! Eşitlik ve özgürlük mücadelemizden vazgeçmiyoruz, isyanımızı örgütlüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından kadınlar alanda halay çektiler, zılgıtlar eşliğinde eğlendiler.

yukarı çık
0
Paylaşım