Menu
RSS

Antalya CHP Gençliğinden İntiharları Protesto Eylemi

Antalya CHP Gençliğinden İntiharları Protesto Eylemi

CHP Antalya İl Gençlik Kolları tarafından AÜ Meltem girişi önünde, Akdeniz Üniversitesi Bezmi Alem Valide Sultan Erkek Öğrenci Yurdu ile Elmalılı Hamdi Yazır Erkek Öğrenci Yurdu'nda yaşanan

intihar ve ölümleri protesto eylemi düzenlendi. CHP Antalya Gençlik Kolları İl Başkanı Özkan Yılmaz tarafından okunan basın açıklamasında “Bugün; burada bir kez daha, acı bir olayın ardında buluştuk. Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi Muhammet Kaya kardeşimiz 10 Haziran günü

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunan Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda 05.00 sularında 7. kattan atlayarak intihar ettiği açıklandı. Son bir ay içinde bu KYK Yurdunda 3 öğrenci arkadaşımızın intihar ettiği açıklandı. Daha düne kadar üniversite yönetimi ve ilgili sorumlular tarafından hiç soruşturma açılmadığı gibi,

bir açıklama dahi yapılmadı. Üstüne üstlük yurt yöneticileri tarafından öğrencilere bu olaylar hakkında konuşmamaları ve kimseye bilgi vermemeleri hakkında da baskı yapıldığını biliyoruz.

Haberin Videosu:

Her ne kadar baskı yapıyor olsanız da, o yurtlarda kalanlar bizim sıra arkadaşlarımız, kardeşlerimiz. Ve o yurtta yaşanan her şeyden haberimiz var. Bilgimiz var. Şimdi birazdan buradan soracağımız sorulara Antalya Gençliği olarak yanıt bekliyoruz. Bu soruların muhatapları bilsinler ki;

bu sorular hepimizin ortak noktası olup kanayan yaramız olmuşlardır. Ve gençliğin uyarısıdır!” denildi.

Haberin Videosu:01

Özkan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda Yaşanılanlara dair Antalya Gençliği merak etmektedir;

Bu yurtta son bir ayda, 3 öğrencinin tüm şüpheli durumlara rağmen intihar ettiği söylenirken, Üniversite Rektörlüğü düne kadar neden bir açıklama yapmamış ya da soruşturma açmamıştır?

Yurt sorumlularının, öğrencilere bu olaylar hakkında konuşmamaları ve kimseye bilgi vermemelerini söylemiş midir? Baskı yapmış mıdır? Bu baskının amacı nedir? Baskı talimatı Üniversite yönetiminden mi gelmiştir?

Üniversite yönetimi, kendi öğrencilerinin yanında durmamasını, etkin bir soruşturma yapmamasını hangi gerekçelerle açıklamaktadır?

Bu soruların cevabı tüm kamuoyundan öte Antalya Gençliğinin bağrında yanan kordur!

Bu yurtta gerçekleşen hırsızlık olayları sonrasında öğrenci arkadaşlarımızın taleplerine ve isteklerine rağmen ne için kamera güvenlik sistemi kurulmamaktadır?

Haberin Videosu:02

Kamera Güvenlik Sisteminin kurulmayarak ısrarla ne gizlenmek istenmektedir!

Türkiye Cumhuriyeti’nin yurdunda, öğrenci arkadaşlarımızın sağlıksız yemek, güvensiz ve niteliksiz barınma koşullarıyla karşı karşıya bırakılması kabul edilemez.

İlgili sorumlular bu koşulların düzeltilmesi noktasında adım atmak için neyi beklemektedir?

Öğrenci arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgiler ışığında; Yurt personellerin bir kısmının belli tarikatlara aidiyeti olduğunu gözlemlemekteyiz.

Haberin Videosu:03

Ve yine bu personellerin öğrenci kardeşlerimizi, Kendi aidiyet içinde bulunduğu odaklara kazandırmak için çeşitli zorlamalar ve baskılar yaptığından da haberimiz var.

FETÖ vari yapılanmaları ve bu yapılanmaların öğrenci arkadaşlarımıza dönük baskılarına sessiz kalanları tarihe not düşüyoruz. Unutulmamalıdır ki zulmü yapana sesiz kalanda, zulmü yapan kadar suçludur!

Ve son sözümüz gençliği boyun eğdiremezsiniz.

Ne olursa olsun memleketimize ve yaşamımıza dair umutlarımız tükenmeyecek.

Ve yine biz değiştireceğiz. Kaybettiğimiz her arkadaşımızı yüreğimizde taşıyarak, herkes için yaşanılabilir yarınları biz kuracağız.

Hatırlayalım! Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet’i Türk Gençliğine emanet etti!

Emanet ettiği gençliği; işsizliğe, geleceksizliğe, ne olduğu belirsiz oluşumların insafına bırakanlar; Cumhuriyet’e de kast etmektedir!

Kimse kaygı duymasın, çekinmesin, korkmasın!

Biz varız! Atatürk’ün gençleri var! Hiçbir öğrenci arkadaşımız kendini yalnız hissetmesin! Bizim dayanışacak omzumuzda, paylaşacak yemeğimizde var.

Darda olan tüm öğrenci arkadaşlarıma sesleniyorum. Bize ulaşın. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla tüm yerel yönetimlerimiz sizin yanınızdadır!

Hiçbir öğrenci kardeşimizin baskılar, zulümler karşısında yok olmasına izin vermeyeceğiz!”

Protesto eylemine CHP Antalya İl Yönetimi, İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Rafet Zeybek ve Aydın Özer de katıldı. Milletvekilleri eylem sırasında yaptıkları konuşmalarda bu elim olayı meclise taşıyarak gündemde sıcak tutmaya ve sonuç alınıncaya kadar

olayların araştırılması ve gerçeklerin ortaya çıkması için çalışacaklarını, sorumluların bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmasını söylediler.

yukarı çık
0
Paylaşım