Menu
RSS
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen: Yeniden Başlıyoruz

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen: Yeniden Baş…

Konyaaltı Belediye Başkanı Sem...

Antalya’nın Milli Eğitimde Yetkili Sendikası Eğitim-İş’tir

Antalya’nın Milli Eğitimde Yetkili Sendikası Eğiti…

Eğitim-İş’in, Antalya’daki tek...

Kaş Kınık Hali’nde Siyasi Gerginlik

Kaş Kınık Hali’nde Siyasi Gerginlik

Antalya Büyükşehir Belediyesi ...

Antalya TİP: Bu Seçimde Emekçilerin, Yoksulların Adayı Kılıçdaroğlu'dur

Antalya TİP: Bu Seçimde Emekçilerin, Yoksulların A…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ant...

Özgür Özel Kumluca’da Konuştu: Sinan Oğan'a Oy Vermiş Herkesi Sandığa Götürmeliyiz

Özgür Özel Kumluca’da Konuştu: Sinan Oğan'a Oy Ver…

CHP Grup Başkanvekili Özgür Öz...

Prev Next

Phaselis’te Tarihi Doku Yok ediliyor

Phaselis’te Tarihi Doku Yok ediliyor

Kemer Çamyuva Beldesi Phaselis Alacasu Koyu'nda, Türkiye Ormancılar Derneği, Tarım Orman İş organizesinde ‘Bakan Ersoy'un 179 m² dediği inşaat alanını ölçmeye gidiyoruz’ başlığı altında basın açıklaması gerçekleştirildi

Açıklamayı Tarım Orman İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Yusuf Akşahin ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Aday Adayı Orman Yüksek Mühendisi Dr. Mehmet Ali Başaran okudu.

Tarım Orman İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Yusuf Akşahin, Phaselis’in sadece Türkiye'nin değil, dünyanın imrenerek baktığı bir doğa harikası olduğunu hatırlatarak, “Ormanı, plajı, flora ve faunasıyla benzersiz güzellikleri ve önemli arkeolojik değerleri barındıran bu alan, aynı zamanda, arkeolojik sit alanıdır.

1.Derecede Arkeolojik Sit alanı sebebiyle böyle bir yerde, çivi çakılmasına bile izin verilemez. Ancak birçok yerde olduğu gibi mevcut iktidar anlayışı, buraya da el attı. Güzelim plaja ve orman alanı içerisine betonlar dökerek kanunen yasak olan yapılaşmanın önünü açmaya başladılar.

Bölgede yaşayan sivil inisiyatif ve çevre gönüllüleri bu betonlaşmaya karşı mücadele başlattılar. Bizler de Tarım Orman İş Sendikası olarak gösterilen mücadeleye destek olmak için buraya geldik.

Bizler benzer mücadeleyi Kazdağlarında Siyanürlü Altın Madenine karşı ve yine diğer bölgelerimizde Zeytin ve Tarım alanlarında açılmak istenen maden ocaklarına karşı da yürüttük. Halk ve Sivil Toplum kuruluşlarıyla beraber Alamos Gold Maden Şirketini Kazdağlarında kovarak haklı mücadelemizi başardık” dedi.

‘Tarihi Doku Yok Ediliyor’

CHP Antalya Milletvekili aday adayı Orman Yüksek Mühendisi Dr. Mehmet Ali Başaran’da açıklamaya destek vererek “Başta Phaselis’e Dokunma Hareketi olmak üzere, Türkiye Ormancılar Derneği, Tarım Orman İş Sendikası ve ismini sayamayacağım pek çok STK’nın çağrısı ile buradayım,

Pahaselis’teyim. Phaselis’e Dokunma, Çek Ellerini Phaselis’ten

İnsanoğlu var oldukça doğayı koruma isteği de hep var olacaktır. Tıpkı insanoğlunun binlerce yıl önce kayalara kazıdığı çiçek sevgisinin, günümüzde bize ulaştığı ve geleceğe uzandığı gibi. Buraya döktükleri betonla bir anlamda tarihi dokuyu ve doğal zenginliklerimizi yok ediyorlar.

Bu yanlışı hatırlatmak ve yaptıkları yanlıştan dönmeleri için Phaselis’teyiz.

Biz Phaselis’e yapılan bu kötülüğü hatırlatmaya ve onlarla mücadele etmeye geldik. Phaselis yalnız değildir. Phaselis’te toplam 177 bitki türü bulunmakta olup bunların 22’si endemiktir. Bu endemik türlerin 11’i IUCN (Dünya Doğayı Koruma Birliği)’e göre tehlike altında olup,

4’ü CR (kritik olarak tehlikede), 5’i VU (zarar görebilir), 2’si de EN (tehlikede)’dir.

Aslında anlamamız gereken; bitkilerin biz de buradayız olgusuna ses vermektir.

Tehlike altındaki herhangi bir bitki türünü, hatta bir bireyi dahi korumayı başarabilirsek, ülkelerimizin geleceği gençlerimizin zihninde, yeryüzünde yayılış gösteren her bitki ve hayvan türünün de en az insanlar kadar yaşama şansı olmalıdır düşüncesinde bir ışık yakabiliriz demektir.

Bunu başarabilirsek ne mutlu bizlere. Şimdi buradan Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Genel Müdürlüğü’ne seslenmek istiyorum. Bu ormanlar ve doğa sizin sorumluluk alanınızda değil mi? Görevinizi ne zaman yapacaksınız? Elbette biliyorum bunun cevabını,

kadrolar liyakatsiz olunca bu tür suçlar ancak izlenir. İnşallah çok yakın bir gelecekte Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı olarak iktidara geldiğimizde liyakatli kadrolarla işin başına geçeceğiz” ifadelerini kullandı. Açıklamada yönetim kurulu üyeleride hazır bulundu.

yukarı çık
0
Paylaşım