Menu
RSS
Turizm Kenti Antalya'da 55 Noktada Karantina Uygulaması

Turizm Kenti Antalya'da 55 Noktada Karantina Uygul…

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, y...

Antalya ZMO: Narenciye Alanındaki Tüm Arazi BATEM’E Devredilmelidir

Antalya ZMO: Narenciye Alanındaki Tüm Arazi BATEM’…

Bilindiği üzere Tarım ve Orman...

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tüm Yerel-Sen İle Toplu İş Sözleşmesi İmzaladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tüm Yerel-Sen İle T…

Antalya Büyükşehir Belediyesi ...

Antalya'da AK Partililerden Narenciye Bahçesi’ndeki Ağaç Kesimine Tepki

Antalya'da AK Partililerden Narenciye Bahçesi’ndek…

Antalya’da Muratpaşa ilçesinin...

Antalyaspor A.Ş. Yönetiminde 7 İstifa

Antalyaspor A.Ş. Yönetiminde 7 İstifa

Antalyaspor A.Ş de yönetimden ...

Antalya’ya 5 Yıl Aradan Sonra Kent Merkezine Kar Yağdı

Antalya’ya 5 Yıl Aradan Sonra Kent Merkezine Kar Y…

Antalya’da yüksek kesimlere 5 ...

Muratpaşa iyi Parti’de Pişi Dağıtılıp Yasin-İ Şerif Okutuldu

Muratpaşa iyi Parti’de Pişi Dağıtılıp Yasin-İ Şeri…

Terör örgütü tarafından şehit ...

Antalya 3 Bin 10 Konut Satışı İle Ocak Ayında En Fazla Konut Satılan 4'üncü İl Oldu

Antalya 3 Bin 10 Konut Satışı İle Ocak Ayında En F…

Antalya konut satışlarında 202...

Prev Next

Antalya HDP: 21 Şubat Dünya Anadili Günü'nde Bütün Anadillerine Adalet!

Antalya HDP: 21 Şubat Dünya Anadili Günü'nde Bütün Anadillerine Adalet!

Halkların Demokratik Partisi Antalya İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında 21 Şubat Dünya Anadili Günü anıldı. HDP Antalya İl Eşbaşkanı Muhsin Taşar, açıklamasında İnsanın tarihi ile dilin tarihi içiçe olduğunu belirterek

“İlk yazılı dillerin çıktığı Mezopotamya ve kavimler kapısı Anadolu tekçi ulus devletlerin kurulmasıyla büyük bir kültürel çoraklık yaşamaktadır. Yaklaşık yüz yıldır uygulanan tekçi kültür politikaları coğrafyamızda

anadillerin kaybolmasına, medeniyetler diyarı Anadolu'nun ölü diller diyarına dönüşmesine sebep olmaktadır. Tek millet, tek din, tek dil paradigmasının kültürel alan Üzerindeki tahkimi kültürel erozyona neden olmuştur.

Bu topraklarda Kapadokya Yunancası, Ubıhça ve Doğu Süryanicesi de denilen Mihaso konuşulmuyor artık. Dil uzmanlarının verilerine göre bu liste çoğalma eğiliminde.

UNESCO Dünya Tehlike Altındaki Diller Atlası'na göre Türkiye'de 18 dil yok olma sürecine girmiş durumdadır” dedi.

HDP Antalya İl Eşbaşkanı Taşar basın toplantısında şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 1999 yılında kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla 21 Şubat'ı Dünya Anadili Günü ilan etmişti.

BM, insanın en kıymetli varlığı olan anadilini, eğitim hakkı da dahil olmak üzere 22 yıl önce güvence altına almıştır.

Bugün dünya üzerine halen 6900 civarında dil konuşulmaktadır. Ama bu dillerin yüzde doksanının eğitim ve öğretim olanaklarından yoksun olması ve kapitalist ve tekçi ulus devlet sistemlerinin yarattığı

dil hegemonyası yüzünden yok olmakla yüz yüze kaldığı belirtilmektedir. Maalesef “medeniyetimiz hızla kültürel çeşitliliğini kaybetmektedir.

Anadolu'da ise yüz yıl öncesine kadar 20 civarında dil konuşuluyorken, günümüzde ise sadece bir kaç dil konuşulmaktadır. Başta Kürtçe (Kurmanci ve Kirmancki) olmak üzere konuşulan anadillerde eğitim,

öğretim olanakları yaratılmadığı, hatta yasaklandığı için, bu diller de büyük tehlike altındadır.

İnsanın tarihi ile dilin tarihi içiçedir. İlk yazılı dillerin çıktığı Mezopotamya ve kavimler kapısı Anadolu tekçi ulus devletlerin kurulmasıyla büyük bir kültürel çoraklık yaşamaktadır.

Yaklaşık yüz yıldır uygulanan tekçi kültür politikaları coğrafyamızda anadillerin kaybolmasına, medeniyetler diyarı Anadolu'nun ölü diller diyarına dönüşmesine sebep olmaktadır.

Tek millet, tek din, tek dil paradigmasının kültürel alan Üzerindeki tahkimi kültürel erozyona neden olmuştur. Bu topraklarda Kapadokya Yunancası, Ubıhça ve Doğu Süryanicesi de denilen Mihaso konuşulmuyor artık.

Dil uzmanlarının verilerine göre bu liste çoğalma eğiliminde. UNESCO Dünya Tehlike Altındaki Diller Atlası'na göre Türkiye'de 18 dil yok olma sürecine girmiş durumdadır.

Eğer anadili eğitimi anayasal güvence altına alınmazsa başta Zazaca (Kirmancki), Lazca ve Hemşince olmak üzere konuştuğumuz birçok dil geleceğe taşınamaz durumdadır. Yine Ladino, Gagavuzca,

Romanca, Batı Ermenicesi, Turoyo (Süryanice lehçesi), Pontus Yunancası, Abazaca, Adigece, Abhazca, Kabardey-Çerkes dilleri kırılgan diller kategorisinde görünmektedir.

Mezopotamya'nın kadim dillerinden biri olan Kürt dili; kamusal alandan, sokaklardan ve gündelik yaşamın tum alanlarından uzak tutulmuş, halklarımızın en önemli temsil merkezi olan

Meclis'te bilinmeyen dil olarak kayıtlara geçirilmektedir. Bugün hala sokakta Kürtçe konuştu diye insanların canına kıyılmaktadır. Hiç kuşkusuz bu iklim devlet ve onun yürütme organı olan hükümet tarafından yaratılmaktadır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 18 Aralık 1992 tarihli ve 47/135 sayılı kararınca anadil konusunda taraf devletlere anadilde eğitimin bir hak olduğu sorumluluğu yüklenmekte ve

eğitimde fırsat eşitliğinin yaratılması yükümlülüğü verilmektedir. Türkiye'nin Anadili Haklarına dair BM bildirisini kabul etmesine rağmen anadili ile ilgili çekinceleri kaldırmamıştır hala. Bu durum anadilinde eğitim

[12:50, 22.02.2021] Ramazan Bozca: hakkı başta olmak üzere, kültürel çeşitliliği koruma ile ilgili taraf olunan uluslararası anlaşmaların da ihlal edilmesidir.

21 Şubat Dünya Anadili Günü'nü kutlar, anadilleri üzerindeki yasakçı ve baskıcı politikaların, halklarımızın inançları ve orjin kültürleri üzerinde uygulanan asimilasyon politikalarının derhal son bulması çağrımızı yineliyoruz.

Geç olmadan bu tekçi, ötekileştirici ve yasakçı uygulamalardan vaz geçilmelidir”

yukarı çık
0
Paylaşım