Menu
RSS

Antalya EMEP: Kalkınma da Adalet de Patronlar Çıkarları İçin Soma’yı Unutma, Unutturma!

Antalya EMEP: Kalkınma da Adalet de Patronlar Çıkarları İçin Soma’yı Unutma, Unutturma!

Soma’da 301 işçinin iş cinayetinde kurban gitmesinin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hala belleklerde yerini korumakta. Emek Partisi Antalya İl Başkanı Hasan Alkan

SOMA katliamının yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada “AKP’li yıllar işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin dibe vurduğu ve fakat buna karşılık patronların kar oranlarının katladığı yıllar oldu. 20 yılda yaşanan iş cinayetlerinde 30 bin işçi, emekçi can verdi. Bu iş cinayetlerinin en büyüğü Soma’ydı.

Soma’da “hadi hadi” baskısıyla kurulan çalışma düzeni neticesinde 301 madenci adeta kıyıma uğradı”

Alkan “Ülkenin kalkınmasını patronların ve kapitalist sömürünün kalkınmasına indirgeyen AKP hükümetleri, adaletin terazisini de patronlar lehine büktü. Soma katliamının sanıklarına ödül gibi “cezalar” verildi. Katliamın üzeri örtülmeye çalışıldı. Madencilere “şehit” dendi ama

madenci ailelerinin adalet mücadelesi zor yoluyla sindirilmeye çalışıldı” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Soma’da patronların bekası için yanıp tutuşan iktidar, bu kez madencilerin haklarını savunan avukatlara yöneldi. ‘Savunma çökertilirse Soma davasında zafer elde edilir’ taktiği devreye kondu. Sırasıyla madenci avukatları Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay cezaevlerine gönderildi.

Gezi davası sanıklarından Av. Can Atalay’a haksız, hukuksuz, dayanıksız şekilde 18 yıl hapis cezası verildi. Soma ile birlikte Gezi’de hak arayanlara gözdağı verilmek istendi.

AKP ve hizmetinde koştuğu sermaye düzeni, aynı zamanda bir iş cinayetleri mekanizması yarattı. Bu nedenle Soma aynı zamanda Ermenek’tir, Sakarya’da havai fişek fabrikasında yaşanan patlamadır, en son Tuzla’da üç işçinin can verdiği iş cinayetidir.

Soma’nın hesabını sormak iş cinayetleri düzeninin son bulması için önemlidir.  İşçi sınıfı ve sendikalar iş cinayeti düzenine, bu kapitalist düzene karşı birleşmelidir.

Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek!

Soma’yı unutma unutturma!

Soma’yı savunan avukatlara özgürlük!”

yukarı çık
0
Paylaşım