Menu
RSS
Batı Akdeniz İhracatına Yeşil Pasaport Dopingi

Batı Akdeniz İhracatına Yeşil Pasaport Dopingi

Batı Akdeniz İhracatçılar Birl...

Tütün Üreticileri Dertli: Bitme Noktasına Geldik!

Tütün Üreticileri Dertli: Bitme Noktasına Geldik!

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde...

Türkiye’de Her Dört Kişiden Biri Haftada 60 Saatin Üzerinde Çalışıyor

Türkiye’de Her Dört Kişiden Biri Haftada 60 Saatin…

Türk işçiler haftalık 60 saati...

Antalya'da Hava Sağanak Ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Geçecek

Antalya'da Hava Sağanak Ve Gök Gürültülü Sağanak Y…

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Antalya'da Feci Kaza! Araç Hurdaya Döndü.. Sıkışan Kadın 1 Saatte Kurtarıldı

Antalya'da Feci Kaza! Araç Hurdaya Döndü.. Sıkışan…

Antalya’da 2 aracında karıştığ...

Antalya Büyükşehir Kepez'de Arsa Satıyor!

Antalya Büyükşehir Kepez'de Arsa Satıyor!

Antalya Büyükşehir Belediyesi,...

Antalya'da Hava Parçalı Bulutlu

Antalya'da Hava Parçalı Bulutlu

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Prev Next

Bu Mahalle 100 Yıldır Elektriğe Hasret

Bu Mahalle 100 Yıldır Elektriğe Hasret

Manisa’da 25 nüfuslu Eşti Mahallesi, tam 100 yıldır elektriğe hasret. Gördes ilçesinin kırsal kesimindeki Boyalı’ya bağlı Eşti Mahallesi’nde yaklaşık 100 yıldır elektrik yok. 5 yıl önce abonelikleri kabul edilmesine rağmen elektrik alamayan mahalleliler,

21. yüzyılda gaz lambası ve çıra ile aydınlanırken, son arzularının ölmeden elektriğe kavuşmak olduğunu söyledi.

Gaz Lambası Ve Çıra İle Aydınlanıyorlar

Gördes’in 429 nüfuslu Boyalı Mahallesine 5 kilometre uzaklıktaki Eşti Mahallesi hayvancılığın gelişmesiyle son 20 yılda cazibe merkezi haline geldi.

Ancak 6 hanede yaklaşık 25 kişinin oturduğu Eşti’ye 100 yıldan bu yana elektrik verilmemesi nedeniyle mahalleliler zor şarlar altında yaşıyor. Evlerinde elektrik olmayan mahalle sakinleri gaz lambası ve çıra ile aydınlanıyorlar.

530 küçükbaş hayvanla dışarıya hiç göç vermeyen Eşti Mahallesi sakinleri elektrik bağlanması için bugüne kadar çalmadık kapı bırakmadıklarını belirtti. Tamamen hayvancılıkla uğraşan mahalle sakinleri ilgili yerlere gerekli resmi başvurularını yaptı.

Verilen mücadele sonunda elektrik aboneleri gerçekleştirildi. Elektrik dağıtım firması tarafından mahalleye 2019 yılına kadar elektrik verileceği belirtildi.

5 yıldır elektrik alabilmek için mücadele eden mahalle sakinleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’dan elektrik sorunlarının çözülmesi için yardım istedi.

"Elektrik Yüzü Görmedim"

Mahallede doğup büyüyen ve bugün 50 yaşında olan Ali Arslan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Mahallemizde Osmanlı zamanından beri elektrik bağlantısı yok. Ben 50 yaşındayım, elektrik yüzü hiç görmedim.

Günlük hayatta yaşam ihtiyacı olan ışığı, çürümüş ağaç içi çıra ile karşılıyoruz. Hayvanlarımızın doğum zamanı kontrollerini çıra ile yapıyoruz. 86 yaşındaki babam Nazlım Arslan, 80 yıldır burada hiç elektrik yüzü görmedi.

5 yıl önce yaptırdığımız elektrik projemizden halen cevap yok. Proje onaylandığında ben 45 yaşındaydım, şimdi 50 yaşına girdim. Belki de seneye çıkmam yani bir gün elektrik yüzü göremedim.

Elektrik için TEDAŞ’a Gördes’te gerekli olan her yere başvuru yaptık. Kimse bizimle ilgilenmedi. Muhtarımız ilgilenmiyor” dedi.

"Komşularımızda Elektrik Var"

Mahalle sakinlerinden Abdullah Uşmak ise, “Ben 1980 yılında buraya geldim. Yanımdaki komşularımın 60 ila 70 dönüm arazileri var. Elektrik olmadığı için elektriği olan köylere taşındılar.

600 metre veya 1000 metre ileride komşularımızda elektrik var. 5 yıl önce elektrik için müracaat yaptık bizlere 2019 yılına kadar bekleyeceksiniz diyorlar. Yetkililerden biran önce bu duruma müdahale yapmalarını istiyorum” dedi.

Okul dışındaki hayatı küçükbaş hayvanlarla geçen 8 yaşında Boyalı İlköğretim Okulu 1’ci sınıf öğrencisi ve astım hastası Alpay Arslan ise rahatsızlığından dolayı sık sık solunum cihazı ve jeneratöre bağlanmak zorunda kalıyor.

Elektrik olmadığı için babası tarafından alınan jeneratör ile tedavisini sürdürebilen minik Alpay, “Yetkililerden elektrik istiyorum” dedi.

Ali Arslan’ın yengesi olan 63 yaşındaki Azize Arslan da, "13 yaşımda Demirci’den buraya geldim. 50 yıldan bugüne elektrik yüzü görmedim. Yetkililerden elektrik istiyorum” diye konuştu.

yukarı çık
0
Paylaşım