Menu
RSS
Antalya’da Raftingde Korku Dolu Anlar, Bariyerler Sayesinde Kurtuldular

Antalya’da Raftingde Korku Dolu Anlar, Bariyerler …

Antalya’da Düden Çayında rafti...

Antalya Tüm Emekli Sen: Emeklinin Mutfağındaki Yangın Alevleniyor

Antalya Tüm Emekli Sen: Emeklinin Mutfağındaki Yan…

Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi ...

Askeri Araç Kaza Yaptı: Antalyalı Er Şehit Oldu, 2 Yaralı Var

Askeri Araç Kaza Yaptı: Antalyalı Er Şehit Oldu, 2…

İstanbul’da askeri aracın devr...

Antalya’da HDP Kemer Belediye Meclis Üyesi Adayı Gözaltına Alındı

Antalya’da HDP Kemer Belediye Meclis Üyesi Adayı G…

Atalya'nın Kemer ilçesinde Hal...

Antalya’da İmar Barışına Rekor Başvuru

Antalya’da İmar Barışına Rekor Başvuru

Antalya’da ‘imar barışı’ kapsa...

Antalya’da Konuşan Akşener'den Erdoğan'a: Beni Mehmet Cengiz İle Karıştırdı!

Antalya’da Konuşan Akşener'den Erdoğan'a: Beni Meh…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçd...

Kılıçdaroğlu Antalya’dan Seslendi: Cennet Gibi Ülkeyi, Cehenneme Çevirdiler

Kılıçdaroğlu Antalya’dan Seslendi: Cennet Gibi Ülk…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçd...

Antalya’da Tiritikale Üretiminde Yüzde 398 artış

Antalya’da Tiritikale Üretiminde Yüzde 398 artış

Antalya’da Tritikale (buğday) ...

Prev Next

Antalya’da Hayatlarında İlk Kez Yunuslarla Yüzen Otizmli Çocukların Keyifli Anları

Antalya’da Hayatlarında İlk Kez Yunuslarla Yüzen Otizmli Çocukların Keyifli Anları

Antalya’da hayatlarında ilk kez yunuslarla yüzen otizmli çocuklar, keyifli anlar yaşadı. Önce havuza girmemek için ağlayan çocuklar, yunuslarla yüzdükten sonra bu sefer havuzdan çıkmamak için ağladı. Antalya’da Akdeniz Otizm Spor Kulübü tarafından 10 otizmli çocuk,

Antalya Aqualand Dolphinland’da yunuslarla buluştu. Ailelerinin yardımıyla havuz başında özel kıyafet giydirilen çocuklar, yunus eğitmenleri eşliğinde hayatlarında ilk kez yunuslarla yüzme keyfini yaşadı.

Başlangıçta korktukları için havuza girmek istemeyen çocuklar, yunuslarla birlikte yüzme deneyimini yaşadıktan sonra da havuzdan çıkmak istemedi.

Yaklaşık 1 saatlik terapinin ardından oldukça mutlu oldukları gözlenen çocuklar ile aileleri, bu anları kendilerine yaşatanlara teşekkür ettiklerini söyledi.

"Oğlum 'yunuslar çocukları yer' diyordu"

Oğlunun son derece mutlu olduğunu dile getiren Kerime Gürsoy, "Çok güzeldi. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Çocuğum suyu çok seviyor özellikle balıklar olduğu zaman" dedi.

Ebru Büyükşahin de oğlunun gelmeden önce ‘Yunuslardan çok korkuyorum. Yunuslar çocukları yer’ dediğini ifade ederek, "Ama suyun içine girdiğinde hiç öyle bir tepki vermedi.

Umarım iyi gelir. Terapi olarak, hayvanlarla birebir yan yana gelmesi, onlara dokunması, bağ kurmasının içsel olarak faydalı olduğuna inanıyoruz. Umarım inancımız gerçek olur" diye konuştu.

"Çocuklar kaliteli zaman geçiriyorlar"

Her yıl düzenli olarak otizmli çocukları sosyalleştirmek anlamında güzel çalışmalar yaptıklarını söyleyen Akdeniz Otizm Spor Kulübü Başkanı Demet Çileli Baz, bu yıl da startı yunus balıklarıyla yaptıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün toplamda 10 ağır otizmli çocuğumuzu havuzda yunuslarımızla buluşturduk. Bunun çocuklara bilimsel olarak kanıtlanmış bir faydası yok. Ama sosyalleşme anlamında çocuklar havuzda oldukları sürece çok kaliteli bir zaman geçiriyorlar.

Hem suyun verdiği bir rahatlama söz konusu hem de balıkların o muazzam enerjisi birleşince faydası var. Çocuklarımız önce girerken ağlıyorlar, bir de çıkarken. Önce girmemek için sonra da çıkmamak için ağlıyorlar. Hakikaten müthiş bir ortam. Tavsiye ediyoruz."

"Çocuklar yunusları çok seviyor"

Çocukların yunusları çok sevdiğini ifade eden Yunus Eğitmeni Suat Deniz, yunusların insanlara olan ilgisinin eskiye dayandığını dile getirdi.

Mitolojide de yunusların birçok duvarda resmedildiğinin altını çizen Deniz, "Yunusların bilimsel olarak faydaları halen araştırılmakta. Yunusların kafasının ön kısmında olan sonar sistemiyle insanları ultrason gibi görebiliyorlar.

Bilim adamları bu ultrasonun insanlardaki hücrelerini harekete geçirdiğini ve sinirlerle bir hareketlilik olduğunu gözlemlemişler. Bunun pozitif etkileri yurt dışında bilim adamları tarafından görülmüş" dedi.

"Çocukların gelişimde yunusların katkısı olduğunu düşünüyorum"

Yaklaşık 20-25 yıldır Amerika, İsrail ve Romanya gibi birçok ülkede bu terapinin yapıldığını vurgulayan Suat Denizi, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Yunuslar zaten sosyal hayvanlardır. Gerek kendi aralarında gerekse insanlarla sürekli iletişim halindeler. Kendi aralarında çok sıkı bir iletişimleri var. Toplu olarak yaşayan hayvanlar. Özellikle çocuklar ile iletişim kurmayı seviyorlar.

Çocuklara sosyallik açısından katkıları oluyor. Çünkü zaten sosyal hayvanlar. Bu yüzden çocukların gelişimde yunusların katkısı olduğunu düşünüyorum."

yukarı çık
0
Paylaşım