Menu
RSS

Antalya'da Bir Hayırsever Otelini Sokakta Kalan Evsizlere Açtı

Antalya'da Bir Hayırsever Otelini Sokakta Kalan Evsizlere Açtı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde iş insanı Taner Demir Durar (45), soğuk havalar nedeniyle otelini evsizlere açtı. Ben de sokaklarda kaldım, çöp kutularında çok ekmek aradım diyen Taner Demir Durar, kış boyunca evsizlere kalacak yer,

3 öğün yemek ve ayrıca kıyafet ihtiyaçları ve sağlık sorunlarında da yardım edeceklerini söyledi.

Manavgat'ta kış mevsiminde havanın soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle sosyal medyada evsiz insanların camilerin bahçelerine sığındığı yönündeki paylaşımların ardından Manavgat Belediyesi ve Kaymakamlığı harekete geçti.

Manavgat'ta çeşitli camilerin bahçelerinde kartonlar üzerinde yatan evsizler, zabıta ekipleri tarafından alınarak Boğaz Otel'e, Kaymakamlığa başvuranlar ise Turizm Uygulama Oteli'ne yönlendirildi.

Evsizlere Ücretsiz Konaklama, Yiyecek Ve İçecek

Manavgat Belediyesi meclis üyesi ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyesi olan Taner Demir Durar ise otelini evsizlere açtı. Otelciliğin yanı sıra SPA işletmeciliği, mağazacılık, restoran, lojistik ve ulaşım sektörlerinde

faaliyet gösteren işletmeleri bulunan Taner Demir Durar, sosyal medya hesabından, Değerli dostlarım, çetin geçen kış aylarında başını sokacak sıcak bir yuvası, içecek bir tas çorbası olmayan kardeşlerimize sınırsız ve ücretsiz konaklama,

yiyecek ve giyecek hizmeti verilmektedir. Bildiklerinizi tarafımıza yönlendirmenizi istirham ediyorum çağrısında bulundu.

'Yazın Bulaşıkçılık Yaptım'

İş hayatına çocuk yaşta simit satarak ve bulaşıkçılık yaparak başlayan Taner Demir Durar hayat hikayesini ve otelinin kapılarını evsizlere açmasının nedenlerini Demirören Haber Ajansı'na (DHA) anlattı.

Taner Demir Durar, kendisinin de zamanında sokaklarda yaşamak zorunda kaldığını, yiyecek ekmeğe muhtaç hale gelindiğini anlattı. Van'da 1974 yılında doğduğunu ve 9 kardeşi olduğunu belirten Taner Demir Durar,

10 yaşındayken evli olan ağabeyi ve yengesiyle birlikte çalışmak için Konya'ya geldiğini, burada önce simit sattığını ardından 1988 yılında bulaşıkçı olarak çalıştığı fabrikada yılın personeli seçildiğini ve Side'ye 1 hafta tatile gönderildiğini anlatan Durar,

Side'ye tatile geldiğimde, Konya'da aldığım ücretlerle buradakileri karşılaştırdım. Aynı işi yapıyoruz ama mesela Konya'da o zaman 400 lira maaş alıyorduk, bir baktım Side'de bir bulaşıkçı 800 lira maaş alıyor.

Ben de kendi kendime, 'Nasıl olsa memleketten çıkmışım. Ana yok baba yok. Ha Antalya, ha Konya' dedim. Side'de kalma kararı aldım. Tabii yazın güzel çalışıyorduk, paralar kazanıyorduk, aile ekonomisine katkı sağlıyorduk, memleketimize para gönderiyorduk dedi.

'Kışın Sokakta Kaldım, Çöp Tenekesini Hiç Unutmam'

Kendisinin 1988'de Side'ye geldiğinde turizm sezonunun eylül ayında sona erdiğini ve yeni sezonun nisan ayında başladığını anlatan Taner Demir Durar, O süre içerisinde de çoğu zaman sokaklarda kalıyorduk.

Kalacak yer yok, yiyecek yok. Bir yerlerde anlık günlük iş bulabilirsek çalışıyorduk ama genelde sokaklarda geçiyordu yaşamımız. Side'de Sueno Otel'in orada çardaklar vardı.

İnsanların yazın tatil yaptığı çardaklarda biz kışın kapısı açık bulabilirsek, girip oralarda yatabiliyorduk. Karnımız çok aç olduğunda çöp tenekelerine belki ekmek koyan vardır diye bakıyorduk. Çoğu zaman da çöp tenekelerinden ekmek alıp yedik.

Mesela Side'ye girişte sağ tarafta bir çöp tenekesi vardı. hayatım boyunca hiç unutamayacağım çöp tenekesi. Genelde orada bulurduk ekmeği. Oradan ekmek yediğimiz çok günlerimiz oldu. Kışın kaldığımız kulübelerde elektrik varsa sorun yoktu.

Çünkü ufak bir saç kurutma makinemiz vardı. Akşamları onu yatağımızın içine koyuyorduk, 1-2 dakika çalıştırınca yatak sıcacık oluyordu. Saç kurutma makinesiyle ısınabiliyorduk ki o da bizim için çok büyük bir zenginlikti diye konuştu.

'Köpekte Ben de Aç Kaldık'

Bu döneme ait hiç unutamayacağı anılardan birinin bir köpekle birlikte açlıktan ekmek bekledikleri zaman olduğunu belirten Taner Demir Durar, şunları söyledi

Kolunun altına bir ekmek koyup, parçalayıp, yiyen bir Çamur Şevket abimiz vardı. Yazın turist dolaştırıyordu, kışın o da bizim gibi aç kalıyordu, sokaklarda kalıyordu. Side Tapınağı'na bir gün onun ekmek yediğini gördüm.

'Şevket abi, karnını doyurur da bir parça ekmeği taşın üstüne koyar da biz de yer miyiz' gibisinden 10-15 metre uzağında oturmuştum. Bekliyor, onu 'Acaba ekmeği bırakacak mı' dikizliyordum.

Birkaç dakika sonra bir köpek geldi, o da benim gibi aç kalmış sokaklarda. Köpek de sağına oturdu. Ben soluna oturmuştum. İkimiz de Şevket'e bakıyoruz. 'Acaba bir parça ekmek bırakacak mı' diye.

Şevket abi, karnını doyurduktan sonra ekmeği gazeteye sardı kolunun altına aldı, gitti. Ben de aç kaldım, köpek de aç kaldı.

'Sokakta Kalmak Zordur'

Kendisinin o hayatı bildiği için sosyal medyada gördüğü paylaşımlar sonucunda eski günlerinin gözünün önüne geldiğini belirten Taner Demir Durar, Sokaklarda kalmak çok zordur, yatacak yeriniz yok, yiyecek ekmeğiniz yok,

başınızı sokacak bir yuvanız yok, derdinizi paylaşabilecek, yardım alabilecek birileri yok. O hayattan gelen biriyim. Dolayısıyla bu tür konulara duyarsız kalmam benim için asla söz konusu olamaz.

Bu oteli açmamdaki nedenlerden birisi de oydu. Elimden geldiğince ihtiyaç sahibi insanların ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayabilmek dedi.

'Evsizlerin Tüm İhtiyaçlarını Karşılayacağız'

Yaptığı çağrıdan sonra çevresindeki insanlardan çok olumlu dönüşler aldığını kaydeden Durar, Bu yıl kış ayları çetin geçiyor. Biz de böyle bir durumda olur ya dışarıda kalmış mağdur vatandaşlarımız,

kardeşlerimiz varsa kendilerine yardımcı olalım, sıcak bir çorba içirelim, sıcak bir yuvaları olsun. Ne zaman kadar sezon başına kadar, havalar ısınana kadar. Biz konaklamayı vereceğiz, 3 öğün yiyeceği vereceğiz,

giyim kuşam ihtiyaçları varsa tekstil mağazalarımızdan onları tedarik edeceğiz. Sağlık sorunları varsa, o konuda yardımcı olacağız. İmkanlarımız ölçüsünde tamamıyla problemsiz, sorunsuz tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız.

Devletimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Manavgat Belediyemiz, Kaymakamlığımız gereğini yapıyor ama ulaşamadığı olur, göremediği olur. Bu gibi durumlar için biz vatandaş olarak görevimiz yapmak istiyoruz diye konuştu.

'Benim Hep Hedeflerim Oldu'

Bulaşıkçılıktan başladığı ve kış aylarında sokaklarda kaldığı ve çöp tenekelerinde ekmek aradığı günlerden bugünlere kadar hayatında hep hedefler olduğunu anlatan Durar, şöyle dedi

Bulaşık yıkarken hedefim çırak olmaktı. Çırak olduktan sonra hedefimde aşçı olmak, aşçı olduktan sonra hedefimde aşçıbaşı olmak vardı. Aşçıbaşı olduktan sonra kendi işimi kurmak vardı. Hep böyle hedeflerle büyüdüm.

Hiçbir zaman hedefsiz bir hayatım olmadı. Başarı da oradan geldi. Dürüst çalışmak çok önemli. Allah'a karşı dürüst olmak, çalışana karşı dürüst olmak, vatana, millete karşı dürüst olmak, bunlar çok önemli kriterler.

Ekonomik olarak biraz büyüdük, 3-5 işletmemiz oldu ama hep büyük riskler aldık. Başka da bir sermayemiz yoktu. Yaşamak için de çalışmamız gerekiyordu.

Taner Demir Durar, SPA işletmeciliği, mağazacılık, restoran, otelcilik, lojistik ve ulaşım sektörlerinde 13 işletmeleri olduğunu ve turizmin yüksek olduğu aylarda çalışan sayısının 250'ye yaklaştığını da aktardı. Kaynak: DHA

yukarı çık
0
Paylaşım