Menu
RSS
CHP Antalya Kepez’de Murat Dinç’i Aday Gösterdi

CHP Antalya Kepez’de Murat Dinç’i Aday Gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ...

Antalya’da Hava Parçalı Bulutlu, Sıcaklık Sahilde 2-4, İç Kesimlerde 6-8 Derece Azalacak

Antalya’da Hava Parçalı Bulutlu, Sıcaklık Sahilde …

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Antalya’daki ‘Güneş Rotasına’ Dünya Lansmanı

Antalya’daki ‘Güneş Rotasına’ Dünya Lansmanı

Prof. Dr. Nevzat Çevik, güneş ...

Antalya'da Yolcu Otobüsü Yoldan Çıktı

Antalya'da Yolcu Otobüsü Yoldan Çıktı

Antalya'nın Akseki ilçesinde m...

Antalya Kumluca'da Dev Dalgalar Sahili Dövdü

Antalya Kumluca'da Dev Dalgalar Sahili Dövdü

Antalya'nın Kumluca ilçesinde ...

Antalya Kaş’ta Dalga Boyu 3 Metreyi Buldu, Seraları Su Bastı, Ürün Zarar Gördü

Antalya Kaş’ta Dalga Boyu 3 Metreyi Buldu, Seralar…

Antalya’nın Kaş ilçesinde etki...

Antalya’da Fırtına Ve Yağmur Çiftçiyi Vurdu, Hasara Neden Oldu

Antalya’da Fırtına Ve Yağmur Çiftçiyi Vurdu, Hasar…

Antalya’nın Kaş ve Demre ilçel...

Prev Next

‘Minyatür Türkiye Parkı’ Dokuma’da

‘Minyatür Türkiye Parkı’ Dokuma’da

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Anadolu Oyuncak Müzesi’nden sonra çeşitli müzeler ile Akdeniz bölgesinin ilk bilim merkezini açacağı, zeytin ve portakal bahçeleri kurduğu Dokuma yerleşkesine, Minyatür Türkiye Parkı’nı da kazandırdı.

Anadolu medeniyetlerinin eşsiz mimari eserlerinin bir araya geldiği Minyatür Türkiye Parkı, artık Dokuma Fabrikası yerleşkesinde ziyaretçilerini kabul edecek.

Büyükşehir Belediyesi, ‘Konyaaltı Sahilini Düzenleme Projesi’ kapsamında bölge içerisinde bulunan Minyatür Kent Parkı Alanı (Minicity)’nı tahliye etme kararı almıştı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de Minicity’in, eski Dokuma Fabrikası yerleşkesine taşınmasını talep etmişti. Büyükşehir Belediyesi de alınan meclis kararıyla Minyatür Kent Parkı’ndaki Anadolu medeniyetlerinin mimari eserlerinin kullanım hakkını Kepez Belediyesi’ne verdi.

Mini Türkiye İçin 10 Dönümlük Alan

Kepez Belediyesi de Dokuma Fabrikası alanında minyatür park için 10 bin m2.lik bir sergi alanı oluşturdu.

Sergi alanının yapımının tamamlanmasından sonra Minicity’deki 1\25 oranında küçültülen Anadolu uygarlıklarının 84 adet eserinin maketlerinin tahliyesi Dokuma’daki yeni yerlerine yapıldı.

Dokuma Fabrikası’nın eski ambarlarında oluşturulan bir alanda, uzman kişiler tarafından bakım ve onarımları yapıldıktan sonra eserler, ‘Minyatür Türkiye Parkı’ adı altında oluşturulan 5 dönümlük sergi alanındaki yerlerine monte edilecek.

Başkan Hakan Tütüncü de Minyatür Türkiye Parkı’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi ve bürokratlarından parkla ilgili bilgi aldı.

Kepez’e Değer Kazandıracak

Açıklamasında, Minyatür Türkiye Parkı ile Antalya’ya ve Kepez’e yeni bir değer kazandırmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirten Başkan Tütüncü, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Minyatür Türkiye Parkı,

10 bin m2’lik bir alanda mimari eserlerin sergileneceği, baştanbaşa da Türkiye’nin görülebileceği nitelikli bir kültürel alan oluyor. Bu park, hem Antalya’ya hem de Kepez’e değer katacak.

Parklarımız, temalı sergilerle aynı zamanda eğitim imkânı haline de geliyor. Minyatür Park’ta, Türkiye’nin farklı noktalarında gelip geçmiş medeniyetlerinin yüzyıllar içerisinde Anadolu coğrafyasında nasıl mimari eserler yaptıklarını göreceğiz;

eserlerin nerede olduğunu hatırlama imkânı bulacağız. Bu park, hem Kepez’e cazibe kazandıracak hem de hem de Türkiye’yi tanıtacak.”

Minyatür Türkiye Parkı’nda, helikopter simülasyon merkezinin de kurulacağını aktaran Başkan Tütüncü, bu merkezde ziyaretçilere, helikopter içerisinde Türkiye turu yaşatacaklarını söyledi.

Menderes Türel’in Hediyesi

Tütüncü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e, Minyatür Türkiye Parkı’nı Kepez’e kazandırmasından dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemiz,  Minyatür Kent Parkı Alanı’nın da bulunduğu

Konyaaltı’nda güzel bir proje yapıyordu. Buradaki eserler, muhafaza edilmeliydi. Minyatürk Park, yıllar evvel yapılmış ve Antalya’ya kazandırılmıştı. Bu parkın yok olmasına gönlümüz razı gelmezdi.

Minyatürk Parkı, Büyükşehir Belediyemizin, Menderes Başkanımızın bir hediyesi olarak Kepez’de bu şekilde muhafaza ediyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Şehrin hayatındaki her türlü hatırayı muhafaza etmek istiyoruz. 

Minicity de Antalya’nın hatıralarında yer edinmiş özel bir tesisti. Bu tesisi şimdi Kepez’de yaşatıyoruz.”

Başkan Hakan Tütüncü, Minyatür Türkiye Parkı’nı, Nisan ayı içerisinde hizmete açacaklarını da sözlerine ekledi.

yukarı çık
0
Paylaşım