Menu
RSS

Savunma Yürüyüşü Ankara’ya Ulaştı: Baro Başkanlarına Kent Girişinde Polis Engeli

Savunma Yürüyüşü Ankara’ya Ulaştı: Baro Başkanlarına Kent Girişinde Polis Engeli

İktidarın Avukatlık Kanunu’na ve baroların seçim sistemine yönelik müdahale hazırlığına karşı “Savunma Yürüyüşü” başlatan baro başkanları Ankara’ya ulaştı. Kent girişinde polis tarafından engellenen baro başkanları, oturma eylemine başladı

Saray-AKP iktidarının Avukatlık Kanunu’na ve baroların seçim sistemine yönelik müdahale hazırlığına karşı “Savunma Yürüyüşü” başlatan baro başkanları Ankara’ya ulaştı.

Baroların Ankara’ya “Savunma Yürüyüşü” Başladı

İlk olarak Eskişehir Yolu Ankara giriş kapısında basın açıklaması yapmak isteyen baro başkanları, kent girişinde polis tarafından engellendi. 300 metre ileride bekleyen meslektaşlarına doğru yürümek isteyen baro başkanları polis barikatı önünde bekleyişini sürdürüyor.

Yürüyüş kapsamında daha sonra Türkiye Barolar Birliği’ne olağanüstü toplantı taleplerini iletecek olan baro başkanları, en son Meclis’te ziyaretlerde bulunacak.

“Savunma Susmadı, Susmayacak”

Baro başkanlarının sosyal mesafe kuralını gözeterek ve tek sıra halinde yürümek istemesi de polis tarafından engellendi.

Bunun üzerine yürüyüşe geçen baro başkanlarına polis müdahale etti. Baro başkanları “Savunma susmadı, susmayacak” sloganlarıyla polislere tepki gösterdi.

Müdahale sırasında Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, bir polisin saldırısına uğradı.

Av. Şarklı’ya yönelik saldırı sonrası Gaziantep Barosu’na bağlı avukatlar, Gaziantep Adliyesi önünde alkışlı protesto gerçekleştirdi.

Feyzioğlu, Anıtkabir’den Fotoğraf Paylaştı

Baro başkanları Ankara girişinde engellendiği sırada Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu beraberinde bazı baro başkanları ile Anıtkabir’i ziyareti etti.

15 baro başkanıyla birlikte yaptığı ziyareti sosyal medya hesabından paylaşan Feyzioğlu, “Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane-Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun, Erzurum,

Kahramanmaraş baro başkanlarımızla Atamızın manevi huzurundayız” dedi.

“Metin Feyzioğlu Artık Bir Avukatlık Sorunudur”

Ancak Anıtkabir’de Feyzioğlu ile birlikte bulunan baro başkanları da polis müdahalesinin ardından meslektaşlarının yanına geldi.

Evrensel’e konuşan Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir, Metin Feyzioğlu ile görüntü veren 15 başkanın müdahale olduğunu duyar duymaz buraya geldiğini, görüntünün gayriihtiyari çekildiğini ve fotoğrafın paylaşımına izin vermedikleri halde Feyzioğlu’nun paylaştığını söyledi.

Öte yandan Feyzioğlu’nun söz konusu paylaşımından Sivas’ı sildiği görüldü.

Av. Sağkan: “Bu Anayasal Bir Haktır”

Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan, polis barikatı önünde yaptığı açıklamada “2020 yılında insanların yürüyerek şehre girmesine ve Anıtkabir’e gitmesine müsaade edilmiyor. Hiçbir gerekçe yok, ki bunun gerekçesi olamaz. Bu anayasal bir haktır. Sadece ‘Valilik müsaade etmiyor’ deniliyor” dedi.

Baro Başkanlarından Oturma Eylemi

Polis müdahalesinin ardından açıklama yapan Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun “Bugün avukatların temsilcisi, halkın temsilcisi olan baro başkanları, Anayasal haklarına rağmen Ankara’ya alınmadılar.

Biz burada anayasal haklarımızı kullanmak için buradan ayrılmayacağız” dedi ve Anıtkabir’e gitmek istediklerini kaydetti.

Kent girişinde engellenen baro başkanlarının polis barikatı önündeki oturma eylemi sürüyor. Baro başkanları, yol açılana kadar bekleyişlerini sürdürecek.

“83 Milyon Vatandaşımızın Hakları İçin Buraya Geldik”

Ankaralı avukatların, kent girişinde polis tarafından engellenen meslektaşlarına ulaşmasının ardından basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada ilk sözü alan Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan “Bugün çok tarihi bir gün yaşıyoruz. Kendi illerinden Cuma günü yola çıkan baro başkanları, savunmayı, avukatları ve mağdur vatandaşların haklarını savunmak için yürüdüler.

Ancak bugün gördüğümüz görüntü şudur: İllerini temsilen Ankara’ya gelen baro başkanlarının kente girişine izin verilmemiş ve Anıtkabir’e gitmeleri engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

Av. Sağkan’ın ardından sözü Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun aldı. Av. Dursun, “Biz buraya üç ya da 80 baro için değil 130 bin avukat, 83 milyon vatandaşımızın hakları için buraya geldik. Ancak ülkemizin başkentine girişimiz engellendi” dedi.

Açıklama “Savunma susmadı, susmayacak” ve “Hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla sona erdi. Kısa süre sonra polis, basınla avukatların arasına girdi.

Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan, Valilik ve Adalet Bakanı Yardımcısı ile yapılan görüşmeler sonrası bilgilendirme yaptı.

Çadıra İzin Yok, Polis Bariyerlerine Var!

Ankara girişindeki bir AVM inşaatının önünde bekleyişini sürdüren avukatlar çadır kurmak istedi. Bunun üzerine polis, “Çadır memleketi değil burası. Buraya çadır kuramazsınız” dedi.

Gerginlik sırasında polis, basın emekçilerinin de çekim yapmasına engel oldu.

İlerleyen dakikalarda ise polis, avukatların bekleyişini sürdürdüğü alanın çevresini bariyerlerle kapattı ve çıkanlara tekrar giremeyeceklerini söyledi.

Duruma tepki gösteren avukatlar “Biz hala buradayız, durmaya devam edeceğiz” dedi. kaynak:sendika.org

yukarı çık
0
Paylaşım