Menu
RSS
Antalya DİSK/Emekli Sen: 65 Yaş Üzerine Özgürlük!

Antalya DİSK/Emekli Sen: 65 Yaş Üzerine Özgürlük!

DİSK’e bağlı Emekliler Sendika...

Antalya Serik'te Karantina Süresi Uzatıldı

Antalya Serik'te Karantina Süresi Uzatıldı

Antalya'nın Serik ilçesinde, y...

Antalya Şehidini Uğurluyor

Antalya Şehidini Uğurluyor

Siirt'in Pervari ilçesinde ask...

Toplu Taşımada Yüzde 50 Yolcu Taşıma Sınırlaması Kaldırıldı

Toplu Taşımada Yüzde 50 Yolcu Taşıma Sınırlaması K…

İçişleri Bakanlığı, toplu taşı...

Antalya Manavgat’ta Ulualan’ı “Koruma Platformu” Oluşturuldu

Antalya Manavgat’ta Ulualan’ı “Koruma Platformu” O…

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca...

Antalya Normalleşme Sürecinin Başlangıcı Olan 1 Haziran'a Hazır

Antalya Normalleşme Sürecinin Başlangıcı Olan 1 Ha…

Koronavirüs salgınında normall...

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu: Bu Planla Koruma Olmaz

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu: Bu Planla K…

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm...

İçişleri Bakanlığı'ndan Genelge! İşte Sokağa Çıkma Yasağının Detayları

İçişleri Bakanlığı'ndan Genelge! İşte Sokağa Çıkma…

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valil...

Prev Next

Kaş’taki Mermer Firmasından Kaş Belediyesi’ne 500 Bin Liralık Araç ‘Hibe’si

Kaş’taki Mermer Firmasından Kaş Belediyesi’ne 500 Bin Liralık Araç ‘Hibe’si

Kaş’ta faaliyet gösteren özel bir mermer firmasının Belediye Başkanı’na hibe ettiği makam aracı tartışma yarattı. Antalya’nın Kaş ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’a ilçede mermer fabrikası ve ocakları bulunan özel bir firma tarafından 2020 model makam aracı hibe edildi

Antalya’nın Kaş ilçesinde mermer ocakları ve fabrikası bulunan özel bir firma, Kaş Belediyesi’ne yaklaşık 500 bin TL değerinde 2020 model bir makam aracı hibe etti. Kaş Belediyesi’nin 6 Mayıs’ta olağanüstü gündemle yapılan meclis toplantısında da gündeme sunulan makam aracı önerisine

AKP, MHP ve İYİ Partili üyelerin olumlu görüş bildirmesinin ardından oy çokluğu ile kabul edildi. Mermer ve doğal taş üretiminin yanında bölgede HES yatırımları da bulunan Metamar adlı özel şirketin hibe ettiği 2020 model makam aracıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan

AKP’li Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, “Bu zaten 15-20 yıldır burada çalışan bir şirket. Kaş-Dirgenler’de mermer fabrikası var. Belediyeye bir araç hibe etmek istediler. Bizim de belediyemizin makam aracı yoktu. Bir tane vardı önceden o da eskiydi, vadesi dolmuştu.

Bu firma bir hibede bulunmak istemiş, arkadaşlarımız da meclis gündemine getirdiler. Meclis de buna göre karar verdi. Durum bundan ibaret. Burada önyargılı olmak doğru bir şey değil. Burada biz belediyecilik yapıyoruz, kamu adına işler yapıyoruz.

Dolayısıyla kamu adına kullanılan araç-gereçler kesinlikle Kaş’ın menfaatine olacak” diye konuştu.

Antalya’nın doğal ve tarihi değerleriyle ünlü turizm merkezlerinden biri olan Kaş ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı’na ilçede faaliyet gösteren özel bir mermer firması tarafından ortalaması 500 bin TL değerinde olan makam aracı hibe edilmesi tartışma yarattı.

Kaş Belediyesi 6 Mayıs’ta olağanüstü gündemle toplandı. Görüşülecek gündem maddeleri arasında belediyeye hibe edilen makam aracının olması dikkat çekti.

Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantıya Çağrıldı

Olağanüstü gündemle 6 Mayıs’ta toplanan Kaş Belediye Meclisi’nde oylamaya sunulan maddelerden biri olan hibe araç konusu, AKP, MHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin olumlu görüş vermesiyle oy birliği ile kabul edildi.

Kaş Belediyesi’nin CHP’li meclis grubu ise özel bir firmanın hibe ettiği araca binmesinin doğru olmayacağı görüşünü savunarak oylamada çekimser kaldı.

Meclis Üyeleri Tartışmalı Oturumun Ayrıntılarını Paylaştı

CHP Kaş İlçe Başkanlığı ise hibe makam aracının da oylanıp kabul edildiği 6 Mayıs’taki Kaş Belediyesi Meclis toplantısıyla ilgili partinin meclis grubunun hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı.

Meclis toplantısında hibe makam aracı konusunun görüşülmesi sırasında yaşananların ayrıntılarına yer verilen raporda, Belediye Başkanının, Kaş Dirgenler Mahallesi’nde mermer ocağı işleten Isparta merkezli ‘Mermer Granit Sanayi Ticaret AŞ adlı firmanın

ilçe belediyesine 2020 model ‘Volkswagen Passat’ markalı araç hibe etmek için başvurduğunu ve konu hakkında yasal açıklamaları yapmak üzere Yazı İşleri Müdürüne söz verdiği kaydedilerek şöyle denildi:

‘Hibe Makam Aracı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine Aykırı’

“Yazı İşleri Müdürü, normalde hibeleri Belediye Başkanlarının res’en kabul etme yetkisinin bulunduğunu ancak Noterler Birliğinin Genelgesi ve Sayıştay denetimim raporlarındaki kritikleri gereği Meclis onayından geçirilmesi zorunluluğu doğduğunu anlattı.

CHP Grubu olarak bu hibenin kabulünde iki soru işareti bulunduğunu söyleyerek özetle şunları dile getirdik: Cumhurbaşkanlığının 30 Ekim 2018 tarih 261 Sayılı Kararnamesi ile ‘hibe dâhil her ne surette olursa olsun yabancı menşeli binek veya

station-wagon taşıt edinilemez’ koşulunun Belediyeleri de kapsadığı ve bu Kararnamenin nasıl aşılacağının izah edilmesi gerektiğini belirterek ilgili kararnamenin bir suretini Belediye Başkanına takdim ettik. Hibe edilen araç yabancı menşeli olduğu için,

Cumhurbaşkanlığı’nın bu kararnamesinde belirtilen engelin nasıl aşıldığı konusunda açıklamalarda bulunulmadı ve Meclis bilgilendirilmedi.”

 ‘İhtiyaçsa Öz Kaynaklarımızla En İyi Aracı Almalıyız’

“Belediye Başkanımızın, Kaş sınırları içinde faaliyeti olan bir firmanın hibe etmiş olduğu bir makam aracına binmiş olması hem kamuoyunda hem de icraatlarında kendisini sıkıntıya sokacaktır” görüşüne yer verilen Kaş Belediyesi CHP Meclis Grubunun raporunda şöyle denildi:

“Kaş Belediyesi, 1923’te kurulmuş şanlı Cumhuriyetimizle yaşıt bir Belediye’dir. Kaş İlçesi bir dünya markası olup zengin bir ilçedir. İhtiyaçsa Belediye olarak biz, Belediye Başkanımıza kendi öz kaynaklarımızla en iyi aracı almalıyız ve

Belediyemizi olumsuz olarak kamuoyunda tartıştırmamalıyız. Belediye Başkanımız ve Belediye çalışanlarını icraatlarını yaparken tesir altında kalabilecekleri durumlardan uzak tutmalıyız.

Kaş’ın Gökçeyazı Mahallesi sınırlarında, Demre Çayı vadisinde bulunan mermer ocağı, belediye başkanına makam aracı hibe eden firma tarafından işletiliyor.

‘Başkanımızın Şirketin Verdiği Araca Binmesi Uygun Değil’

Biz Belediye Başkanımızın ‘özel bir şirketin verdiği bir araca binmesini’ bu açılardan bakarak uygun görmüyoruz. Belediye Başkanımızın Söz konusu aracı hali hazırda, Meclis kararı olmadan ve hibe işlemleri gerçekleştirilmeden kullanmakta olduğu görülmektedir.

Bu hiç de hoş olmamıştır. Bize göre bu aracın ilgili firmaya nezaketle iade edilmesi ve onun yerine halkın ortak kullanabileceği bir hibenin ve/veya işin yapılmasının istenmesi uygun olacaktır.

Kaş halkının zorunlu, ortak ihtiyaçlarına dönük bir hibe kamuoyu vicdanının da kabul edebileceği bir hibe olacaktır. Uzun vadede böylesi bir hibenin alanı da vereni de zor durumda bırakabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiği anlatılmaya çalışılmıştır.

Tüm bu görüş ve önerilerimizin dikkate alınarak, konunun yeniden değerlendirilmesi için bu maddenin gündemden çekilmesinin uygun olacağı belirtilmiştir. Parti grubumuzun yukarıdaki çekinceleri nedeniyle çekimser kaldığı oylamada ilgili madde oyçokluğu ile kabul edildi.”

Firmanın Kaş’ta Mermer Ocakları Ve Fabrikası Var

Tartışma yaratan makam aracı hibesini yapan Metamar firmasının Kaş’ın Dirgenler Mahallesi’nde mermer işleme fabrikası bulunuyor. Roma dönemine tarihlenen antik su kanalının da geçtiği Demre Çayı Vadisi’nin, Kaş’a bağlı Gökçeyazı Mahallesi sınırlarında yer alan bölümünde ve

Kaş Karadağ Mahallesinde de mermer ocakları işleten firmanın ayrıca Finike, Burdur ve Isparta’da mermer ocakları, Kumluca Alakır Vadisi’nde ise HES yatırımı var.

Sarayın Mermerleri AKP’li Başkanan Araç Hediye Eden Firmadan

Metamar firmasının referansları arasında Ankara Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisinde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı külliyesi de bulunuyor. Kamuoyunda ‘kaçak saray’ tartışmalarıyla gündeme gelen külliyenin inşasında kullanılan mermerlerin bu firmadan temin edildiği belirtiliyor.

Antik Su Kanalının Yok Edildiği Vadide Ocak İşletiyor

Doğa ve kültür turizmiyle öne çıkan Kaş’ta yüzlerce mermer ocağı ruhsatı bulunuyor. Çok sayıdaki faal mermer ocağı ise tarihi ve doğal mirasın yanı sıra tarım alanlarını ve su kaynaklarını tehdit ediyor. Kaş ve Demre ilçesinin sınırlarının kesiştiği Demre Çayı Vadisi’nde bulunan

antik su kanalının büyük bir bölümü vadi içindeki mermer ocaklarının tahribatıyla yok oldu. Myra kentinin su ihtiyacını karşılayan kanalın bulunduğu vadide mermer ocağı işleten firmalardan biri de Kaş Belediye Başkanı’na makam aracı hibe eden Metamar.

Belediye Başkanı Ulutaş: ‘Belediyemizin Makam Aracı Eskiydi’

İlçede tartışma yaratan hibe makam aracına ilişkin sorularımızı yanıtlayan Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, “Bu zaten 15-20 yıldır burada çalışan bir şirket. Kaş-Dirgenler’de mermer fabrikası var. Belediyeye bir araç hibe etmek istediler.

Bizim de belediyemizin makam aracı yoktu. Bir tane vardı önceden o da eskiydi, vadesi dolmuştu. Bu firma bir hibede bulunmak istemiş, arkadaşlarımız da meclis gündemine getirdiler. Meclis de buna göre karar verdi. Durum bundan ibaret.

Burada önyargılı olmak doğru bir şey değil. Burada biz belediyecilik yapıyoruz, kamu adına işler yapıyoruz. Dolayısıyla kamu adına kullanılan araç-gereçler kesinlikle Kaş’ın menfaatine olacak” diye konuştu.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, hibe makam aracı ve ilçedeki kaçak inşaatlarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

‘Arkadaşlar İşlemini Yürütüyorlar’

Hibe makam aracının şu anda kullanılıp kullanılmadığı yönündeki sorumuza da yanıt veren Belediye Başkanı Ulutaş, “Yani onun işlemlerini arkadaşlar yürütüyordu belediyede. Belediyenin üzerine geçti mi geçmedi mi bilmiyorum ama arkadaşlar şu anda yürütüyorlar” dedi.

‘Bir Hibe Yapmak İstemiş Meclisimiz Kabul Etmiş Ne Diyelim Yani?’

Özel bir mermer firmasının hibesi olan makam aracına yönelik eleştirilere de yanıt veren Ulutaş, “Yani böyle bir hibe yapmak istemiş, meclisimiz de bunu kabul etmiş. Ne diyelim yani. Kabul etmeselerdi zaten bir sıkıntı yoktu. Biz gündem dışı bir talepte bulunmadık.

Belediye kanunen hibe kabul edebiliyorsa eder, etmiyorsa etmez. Belediyemiz kendisi de alabilir, hibe de kabul edebilir. Bu meclisin kendi takdiridir. Böyle küçük hesaplara düşerek siyaset yapmak olmaz. Biz sadece Kaş’ın menfaatine olan işlerin yanındayız,

menfaatine olmayanların karşısındayız. Çevre anlamında da kendimiz doğayı ve çevreyi seven insanlarız. Kaş’ı sevdiğimiz için buradayız. Kaş’a hizmet etmek için buradayız. Dolayısıyla Kaş’a faydalı olmayan işlerle meşgul olmayız. Kaş’ın itibarını da sonuna kadar koruruz” görüşünü dile getirdi.

Türkiye’nin Gündemindeki Kaçak Yapılar Konusu

Kaş ilçesinde yaşanan kaçak yapı konusuna ilişkin sorularımızı da yanıtlayan Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, ilçe genelinde çok sayıda kaçak bina bulunduğunu ancak bunların tamamının kendi dönemlerinde inşa edilmediğini savundu. Kaş’ın 54 mahallesi bulunduğunu ancak bunların sadece 10 tanesinde köy yerleşim alanı çalışması yapılabildiğine işaret eden Ulutaş, bu sorunun çözümü için çaba harcadıklarını kaydetti.

‘Kaş’ın Planlı Olmasının Gayreti İçindeyiz’

Kaş ve Kalkan için yapılan çevre düzeni planlarına yönelik açılan davaların ardından iptal edildiğini dile getiren Ulutaş, “Burada 5 mahallenin imarı yapıldı, tabi buna bazı arkadaşlar itiraz etmiş, iptal oldu. Yukarıdan giden bir yol var (Yeni Kaş-Kalkan otoyolu projesi).

Yolun planda gösterilmesi ve nüfus projeksiyonunun fazla olması gerekçe gösterilerek plan iptal edildi. Biz de Kaş’ın planlı programlı olmasının gayreti içerisindeyiz. Bunları yaparken tabii vatandaşın da bir konut yapma talebi ve beklentisi var.

Biz de bununla mücadele ediyoruz” dedi. Yusuf Yavuz

yukarı çık
0
Paylaşım