Menu
RSS

Bin Adet Mühürlü Pusulayla Yakalandılar! CHP YSK’ya Başvurdu

Bin Adet Mühürlü Pusulayla Yakalandılar! CHP YSK’ya Başvurdu

Diyarbakır'da mühürlü zarf ve oy pusulalarıyla içeri girmeye çalışan üç kişi yakalandı. Sol'da yer alan habere göre Diyarbakır Mesut Yılmaz İlköğretim Okulunda üç kişinin 1000 adet mühürlü zarf ve oy pusulalarıyla içeri girmeye çalışırken yakalandığı bildirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Urfa'da yaşanan toplu oy kullanma ve sandık görevlileri ile müşahitlerin darp edilerek sandıklardan uzaklaştırılması üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.  

CHP’nin dilekçesinde, müşahitlerin köylere sokulmaması ve toplu oy kullanımı olaylarına karşı YSK’nin önlem alması istendi.

Toplu Oy Kullandığı Sandığa İlişkin Önemli Gelişme

Urfa'da bir okulda toplu oy kullanımına ilişkin görüntülerin ardından CHP'den açıklama geldi.

CHP'li Eren Erdem, olayın görüntülerini paylaşarak, "Arkadaşlarımız bölgede bu sandıkları İPTAL ettiriyorlar. Sorun yok. Şu ana kadar İPTAL sandıklar yaptırdık. Herkes işine baksın, sandıklarına odaklansın" dedi.

CHP'nin seçim güvenliği çalışmalarını yapan Mehmet Ali Çelebi de, "Kayıtlarımız var, itirazlarımız hazır. Geçmiş seçimde sonradan mühür basılan ve videosu çekilen sandığı iptal ettirdiğimiz gibi bunların da iptalini sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

YSK'den Suruç'taki Toplu Oy Görüntüsüne İlişkin Açıklama

Suruç'ta toplu oy kullanıldığını gösteren görüntülerin ardından YSK'den açıklama geldi.

YSK Başkanı Sadi Güven, Suruç'ta yaşanan 'toplu oy kullanma' görüntülerine ilişkin açıklamada bulundu.

Güven, "Suruç'taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur" dedi.

İstanbul'da Sandık Önünde Darp

Zeytinburnu Abdülhak Hamit Ortaokulu'nda oy kullanma işlemi sırasında kavga çıktı. Kavgada Alper Ölçer hafif yaralandı.

Habertürk'ten Nihat Uludağ'ın aktardığı bilgilere göre, Zeytinburnu Abdülhak Hamit Ortaokulu'nda sabah saat 09.30 sıralarında oy kullanma işlemi devam ederken kavga çıktı.

İddiaya göre, okula oy kullanmak için gelen görme engelli bir seçmenin yerine oyu refakatçisi kullandı. Partililer arasında da engelli seçmenin raporu olup olmadığı ve refakatçinin yasal olup olmadığı konusunda tartışma çıktı.

Bir grup, Alper Ölçer'e saldırdı. Polis ekipleri ve vatandaşların müdahalesiyle kavga daha fazla büyümeden engellendi. Başından aldığı darbeler sonucunda hafif yaralanan Ölçer hastaneye kaldırıldı.

yukarı çık
0
Paylaşım