Menu
RSS
Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun: Türkiye’de Her 100 Kişiden 12’sinde Silah Var

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun: Türkiye’de Her 100 …

Türkiye’de her 100 kişiden 12’...

Öğrencilere Kötü Haber: Yurt Ücretlerine Yüzde 20 Zam Yapıldı

Öğrencilere Kötü Haber: Yurt Ücretlerine Yüzde 20 …

Zam sonrası en düşük yurt ücre...

Haziranda Yüzde 15 Zamlanan Çaya Bir Zam Daha

Haziranda Yüzde 15 Zamlanan Çaya Bir Zam Daha

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğ...

Antalya CHP’de Neler Oluyor? (3) Tam Bir Pragmatik Siyasetçi: Muhittin Böcek

Antalya CHP’de Neler Oluyor? (3) Tam Bir Pragmatik…

Geçen yazımızda Muratpaşa Bele...

Antalya Altın Portakal Film Festivali Başlamadan Tartışması Başladı

Antalya Altın Portakal Film Festivali Başlamadan T…

Türkiye'nin en uzun soluklu fi...

HDP’den Seçilen 3 Belediye Başkanı Görevden Alındı

HDP’den Seçilen 3 Belediye Başkanı Görevden Alındı

Diyarbakır, Van ve Mardin’in H...

Prev Next

Antalya’dan Kenevir Ekimi İçin Rekor Başvuru

Antalya’dan Kenevir Ekimi İçin Rekor Başvuru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir tohumu üretiminin destekleneceğine yönelik açıklamaları Antalya ve Burdur’da tarım sektörünü hareketlendirdi. İlaç, kâğıt, biyoyakıt, kumaş, kozmetik alanlarından sabun üretimine ve otomotiv sektörüne kadar

oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan ve petrole alternatif olan kenevir, son günlerin gündemine yerleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ülkemizde keneviri yok ettik” diyerek ekiminin teşvik edileceğini açıklamasının ardından Antalya ve Burdur’un da aralarında bulunduğu 19 ilde üretimine izin verilen kenevir için başvurular yüzde 500 arttı.

ÜRETİM ÇEŞİTLENDİRİLMELİ

Kenevirde üretimin çeşitlendirilmesine ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Ziraat Mühendisleri Odası’nın Kenevir Üretimi Raporu’nda çalışmaların bir devlet politikası ile desteklenmesi önerildi.

Raporda, “Çiftçimizin üretim yapmasını sağlayıcı her türlü girişim önemlidir. Kenevir üretimi daha kârlı hale getirilip çiftçi tarafından tercih edilmesi sağlanmalı. Politikanın bir diğer ayağı ise kenevirin farklı kullanımına ilişkin tesislerinin kurulması olmalı” denildi.

ENDÜSTRİYEL ÜRETİM ÖNEMLİ

Kenevirin endüstriyelleştirilerek sanayiye mamul haline getirilmesinin bölgenin sanayi potansiyelini yükselteceğine vurgu yapan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, şöyle dedi: “Bunun için bilim insanlarının çalışmalarına ihtiyacımız var.

Bu nedenle konunun mühendislik boyutu büyük önem arz ediyor. Kenevir üretimini gerçekleştirmek zor değil.”

DOĞRU BİR ADIM

“Asıl planlamamız ve altyapı oluşturmamız gereken konu ürettikten sonra keneviri ne yapacağımız. Mesela doğadaki radyasyonu çeken ve oksijen salınımı sağlayan kenevirle bio plastik üretimi yapılabiliyor.

Ama bio plastik üretimini tüccar değil mühendis yapabilir. Bu konuda kurumlardan görüş alınarak çok kapsamlı bir hazırlık yapılmalı. Kenevir bitkisinin yaygınlaştırılması da çok doğru bir adım.”

56 YILDA YÜZDE 40 DÜŞTÜ

1961 yılında 20 bin hektar alanda 15 bin tonu aşkın kenevir üretimi yapılırken, 2017 yılında 12 hektar alanda 9 tona düştüğünün belirtildiği raporda, bitkinin dünya pazarındaki gücüyle ilgili şu bilgiler verildi:

2017 yılında dünya kenevir lifi üretiminin yüzde 28’ini Çin, yüzde 25’ini Kuzey Kore, yüzde 16’sını Hollanda gerçekleştirdi. Dünya kenevir tohumu üretimin yüzde 80’ini Fransa gerçekleştiriyor.

KENEVİR NEDEN ÖNEMLİ?

Kenevir dünyada 35 bin üründe kullanılabilen stratejik bir ürün. Bir dönümlük kenevir 25 dönümlük orman kadar oksijen üretiyor. Bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir. Çok az suya ihtiyaç duyan bu bitki gerçek bir radyasyon temizleyicidir.

yukarı çık
0
Paylaşım