Menu
RSS
Antalya CHP Kadın Kolları Fatma Köse Diyor!

Antalya CHP Kadın Kolları Fatma Köse Diyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Antaly...

Antalya’ya Nem Çöktü, Ufuk Görünmez Oldu

Antalya’ya Nem Çöktü, Ufuk Görünmez Oldu

Antalya'da yüzde 70 seviyesine...

AÜ Hastanesi'nde 2 Öğretim Üyesi, 2 Asistan Hekim ve Bir Çalışanda Covid-19 Tespit Edildi

AÜ Hastanesi'nde 2 Öğretim Üyesi, 2 Asistan Hekim …

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hast...

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu'nun Kültür Ve Turizm Bakanlığından Talebidir

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu'nun Kültür Ve …

Manavgat’ımız, içinde barındır...

Antalya’da Dünyaca Ünlü Sahilde Loca Gerginliği

Antalya’da Dünyaca Ünlü Sahilde Loca Gerginliği

Antalya'nın dünyaca ünlü Konya...

Araç Sahiplerine Kötü Haber! Motorine Zam Geldi

Araç Sahiplerine Kötü Haber! Motorine Zam Geldi

Bu gece yarısından itibaren ge...

Antalya Valisi Yazıcı: Belediyecilik Heyecanlı Ama Bir O Kadar Da Meşakkatli Bir İş

Antalya Valisi Yazıcı: Belediyecilik Heyecanlı Ama…

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, B...

Prev Next

Antalya’da Yüzlerce Kişi Payidar Oyununda Buluştu

Antalya’da Yüzlerce Kişi Payidar Oyununda Buluştu

Antalya Eğitim İş Sendikası tarafından hazırlanan ve destekleyicileri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de bulunduğu Müzikli Drama “Pâyidar”, dün kalabalık bir izleyici topluluğu ile buluştu.

Seyircilerin sığmadığı salonda açılış konuşmasını yapan Eğitim İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar “Çok yönlü ve üstün kişiliğe sahip bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. Yılında, en büyük eseriyle sonsuza dek yaşayacak destanına hoş geldiniz” dedi.

Iltar, “O ölmedi. İlkeleri, düşünceleri sonsuza dek payidar kalacaktır” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

Payidar oyununda anlatılan, Mondros’tan başlayan felaketi, bir anka kuşu misali küllerinden doğan milletiyle birlikte, 20. Yüzyılın emperyalizme karşı ilk büyük direnişine dönüştüren Mustafa Kemallerin öyküsüdür. Bu dramada ateş ve ihanet te vardır, umut ve inanç ta.

Bağımsızlık savaşçıları hakkında idam fermanı yayınlayan Vahdettinler, Damat Feritler, Dürrizadeler de. “Bu kavga mazlumların kavgasıdır” diyen Kara Yılan ve Hasan Tahsinler de. Bugün bu salonda Atamızın ölüm yıldönümünde gururla ve mutlulukla bu programı yapmaktayız.

Daha önceki yıllarda hayal bile edemediğimiz ortamlar, Atatürkçü düşünceyi kendisine ışık edinmiş çağdaş cumhuriyetçi yönetim ve yöneticiler sayesinde sonsuza kadar açılmıştır. Selam olsun bu cumhuriyetçi, Atatürkçü çağdaş insanlara.

Bu ülkenin değerlerini hiçe sayanlara, 10 Kasım’da hasta olanlara, saygı duruşuna bile laf atanlara, emeği hiçe sayanlara, dindar ve kindar nesil yetiştirme emelleri olanlara inat daha da çok çalışarak Atamızı anlama yolunda payidar kalacağız.

Atatürk ilkeleri ve Atatürkçülük Türk milletinin ihtiyaçlarından doğan, gerçekçi, milli ve yenilenmeye açık, çağdaş bir sistem kurmayı amaçlar. Atatürk demek, özgürlük demektir, vatanseverlik demektir. O ölmedi, ilkeler, düşünceleri sonsuza dek payidar kalacaktır.”

Eğitimci ve yazar Tuncer Çetinkaya tarafından kaleme alınıp yönetilen oyunun yaratıcı kadrosu içinde Gökhan Baysan, Ercan Işkıncı, Mehmet Özkal, Ramazan Azıtepe gibi isimler bulunuyor.

Müzikleri, kentimizin tanınmış topluluklarından Grup Haziran tarafından hazırlanan “Pâyidar”ın kadrosu seksen kişiyi aşıyor.

1.Dünya Savaşı’nın son günlerinde açılan oyun, Mondros’tan Cumhuriyet’in ilanına ve Atatürk’ün vefatına giden yolu kimi zaman hüzünlü, kimi zaman da coşkulu uğraklardan geçerek konu alırken; Hasan Tahsin’den Kara Yılan’a,

Halide Edip’ten Mehmet Âkif’e, Dürrizâde’den Türkân Örs’e, Bahriye Üçok’tan Mahatma Gandhi’ye pek çok tarihi şahsiyeti sahneye konuk ediyor. Sarıkamış’ın Çanakkale’ye, Gün Doğdu’nun Yiğidim Aslanım’a bağlandığı şarkıların yanı sıra;

semahtan efe türkülerine, horondan tango ve vals’e uzanan müzikal yolculuk, oyunun tarihsel sürecine eşlik ediyor.

Hedeflerinin bir büyük ulusal öndere veda etmek olduğunun altını çizen yönetmen Tuncer Çetinkaya, emperyalizme 20. yüzyılda ilk büyük darbeyi indiren Mustafa Kemal ve arkadaşlarını anlamanın, günümüz Türkiye’sini anlamak olduğunun altını çiziyor:

“Pâyidar, Nâzım’ın dizeleriyle ‘ateşi ve ihaneti görenlerin’ destanı olarak da nitelendirilebilir. Saray’ın, Damat Ferit’in ya da Ali Kemal’lerin “çapulcu” olarak nitelendirdiği Kuva-yı Milliye’nin direniş destanını ve Atamızın önderliğinde, özgürlüğe giden yolu,

amatör bir ruhla sahneye uyarlamak, bizim için bir vefa borcu idi.” 

Kadrosunda bulunan oyuncuların yanı sıra koro elemanlarının da amatör sanatçılardan oluştuğunun altını çizen Pâyidar Ekibi, oyunun, Antalya’da son yıllarda gerçekleşen en kalabalık tiyatro projelerinin başında yer aldığını vurguluyor.

Erkan Can, Volkan Severcan, Serdar Orçin gibi isimlerin sosyal medyada destek verdikleri oyunun, 21 Aralık tarihinde Burdur’da ve sonrasında da değişik ilçe ve kentlerde seyirciyle buluşacağını hatırlatalım.

Payidar oyununa CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek,

CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, DİSK Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Belkis Özgen, Konyaaltı Belediyesini temsilen Başkan Yardımcısı Tuba Erke Bostan ve yüzlerce Antalyalı katıldı.

yukarı çık
0
Paylaşım