Menu
RSS
AÜ Eğitim Görevlisi: 'Yivli Minare, Aslında Zafer Burcu'

AÜ Eğitim Görevlisi: 'Yivli Minare, Aslında Zafer …

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Akde...

Antalya'da Avlan Gölü Dondu

Antalya'da Avlan Gölü Dondu

Antalya’nın Elmalı ilçesindeki...

Antalya'da Kanal Kenarındaki Kulübelerin Kilitlerini Kırıp Su Motorlarını Çaldılar

Antalya'da Kanal Kenarındaki Kulübelerin Kilitleri…

Antalya’nın Döşemealtı ilçesin...

Antalya Karayolunda, Yol Kenarında Biriken 2 Metre Yükseklikteki Karlar Temizleniyor

Antalya Karayolunda, Yol Kenarında Biriken 2 Metre…

Antalya'yı Konya'ya bağlayan A...

Antalya’da Elektrik Teli Aylardır Yerde, İlgilenen Yok!

Antalya’da Elektrik Teli Aylardır Yerde, İlgilenen…

Antalya Konyaaltı İlçesi Hacıs...

Bakan Turhan: Antalya'yı İzmir'e Otoyol Ve Hızlı Trenle Bağlayacağız

Bakan Turhan: Antalya'yı İzmir'e Otoyol Ve Hızlı T…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ca...

Antalya’da Hava Az Bulutlu Geçecek, Rüzgar Kuzey Yönlerden Kuvvetli Esecek

Antalya’da Hava Az Bulutlu Geçecek, Rüzgar Kuzey Y…

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Antalya’da Ekmek Teknesi İçin Ölümüne Mücadele Etti

Antalya’da Ekmek Teknesi İçin Ölümüne Mücadele Ett…

Antalya’nın Aksu ilçesinde dün...

Prev Next

Antalya’da Sosyal Medya Gözaltıları Protestosuna Müdahale: 1 Gözaltı

Antalya’da Sosyal Medya Gözaltıları Protestosuna Müdahale: 1 Gözaltı

Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu(MYK) üyesi Kutay Meriç, Antalya şubesi üyesi Yusuf Tüm ile birlikte bu sabah saatlerinde evine düzenlenen operasyonla 4 kişinin gözaltına alınması üzerine, Antalya Halkevi üyeleri basın açıklaması düzenlemek istedi.

Basın açıklamasına izin vermeyen polis, üç uyarı sonrası toplanan yaklaşık 30 kişiye müdahale etti. Toplananların dağılması gerçekleşirken kenardan bozkurt işareti yaparak toplananlara hakaret eden kişiye, kitle içinden bir kişi cevap vermesi üzerine ortam gerildi.

Polis dağılmakta olan kitleden Mahir Şen’i gözaltına aldı.

Gözaltıları protesto etmek isteyen bir grup, Attalos Heykeli önünde toplandı. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Polis, basın açıklamasının izinsiz olduğunu belirterek 3 kez grubun dağılmasını istedi.

İkazlar yapılırken CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin gurupla konuşacaklarını ve olaysız bir şekilde bunun sonuçlanmasına çaba göstereceklerini belirterek emniyet güçleri ile konuştu.

Ancak buna rağmen müdahale gerçekleşti ve gurup kapalıyol tarafına doğru alandan uzaklaştırıldı.

Gurubun yapmak istediği basın açıklaması ise şöyle:

“Antalya halkına ve memleket kamuoyuna çağrımızdır!

Halkevleri MYK üyesi ve aynı zamanda Antalya’nın her metrekaresinde kentini, doğasını, memleketini savunan, bunun için mücadele eden arkadaşımız, yoldaşımız Kutay Meriç bu sabah evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınma gerekçesi olarak “Savaşa karşı çıkmak” gösterilmektedir. Evet, Kutay Meriç savaşa karşı çıkmaktadır. Çünkü Kutay Meriç demek, Kutay Meriç’in mücadelesi demek, Halkevleri mücadelesi demek, memleketi yaşanılabilir,

özgür bir ülke haline getirme mücadelesi demektir. Bu yüzden Kutay Meriç savaşa karşı çıkmaktadır. Çünkü bu savaş bu memleketin üzerinde, bu memleketin kaynaklarının, bu memleketin insanlarının haklarının üzerinde diktatörlük kurma sevdalılarının çıkardığı savaştır.

Bu savaş kendi iktidarını ancak OHAL’le idare etmeye çalışanların bu yetmediği noktada savaşla kendisini var etme projesidir. Ve iddia edildiği gibi bu savaş “yerli ve milli” değildir. Bu savaş emperyalistlerin mahvettiği Ortadoğu’daki kaosu, kan ve gözyaşını devam ettirmektedir.

Memleketi satanlar, memleketi sevdiğini iddia ederek savaş çıkartanlardır. Ve bunlar memleket için ömrünü mücadeleye adamış Kutay Meriç’i gözaltına alarak onun mücadelesini bastıracaklarını, yılgınlık oluşturacaklarını zannediyorlar.

Ancak bu memlekette halkın başını sokacağı yuvası yıkılırken halkın barınma hakkına sahip çıkan Kutay Meriç’tir. Halkın sağlık hakkından mahrum bırakıldığı yerde çıkıp halkın sağlık hakkını savunan Kutay Meriç’tir.

Ankara halkı tanır Kutay Meriç’i. Dikmen Vadisi’nden, Mamak sokaklarından tanır. Halkın hakları mücadelesinden tanır. Sever ve sahiplenir Kutay Meriç’i bu halk. Antalya halkı tanır Kutay Meriç’i.

Ormanların 2-B yasası adı altında zenginlere peşkeş çekilmesine karşı çıkmıştır çünkü. Antalya’da Kepez halkının barınma hakkı mücadelesine omuz vermiştir çünkü.

Konyaaltı Sahili’nin imara açılarak halkın elinden alınmasına karşı mücadele yürütmektedir çünkü. Bu memlekette ayrımcılığa uğrayan herkes tanır Kutay Meriç’i. Alevilere eşit yurttaşlık için mücadele etmektedir çünkü.

Memleket tanır Kutay Meriç’i, Antalya’da G-20 adı altında toplanan emperyalistlerin kapısına dayanmıştır. “Bu memleket bizim, bu topraklar bizim!” demiştir. Emperyalizme karşı gelmeyi hamasi nutuklarla değil, eylemiyle gerçekleştirmiştir çünkü.

Kutay Meriç Halkevcidir. Bu memlekete gerçekten sahip çıkanlar da Halkevcilerdir. Memleketin doğasını, kentini talan edenler, inşaat şirketlerine peşkeş çekenler, emperyalistlerin planlarına dahil olma hevesiyle Suriye’de savaş çıkartanlar

bu memlekete en büyük ihanet içerisinde olanlardır ve onların karşısında Halkevciler vardır, Kutay Meriç vardır.

Memlekete sahip çıkanlar, Kutay Meriç’e de sahip çıkıyor. Gözaltına alınan arkadaşımız Kutay Meriç derhal serbest bırakılmalıdır”

yukarı çık
0
Paylaşım