Menu
RSS

Antalya CKD: Bahar Çiçeği Gibi Taptaze Bir Fidandı Özgecan

Antalya CKD: Bahar Çiçeği Gibi Taptaze Bir Fidandı Özgecan

Cumhuriyet Kadınları Derneği Antalya, Muratpaşa ve Konyaaltı şubeleri, ülke çapında eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını Antalya’da yaptı. Bundan 4 yıl önce 11 Şubat’ta tecavüze direndiği için katledilen Özgecan’ı anan CKD, basın açıklamasında şunları söyledi:

“Anne olacağına kadına yönelik şiddetin sembolü haline geldi Özgecan Aslan. Anısına heykeller dikildi, filmler çekildi, parklar, anıtlar yapıldı, yürüyüşler düzenlendi” Hepimizin ortak dileği Özgecanlar ölmesindi”. Her 11 Şubatta yüreklerimiz şiddete uğrayarak ölen kadınlarımız için yanıyor.

Her gün medyada, sokak ortasında bıçaklanan, boğazlanan, yakılan, tekmelenen, yumruklanan, öldürülen kadınlar yer alıyor. Her biri ile ayrı ayrı bıçaklanıyoruz, yumruklanıp öldürülüyoruz.

Toplumun her kesimine sinen şiddet, çocuklar ve kadınlar üzerinde vücut buluyor. Cumhuriyet değerlerinden. Cumhuriyet felsefesinden uzaklaşıldıkça kadın ve çocuk kimsesiz kalmaktadır.

Bilimsellik ve laiklikten, halkçılık ve devletçilikten uzaklaştıkça toplumu bir arada tutan yapı taşları zarar görmektedir. Medya üzerinden topluma sunulan yaşam felsefesi insanları yalnızlaştırıp bireycileştimektedir.

Aile değerleri hafife alınmakta insanın insana sevgi ve saygı ile yaklaşımı alay konusu olmaktadır.

Türkiye büyük bir ekonomik kriz içinde, tüketim toplumu hafindedir. Ekonomik krizin sıkıntıları, eğilim ve sağlıktaki gericileşme, Cumhuriyet değerlerinden kopuş, kadın ve çocukların hayatına şiddet, taciz, tecavüz, yokluk olarak geri dönmektedir.

Şiddete, gericiliği ve bölücülüğü yaratan emperyalizme karşı bütün kadınlar birlikle güç yaratarak karşı koyabiliriz. Ülkemizin, emperyalizm tarafından içeride ve dışarıda saldırıya uğradığı, ateşle sınandığı bu zor günlerde

kadınların farkındalığına birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla gereksinim vardır. Yani şiddete karşı mücadele ancak örgütlü olmakla mümkündür.

Bunun için, Vatan ve millet sevgisi taşıyan, Atatürk gibi zorluklarla yılmadan mücadele eden tüm kadınları Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne üye olmaya Cumhuriyet devri inlerine sarılmaya davet ediyoruz”

yukarı çık
0
Paylaşım