Menu
RSS
AÜ Eğitim Görevlisi: 'Yivli Minare, Aslında Zafer Burcu'

AÜ Eğitim Görevlisi: 'Yivli Minare, Aslında Zafer …

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Akde...

Antalya'da Avlan Gölü Dondu

Antalya'da Avlan Gölü Dondu

Antalya’nın Elmalı ilçesindeki...

Antalya'da Kanal Kenarındaki Kulübelerin Kilitlerini Kırıp Su Motorlarını Çaldılar

Antalya'da Kanal Kenarındaki Kulübelerin Kilitleri…

Antalya’nın Döşemealtı ilçesin...

Antalya Karayolunda, Yol Kenarında Biriken 2 Metre Yükseklikteki Karlar Temizleniyor

Antalya Karayolunda, Yol Kenarında Biriken 2 Metre…

Antalya'yı Konya'ya bağlayan A...

Antalya’da Elektrik Teli Aylardır Yerde, İlgilenen Yok!

Antalya’da Elektrik Teli Aylardır Yerde, İlgilenen…

Antalya Konyaaltı İlçesi Hacıs...

Bakan Turhan: Antalya'yı İzmir'e Otoyol Ve Hızlı Trenle Bağlayacağız

Bakan Turhan: Antalya'yı İzmir'e Otoyol Ve Hızlı T…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ca...

Antalya’da Hava Az Bulutlu Geçecek, Rüzgar Kuzey Yönlerden Kuvvetli Esecek

Antalya’da Hava Az Bulutlu Geçecek, Rüzgar Kuzey Y…

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü...

Antalya’da Ekmek Teknesi İçin Ölümüne Mücadele Etti

Antalya’da Ekmek Teknesi İçin Ölümüne Mücadele Ett…

Antalya’nın Aksu ilçesinde dün...

Prev Next

Burdur’daki Fuara Tarım Sektöründen Tam Destek

Burdur’daki Fuara Tarım Sektöründen Tam Destek

Burdur’da düzenlenecek Teke Yöresi 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na sektörden tam destek geldi. GL Platform Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen Teke Yöresi 4. Tarım ve Hayvancılık Fuarı 26-29 Nisan tarihleri arasında Burdur Kapalı Pazar Yeri’nde düzenlenecek.

Çiftlik ekipmanları ve teknolojilerinin ziyaretçilerle buluşturulacağı fuarda büyük ve küçükbaş hayvanlar da sergilenecek. Fuar öncesi ziraat odaları başkanlarından fuara tam destek geldi. Burdur Merkez Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir,

“En iyi düveler, damızlıklar burada yetiştiriliyor. Türkiye’nin tüm şehirlerine buradan sevk ediliyor. Burdur, hayvancılık anlamında en iyi illerden biri. Bunu fuarla pekiştirmesi aynı zamanda komşu illere göre kalkınmışlığının da göstergesidir” dedi.

Demir şöyle devam etti:

“Fuarımızda geçen yıl ziyaretçi sayısı da firma sayısı da çok fazlaydı. Bu yıl daha iyisini bekliyoruz. Fuarların tarımdaki hayvancılıktaki yenilenen tekniklerin tanıtımından daha çok, sosyal kültürel anlamda da insanları bir araya getirmeye katkısı bulunuyor.

Bir ilin kalkınmışlığını da fuar ile ölçüyoruz. Bir ilde kalkınmışlık varsa o ile özel bir fuar düzenleniyor. Bu yüzden Teke Yöresi Fuarı da Burdur'da düzenleniyor”

Üretici Mazot Desteği Bekliyor

Hükümetin üretiye yönelik teşviklerinin önemine dikkat çeken Demir, “Hükümetimize teşvikler konusunda teşekkür ediyorum. Yoncada 90 liradan yıllık 360 lira, silajlık mısırda dekara 100 lira destek var. Yem konusunda atılan olumlu adımları önemsiyoruz.

Özellikle mazot desteği sözünün uygulamaya geçmesi için bekliyoruz. Girdilerin yüksekliği üretimi düşürüyor. En önemli kalem mazot. Gübrede hamle yaptılar KDV kalktı. Mazotta da destek bekliyoruz.

Ziraat Odaları da artık çiftçinin önderi söz söyleyen bir kuruluş haline geldi. Tarım İl Müdürleri top yekun sahaya inmeli, ziraat odaları da onların evrak yükünü almalı. Bu da üretimin artması açısında yenilikçi bir hamledir. Bunu hükümetten talep ediyoruz” dedi.

Toprağımız Antalya’dan Bakir

Burdur Tefenni Ziraat Odası Başkanı Ünal Atalay ise Burdur’un toprağının ilaçlama ile kirletilmediğine dikkat çekti. Bu yüzden Antalya'dan daha avantajlı konumda olduklarını belirten Atalay, “Fuarımıza sahip çıkacağız ki ilçemiz ve şehrimiz daha da gelişsin.

Bizim Anlatalya’dan ne eksiğimiz var? Bizim arazimiz hala bakir. İlaç kullanımımız çok düşük düzeyde. Sağlıklı besin üretimi için ideal iklim ve toprak bizde. Bunu da tarım teşvikleriyle arttırmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

Fuara her yıl yüksek oranda katılım sağladıklarını ve üreticilerin fuarda yeni teknolojilerle buluşması sonrası yenilikleri tarım arazilerinde uygulamaya geçirdiğini ifade eden Atalay, “Ekipman modernleşmesinin yanında bilgi alışverişi de sağlıyoruz.

2012 yılına kadar ilçemizde tek bir sera yokken şimdi çevre illerdeki fuarlardaki sistemleri Tefenni’ye taşıyarak bin 200 metrekare sera kuruldu. Yatırım yapıldı. Bu da ilçemize bereket ve hareket getirdi.

Teke Yöresi Fuarımız oldukça fazla katkı sağladı. Şimdi beklentilerimiz daha yüksek” dedi.

Sertifikasız Çiftçi İlaçlama Yapamayacak

Burdur Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir de ziraat odalarının tarım ilaçlamaları için yetkilendirdiği kişiler tarafından ilaçlamanın kontrollü yapılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Özdemir fuarların tarımda yenileşmeye katkısının sulama teknolojileri konusunda gözle görülür hale geldiğini söyleyerek “Kendi ilimizde çiftçilerimiz ve bu işle uğraşanlar fuara geliyorlar, oradaki firmalarla tanışma fırsatı buluyorlar.

Tohum firmaları ve hayvancılık yapanlar değişik firmalarla görüşüyorlar. Tarımda vahşi sulama artık bitti. Sulama sıkıntımız var yağış azaldığı için sulama sistemlerine ihtiyaç artıyor. Yağmurlama, damlama sistemlerini görüyorlar, yeni sitemleri görmeleri önemli.

Artık emek yoğun değil. Teknolojik çalışmak gerekiyor. Bu da fuarlarda görülebiliyor. Her geçen gün dünyada da ülkemizde de tarım makineye dayandırılmaya başlandı” dedi.

Burdur Türkiye’nin Hollanda’sı

Burdur Yeşilova Ziraat Odası Başkanı Tekin Korkmaz Burdur’un, Türkiye’nin Hollanda’sı olarak nitelendirilecek kadar tarım ve hayvancılıkta gelişmiş bir il olduğunu söyledi.

Korkmaz, “Bu fuarlar teknolojik gelişmeleri takip etmemiz, üreticimizi zaman ve maliyet olarak olumlu sonuçlara ulaştırma konusunda faydalı etkinlikler. Üreticinin hem zaman kaybını önlüyor hem de maliyetleri düşürerek kazancını arttırıyor” dedi.

Burdur ve Yeşilova'nın kendine yeten bir il ve ilçe olmanın ötesinde Türkiye’nin Hollandası olarak nitelendirilebilecek kadar tarım ve hayvancılıkta ileri seviyelere yükseldiğini söyleyen Korkmaz “Daha da ileri götürmek için fuarla gelen yeni teknolojileri

yakından takip eden ve gelişime açık bir çiftçi potansiyeline sahip. Biz de buna katkı sağlamak ve çiftçilerimizin gelişimiyle tarımsal ve hayvansal üretimimizi arttırmak için ziraat odaları olarak teknolojiyi yakından takip edip,

bilgilendirerek üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

"Desteğin Katkısı Önemli"

Burdur Gölhisar Ziraat Odası Başkanı Bülent Koparal ise fuarların ilçelerine üretim ve tanıtım açısından katkısı olduğunu belirtti. “Gölhisar'da seracılık önemli bir gelir kaynağı.

Yeni teknolojileri fuar sayesinde takip eden Gölhisarlılar üretimlerini güçleri yettiğince arttırmak için alışveriş yapıyor. Teknik konularda da bilgi alışverişinde bulunuyor. Tarımda gelişmeleri takip etme fırsatı yakalıyorlar.

Hükümet katkılarının ilçemizde hissedilir faydası oldu. düve dağıtımı ve teşviklerden yararlanan çiftçilerimiz üreticilerimiz var. Destekler ile serasını yenileyen, ekipman alanlar da oldu. Destekler doğru kullanıldığında, yerinde ve olumlu katkı sağlıyor" dedi.

yukarı çık
0
Paylaşım