Menu
RSS
Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun: Türkiye’de Her 100 Kişiden 12’sinde Silah Var

Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun: Türkiye’de Her 100 …

Türkiye’de her 100 kişiden 12’...

Öğrencilere Kötü Haber: Yurt Ücretlerine Yüzde 20 Zam Yapıldı

Öğrencilere Kötü Haber: Yurt Ücretlerine Yüzde 20 …

Zam sonrası en düşük yurt ücre...

Haziranda Yüzde 15 Zamlanan Çaya Bir Zam Daha

Haziranda Yüzde 15 Zamlanan Çaya Bir Zam Daha

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğ...

Antalya CHP’de Neler Oluyor? (3) Tam Bir Pragmatik Siyasetçi: Muhittin Böcek

Antalya CHP’de Neler Oluyor? (3) Tam Bir Pragmatik…

Geçen yazımızda Muratpaşa Bele...

Antalya Altın Portakal Film Festivali Başlamadan Tartışması Başladı

Antalya Altın Portakal Film Festivali Başlamadan T…

Türkiye'nin en uzun soluklu fi...

HDP’den Seçilen 3 Belediye Başkanı Görevden Alındı

HDP’den Seçilen 3 Belediye Başkanı Görevden Alındı

Diyarbakır, Van ve Mardin’in H...

Prev Next

Antalya’daki Side Müzesi'ndeki Eserleri Tek Başına Restore Etti

Antalya’daki Side Müzesi'ndeki Eserleri Tek Başına Restore Etti

Side'de gün yüzüne çıkartılan eserlerin restorasyon ve konservasyonunu Beyzade Yaycıoğlu yapıyor Efes'ten sonra 1947'de ülkede ikinci kazı çalışmasını yapan Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel İle öğrencisi Prof.Dr. Jale İnan’ın kazı çalışmasında çıkardıkları tarihi eserler Side Müzesi'nde sergileniyor.

Gün yüzüne çıkartılan eserlerin restorasyon ve konservasyonunu Beyzade Yaycıoğlu yapıyor.

Tuhafiyecilikten Eski Eser Onarımına

Side Müzesine can veren Beyzade Yaycıoğlu, Osmaniye'de tuhafiyecilik yaparken 4 çocuğunun annesi eşinin 28 yaşında kalp hastalığından ölmesi üzerine memleketini terk ederek, Antalya Side'ye yerleşir. Side'de bir süre pazarlarda oyuncak sattığını,

ticarette hep zarar ettiğini belirtem Yaycıoğlu, bir süre sonra Side'deki çeşitli tarihi eserlerin kazısını yapan müteahhit firmada iş bulduğunu belirtti.Tarih ve arkeolojiye meraklı olduğu, sürekli bu konulardaki kitapları okuduğu için büyük istekle işine sarıldığını anlatan Yaycıoğlu,

elinin işe çok yatkın olması nedeniyle kısa sürede dikkatleri üzerine çektiğini söyledi.

Alman Heykeltraştan Öğrendi

Yaycıoğlu, şöyle konuştu: "Mozaiklerin çıkarılması gibi zor işlerde sabırla çalışıyordum. Ankara Üniversitesine bağlı Başkent Meslek Yüksek Okulundan Doç. Dr. Selçuk Şener, o sıralarda müteahhit şirketin danışmanıydı. Bana pek çok şey öğretti, birlikte çalıştık.

2004 yılına kadar böyle geldim. O yıl, 1960'lı yıllardan beri Side'de yaşayan ve Side Müzesi'ne getirilen eserleri gönüllü olarak restore eden Alman heykeltıraş Dietmar Friese yanına bir eleman verilmesini istemiş. Beni tavsiye etmişler.

Dietmar, hocamla çalışmaya başladık. İlk önce müzede bulunan ve 50 yıl önce restore edilmiş eserlerin dökülen tutkallarını temizleyip yeniden sağlamlaştırdık. Çok güzel Türkçe konuşan hocam bana çok şey öğretti.

80 yaşına geldi ama ne zaman başım sıkışsa yardım isterim, gelir danışmanlık yapar.

"Eserleri Restore Etti, Ama Bakanlık Kadro Vermiyor

Bugüne kadar 140 eseri restore ettiğini, halen 11 bin 500 bin sikkenin temizliğini yapmaya çalıştığını ifade eden Yaycıoğlu, "Aşkım" dediği işine yıllardır emek verdiği halde Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli olarak istihdam edilmemesinden üzüntü duyduğunu kaydetti.

Manavgat Belediyesinin hizmet aldığı şirketlerden birinde işçi olarak gösterildiğini kaydeden Yaycıoğlu, "Yerel seçimlere 1.5 ay kala işsiz kalırım. Bazen seçimlerden sonra 6 ay maaş alamadığım oluyor" dedi.

Üniversıteli Gençleri Bile Eğıtıyor

Restorasyon çalışmalarının yanı sıra çeşitli meslek yüksekokulları ile bazı üniversitelerden gelen stajyerlere de eğitim verdiğini bildiren Yaycıoğlu, şöyle devam etti: "Gençler bana 'Hocam' der. Burada oldukları sürece heyecanla çalışırlar.

Genç arkeologlar çok idealist. Türkiye gibi dağları define dolu bir ülkede, bu mirasa sahip çıkmayı onlar da kendilerinden küçüklere öğretebilir. Bence bu gençlerden yararlanılmalı ve daha ilköğretim okulu çağından itibaren çocuklara tarihi eserlerin değeri öğretilmelidir.”

Kaynak: turkiyeturizm.com / Abdurrahman Büyükeskinside

yukarı çık
0
Paylaşım