Menu
RSS
Antalya’da Yetişen Kadınbudu Karpuzu İlgi Çekiyor

Antalya’da Yetişen Kadınbudu Karpuzu İlgi Çekiyor

Antalya'nın Kumluca ilçesinde ...

Davutoğlu AK Parti'den İstifa Etti

Davutoğlu AK Parti'den İstifa Etti

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu,...

Antalya CHP Partilerinin 96. Kuruluş Yıldönümünü Coşkuyla Kutladılar

Antalya CHP Partilerinin 96. Kuruluş Yıldönümünü C…

CHP Antalya İl Başkanlığı part...

Antalya’da Dağ Keçilerinin Yaşam Alanındaki Mermer Ocağı İznine Dava Açıldı

Antalya’da Dağ Keçilerinin Yaşam Alanındaki Mermer…

Antalya'nın İbradı ilçesinde s...

Antalya iyi Parti Milletvekili Çokal: Antalya Valisi Saltanatın mı Mabeyncsidir?

Antalya iyi Parti Milletvekili Çokal: Antalya Vali…

667.Tarihi Elmalı güreşleri sı...

Antalya CHP 96. Yaş Günü’nde Atasına Çelenk Sundu

Antalya CHP 96. Yaş Günü’nde Atasına Çelenk Sundu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96...

Antalya'da 4.0 Büyüklüğünde Deprem

Antalya'da 4.0 Büyüklüğünde Deprem

Akdeniz'de, Alanya yakınlarınd...

Prev Next

Antalya’da Türk Halısına Çin Tehdidi

Antalya’da Türk Halısına Çin Tehdidi

Antalya’da el dokuma halı ve kilim ticareti yapan 'Bazar 51' firmasının yönetim kurulu başkanı Murat Çıtırgı, Türkler'in dünyaya kazandırdığı halıcılığın ihmal edilmesi nedeniyle Çinliler'in Türk halılarını üretmeye başladığını söyledi.

Antalya Kaleiçi'ndeki Bazar 51 firmasının yönetim kurulu başkanı Murat Çıtırgı, Türkler'in dünyaya bir armağanı olan halıcılığın destek verilmezse yok olacağını söyledi.

Dünyanın bilinen ilk halısının Güney Sibirya'daki Altay dağlarının eteklerinde yer alan Pazırık adlı kurganda bulunduğunu belirten Çıtırgı, "Bu halı Türkler'e aittir.

Üzerinde Türk kültürüne ait motif ve figürlerin yer aldığı bu halı çok kaliteli bir işçiliğe sahip. Halıcılık Türk kültüründe çok gelişmiştir. Ancak son yıllarda bu kültürümüz de tehdit altında. Çünkü eskisi gibi halı dokumacılığından eser kalmadı" dedi.

Türkiye'deki bu boşluğun Çinliler tarafından doldurulmaya başlandığını belirten Çıtırgı, "Çinliler başta Hereke olmak üzere halılarımızın motiflerini alıp üretmeye başladı. Türk halıcılığı da Çin baskısı altında. Hatta Türkiye'deki bazı firmalar da üretimlerini Çin'e yaptırmaya başladı" dedi.

Türk halıcılığını yaşatmak için ABD'de bir mağaza açtıklarını, Rusya'da da bir mağaza açacaklarını anlatan Çıtırgı, "Moskova'daki mağazamızla ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Antalya'dan önce ABD'ye açıldık. Şimdi de Rusya'da mağazamızı açacağız" diye konuştu.

1951 yılından bu yana halıcılık yaptıkları, hem de plakası 51 olan Niğdeli oldukları için firmalarına Bazar 51 adını verdiklerini anlatan Murat Çıtırgı, Antalya'ya gelen turist sayısındaki azalmanın halıcılığı da olumsuz etkilediğini söyledi. Çıtırgı, turist sayısındaki düşüşe paralel olarak satışların da azaldığını ekledi.

yukarı çık
0
Paylaşım